Február végén indul a Pázmány Szenior Egyetem tavaszi szemesztere

Hazai – 2024. február 7., szerda | 12:47

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán (PPKE BTK) működő Pázmány Szenior Egyetem (PSZE) február végén induló tavaszi szemeszterében hagyományosan magas színvonalú tudományos ismeretterjesztő előadásokkal várja a művelődni vágyó idősebb korosztályt. Jelentkezési határidő: február 19., hétfő 15 óra.

A Pázmány Szenior Egyetem (PSZE) 2014 szeptemberében indult a PPKE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán azzal a céllal, hogy a társadalmi felelősségvállalás jegyében nyissanak az idős korosztály felé, illetve az élethosszig tartó tanulás elvét követve keresztény szellemiségű tanulási, ismeretszerzési és találkozási lehetőséget teremtsenek az idősebbek számára.

A PSZE tudományáganként nyújt rendszerezett ismereteket egy-egy témakörben, féléves kurzusok keretében. A tudományági kurzusok általában 11 előadást tartalmaznak, kivétel az interdiszciplináris (több tudományágat érintő) kurzus, amely 6 előadásból áll. Az előadások többségét a Pázmány oktatói, kutatói tartják.

A február végén kezdődő tavaszi szemeszterben három tudományterületen indulnak kurzusok: művészettörténet, irodalom és filozófia.

Germániától az NSZK-ig – Építészet Európa közepén
Az európai művészet egyik központi területe Németország. Központi elhelyezkedése révén környezetére, mindenekelőtt Észak- és Kelet-Közép-Európára folyamatosan nagy hatást gyakorolt, így tanulmányozása a hazai építészet szempontjából is meghatározó jelentőségű.

Szép új világ? – Utópia és disztópia az irodalomban
A PSZE következő irodalmi félévei során egy olyan utazásra invitálják a leendő hallgatókat, melynek során a világ- és a magyar irodalom jeles utópikus műveinek segítségével megismerhetik az eszményi társadalom megvalósításának lehetőségeiről szőtt terveket vagy ábrándokat; a negatív utópiák (disztópiák) jövőképe által pedig való világunk eddig kevéssé ismert vagy épp szatirikus sajátosságait fedezhetik fel.

A szerelem filozófiája
A filozófia története során a szerelem nem tartozott a központi témák közé, ám a nagy gondolkodók mindegyikének volt róla mondanivalója. A félév során azon filozófusok szerelemértelmezéseit tárgyalják, akik az átlagosnál többet foglalkoztak a témával. A különféle megközelítések néha kizárják egymást (ilyenek például Platón és Schopenhauer tanításai), legtöbbször azonban inkább egymás kiegészítései. Az elemzett gondolatmenetek segítséget nyújtanak abban, hogy az élet egyik fontos és varázslatos eseményét a megélésen túl megérteni is sikerüljön.

Az előadások helyszíne: Budapest VIII., Mikszáth Kálmán tér 1., Sophianum

További információ ITT.

A jelentkezési időszak február 19-én, hétfőn 15 órakor zárul.

A PSZE tavaszi szemesztere a művészettörténet kurzus első előadásával, 2024 február 21-én kezdődik.

Forrás és fotó: Pázmány Szenior Egyetem; PPKE BTK

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria