Diplomáciai megoldást sürgetnek a szír katolikus püspökök a Közel-Keleten

Kitekintő – 2015. november 3., kedd | 20:07

Mihamarabb diplomáciai megoldást kell találni, hogy békét teremtsünk Szíriában és Irakban – ezt kérik erőteljes hangon a szír katolikus püspökök nyilatkozatukban, amelyet éves szinódusi ülésük után tettek közzé.

Az összejövetelt a libanoni Harisszában tartották az antióchiai szír pátriárka, III. Ignác Juszuf Junan elnökletével. A főpásztorok az immár öt éve tartó szíriai háború befejezéséért fohászkodtak. Azt kérik a konfliktusban érintett nemzetektől, hogy tárgyalásos úton keressenek békés, politikai megoldást. A hírt a L’Osservatore Romano vatikáni napilap közölte az America Magazine-ban megjelent cikk alapján.

Záródokumentumukban a szír püspökök felemelik szavukat az Iszlám Állam terrorszervezet milicistáinak barbár tettei ellen. Elítélik a keresztény sírok meggyalázását és a templomok mecsetté alakítását. Hasonlóképpen sérelmezik a kulturális és régészeti örökség megsemmisítését Szíriában és Irakban, amely olyan ősi helyek elpusztításához vezetett, mint Palmüra vagy a Mar Behnam-i és Mar Elias-i történelmi kolostorok.

Örömüknek adnak hangot a főpásztorok Jacques Murad szíriai katolikus pap kiszabadulása miatt, aki több mint négy hónap fogság után visszatérhetett egyházához és híveihez. A püspökök azt kérik, hogy minden túszt engedjenek szabadon a terroristák, különösen azokat, akiket Kelet-Szíriában tartanak fogva (Khabur-völgy). Újra felhívást intéznek az aleppói ortodox főpásztorok szabadon bocsátása érdekében. Gregoriosz Johanna Ibrahim szír ortodox és Bulosz Jazigi (Pál) görög ortodox püspököt 2013 áprilisában rabolták el.

A szír főpásztorok határozottan elítélik az üldözés minden formáját, amely soha nem látott migrációs hullámot indított el. Moszul és a Ninivei-síkság keresztény lakossága 2014 nyarán drámai üldöztetést szenvedett el, a szélsőséges fegyveresek megfosztották őket földjeiktől. A fundamentalisták előretörése nyomán százezer keresztény menekült el az iraki Kurdisztánból, és több ezren más országokból. A szír katolikus püspökök ismételten arra kérik az iraki vezetőket, hogy a párbeszéd és a megértés útjára igyekezzenek terelni a különféle erők egymás közti kapcsolatait. Mihamarabb szabadítsák fel Moszult és a Ninivei-síkságot, hogy az emberek visszatérhessenek házaikba, és békében, biztonságban élhessenek. Nemzetközi szinten az ENSZ, helyi szinten az iraki központi kormány, valamint a kurdisztáni regionális kormány összefogására van szükség ahhoz, hogy a visszatérő keresztények számára biztosítsák a rendet, illetve javaik visszaszolgáltatását. A főpásztorok imádkoznak a palesztinok és izraeliek közti békéért is, amihez a nemzetközi közösség erőfeszítéseit kérik. Ami pedig Libanont illeti, sürgetik a politikai vezetőket, hogy mielőbb válasszák meg a (hagyományosan keresztény vallású) államfőt, akinek hivatala immár egy éve betöltetlen.

Murad atya megindító tanúságtételét a fogságról közvetítette az arab keresztény Noursat TV (időközben Télé Lumière), adja hírül a vatikáni Fides hírügynökség. A pap elmondta többek között, hogy egy föld alatti hálóteremben misézett, ahova 250 keresztényt is bezártak, akiket a dzsihadisták el-Karjateinben raboltak el. A keresztényeket gyakran vallatták hitükről és a keresztény tanításról, de ők a nyomás ellenére sem tértek át az iszlámra. Hűek maradtak a rózsafüzér imádsághoz is. Ez a próbatétel megerősítette mindenki hitét, Murad atya papi hivatását is, aki – mint mondta – úgy érzi, mintha újjászületett volna.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria