Az összefogás jegyében – A hajléktalanellátás krízisidőszakát lezáró szakmai napot tartottak

Hazai – 2017. május 15., hétfő | 11:34

A hajléktalanellátás krízisidőszakát lezáró szakmai napot tartottak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hajléktalanellátó intézményében dolgozó szociális szakemberek számára április 27-én a szervezet közép-magyarországi régiójának budapesti központjában.

Az évek óta megrendezett szakmai napot a különböző intézményekben dolgozók fejlődéséért, a kollegiális kapcsolatok megerősítéséért, a krízisidőszakban szerzett tapasztalatok megosztásáért szervezi meg a Máltai Szeretetszolgálat. Idén nagy hangsúlyt fektettek az együttműködő szervezetek megismerésére, így előadást tartott Ghyczy Gellért a Baptista Szeretetszolgálattól, valamint Kártyás Irén a Menhely Alapítvány képviseletében.

A Baptista Integrációs Központ vezetője, Ghyczy Gellért szerint a Máltai Szeretetszolgálat és a Baptista Szeretetszolgálat közös munkája elengedhetetlen a fővárosban élő hajléktalan emberek ellátásában. Kiemelte, hogy a két szervezet közötti kapcsolat és az összefogás az elmúlt években sokat erősödött: mára elmondható, hogy a terepen dolgozó kollégák, bármilyen együttműködésről is legyen szó, számíthatnak egymásra.

Az előadást követően Molnár Tamás, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Közép-Magyarországi Régiójának ügyvezetője a szervezet intézményeivel kapcsolatos aktualitásokat és a tervezett lépéseket, fejlesztéseket ismertette. Az ügyvezető kiemelte, a több mint 900 éves, Magyarországon 26 éve jelen lévő „máltai szellemiséget” a továbbiakban is példaértékű módon kell képviselnie a terepen dolgozóknak. Köszönetét fejezte ki, hogy a rendkívüli hidegben minden szociális munkás egységesen lépett fel a hajléktalan emberek életéért, a vészhelyzetekben pedig megbízható támaszaivá váltak egymásnak. A regionális ügyvezető elmondta, hogy a szervezetnél nagyon sok olyan szociális munkás dolgozik, aki rendkívül elhivatott a szakmájában, ezért létrehozták „A krízisidőszak segítője” díjat, amelyet idén a kollégák szavazatai alapján a szeretetszolgálat fertőtlenítő fürdő állomásán dolgozó Jónás Dániel kapott meg.

A szakmai nap második felében Kártyás Irén, a Menhely Alapítvány igazgatója avatta be a szakembereket a 2013 óta meghirdetett KHEK (Közterület Helyett Emberibb Körülmények)-pályázat részleteibe. A pályázat célja, hogy olyan hajléktalan embereket, párokat, családokat karoljanak fel, akik anyagi lehetőségek híján nem képesek kitörni helyzetükből, akut válsághelyzetükből nem tudnak továbblépni. Az alapítvány igazgatójának előadását követően a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik szociális munkása, Pujcsev-Fülepi Henrietta a pályázat fontosságát hangsúlyozva mutatta be egyik esetét, mely a KHEK-nek köszönhetően vált sikertörténetté. A segélyszervezet munkatársa közel másfél évvel ezelőtt igényelte az elérhető 200 ezer forintos támogatást egy hajléktalan férfinak, aki a finanszírozásból el tudta végezni a szakiskolát, és szociális ápoló és gondozó szakképesítést szerzett. A középkorú férfi jelenleg is ápolóként dolgozik egy fővárosi otthonban, valamint albérletben él az élettársával.

A krízisidőszakot lezáró szakmai nap délutáni óráiban a szervezet fertőtlenítő fürdő állomásáról esett szó. Alagi Szilárd, az intézmény vezetője elmondta, hogy a megközelítőleg 70 négyzetméteres ellátási egységben naponta átlagosan 55 embert tudnak megfürdetni. Az ott dolgozó kollégák szakmai tudása mellett nagy jelentősége van a szakemberek személyiségének is. Az előadáshoz kapcsolódóan felszólalt Pálinkás Péter utcai szociális munkás, aki köszönetét fejezte ki a fürdetőben dolgozók előítélettől mentes, türelmes és odaadó munkájáért, amit azokért az emberekért végeznek, akik a legnehezebb krízishelyzeteket élik meg.

A Krisztinavárosi Hajléktalan Centrumban végzett közösségi pszichiátriai munkáról Fórizs Éva osztotta meg tapasztalatait. A 25 éve hajléktalan emberekkel foglalkozó szakorvos a segítő lehetőségeinek sokszínűségéről beszélt.

Az előadások sorát Meszleny Eszter, a szeretetszolgálat iskolai közösségi szolgálatának koordinátora zárta, aki kilenc diák kíséretében osztotta meg a hajléktalanellátó intézményekben végzett közösségi munka tapasztalatait. A diákok elmondták, hogy a közösségi szolgálat révén tudnak másképpen viszonyulni azokhoz a hajléktalan emberekhez, akik mellett nap mint nap elmennek. Ennek egyik fontos jele, hogy már nem félnek, ha egy utcán fekvő rászoruló embert látnak, bátrabban merik megkérdezni, szüksége van-e a segítségükre, és van tapasztalatuk arról, kihez kell fordulniuk, ha tényleges beavatkozásra van szükség.

Forrás és fotó: Máltai.hu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria