Erdő Péter videoüzenetet küldött a Schweitzer József-emlékkonferenciára

Hazai – 2016. január 27., szerda | 18:31

Schweitzer József egykori országos főrabbi, az Országos Rabbiképző Intézet volt igazgatója emlékére – halálának első évfordulóján – tudományos emlékkonferenciát tartottak január 27-én Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémián.

A konferencián zsidó és keresztény tudósok, egyházi vezetők mutatták be Schweitzer József professzor életét, tudományos és közéleti tevékenységét, nyitott gondolkodását.

Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke köszöntő beszédében kiemelte: Schweitzer József szellemi hagyatékát az integrációval lehet megőrizni. Ez az integráció mutatkozik meg abban, hogy a konferenciát közösen szervezte meg a Magyar Tudományos Akadémia, az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Magyar Hebraisztikai Társaság és az MTA Kisebbségkutató Intézet Judaisztikai Kutatócsoportja.

Szólt arról is, hogy Schweitzer József a tradíciókat nemcsak megélte, de nagy kedvvel és türelemmel adta át a felnövekvő generációknak. Közben ugyanezen ősi hagyományok értő kutatójaként rabbinikusi tudását az akadémiai élet is nagyra tartotta.

Schweitzer József a magyar kultúra valódi ismerőjeként és tisztelőjeként úgy tudta a zsidó hagyományokat interpretálni, hogy a más kultúrkörben szocializálódó emberek is „könnyedén kontextusba tehették tanításait. Mindezt olyan természetességgel és utánozhatatlan könnyedséggel tette, hogy üzenete nemcsak az értelmünkre, de egyből a szívünkre is hatott” – fogalmazott a Mazsihisz elnöke.

Hitelességéhez elválaszthatatlanul hozzátartozott, hogy egyaránt büszke volt magyarságára és zsidóságára – mondta Heisler András, majd hozzátette: a néhai főrabbi ismerte a magyar realitásokat, ezért a „zsidóság virágzó jövőjét” nem a vallásosság egyénekre erőltetésében, hanem „az értő figyelemben, a megértésben, a toleranciában, az el- és a befogadásban látta”.

Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke köszöntőjében kiemelte: Schweitzer József ékes példája annak, hogyan lehet odaadással, szeretettel és szenvedélyes hittel élni és tanítani.

A néhai főrabbi soha nem söpörte szőnyeg alá a vitás kérdéseket és problémákat, de mindig azt kereste, ami összeköt, nem pedig azt, ami szétválaszt – tette hozzá.

Erdő Péter bíboros – aki személyesen nem tudott jelen lenni a konferencián, mert a Fülöp-szigeteki Cebuban mutatott be szentmisét az 51. Eucharisztikus Világkongresszuson – videoüzenetében úgy fogalmazott: Schweitzer József a szeretet, a kiengesztelődés, a megújulás kiemelkedő alakja, akinek öröksége arra kötelez, hogy „járjunk tovább az általa megkezdett úton, mert ennek az útnak nincs igazi alternatívája”.

A bíboros közös szerepléseik közül kiemelte a Mindentudás Egyetemén 2003 tavaszán tartott közös előadásukat a pészahról, illetve a húsvétról. Aki azt az előadást meghallgatta – emlékeztetett –, meggyőződhetett róla, hogy milyen szoros a zsidóság és a kereszténység kapcsolata, és milyen erősek a közös gyökereik.

Erdő Péter megrendítő emlékként elevenítette fel Salkaházi Sára 2006-os boldoggá avatási szertartását, amelyen Schweitzer József személyes emlékei alapján tett tanúságot. Végül szólt arról is, hogy Schweitzer József sokat tett az ökumenikus imahét zárónapján öt év óta mindig megszervezett zsidó–keresztény imaóráért.

Az ő örökségét is tiszteljük akkor, amikor évről évre megtartjuk ezeket a találkozókat – fűzte hozzá a bíboros.

Frölich Róbert országos főrabbi egykori mesterére emlékezve szólt arról, hagy ma minden rabbi Schweitzer József tanítványa. Az általa átadott értékek pedig mindig ugyanazok voltak, akár a hetvenes, akár a kilencvenes években állt a katedrán.

Schweitzer József nehéz örökséget vett át Scheiber Sándortól, amikor 1985-ben a Rabbiképző Intézet igazgatója lett. Olyan korban került az intézet igazgatói székébe, amikor kilátástalannak látszott, hogy „valaha ebben az országban szabad zsidó élet lesz” – mondta a főrabbi.

Majd hozzátette: ő mégsem adta fel a reményt, és olyan fiatalos lendülettel, vehemenciával, hittel és meggyőződéssel igazgatta a rabbiképzőt, mint egy pályakezdő, aki hisz abban, hogy amit tesz, annak a gyümölcse be fog érni. Nem tudhatta, hogy eljön ez a jövő, mégis hitt benne.

A konferencián mások mellett részt vett Ilan Mor, Izrael Állam budapesti nagykövete és Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára is.

Forrás és fotó: MTI

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria