Bemutatták a nagyváradi egyházmegye Szent László-évhez kapcsolódó programjait

Külhoni – 2017. március 23., csütörtök | 18:15

Közös sajtótájékoztatót tartott március 22-én a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye és Nagyvárad önkormányzata, melyen ismertették a Szent László-év helyi programjait.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Számos kulturális eseménnyel, koncertekkel, kiállításokkal, zarándoklatokkal, lelkipásztori programokkal ünnepli az alapító király szentté avatásának 825. évfordulója alkalmából meghirdetett Szent László-évet a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye, partnerségben a nagyváradi önkormányzattal – tudatta a sajtótájékoztatón Böcskei László megyéspüspök és Florin Birta alpolgármester.

A jubileumi esztendő legkiemelkedőbb lelki programja a május 14-i Szent László egyházmegyei zarándoklat lesz. A napra Nagyváradra érkezik a Győrben őrzött fejereklye, illetve a hagyományos körmenet most a székesegyháztól a várig, vagyis az egyházmegye bölcsőjéig vonul majd.

Március 22-én indult el a Szent László-év jelképeivel díszített villamos. A jármű októberig fogja szállítani az utasokat Nagyvárad utcáin. A projekt az önkormányzat, a helyi közlekedési vállalat (OTL) és a püspökség közötti közreműködés eredménye. A villamos az emlékévet népszerűsíti: egy, a szent királyt ábrázoló jelenet látható rajta, amely eredetiben a várad-újvárosi plébániatemplomban csodálható meg. A grafika Vakon Zsolt püspöki titkár munkája.


Október 14-én a hagyományos egyháztörténeti konferencián a téma szakemberei fognak előadást tartani Szent Lászlóról.

Böcskei László kiemelte, a lelkipásztori programok is a tematikus évhez igazodnak. Az egyházmegyében regionális találkozókat szerveznek, melyekbe minden plébánia bekapcsolódik, és az erre az alkalomra összeállított munkafüzetet dolgozzák fel különböző csoportokban. A regionális találkozók záróeseménye október 5-én lesz, amikor a nagyváradi várba szerveznek zarándoklatot, Szent László egykori sírhelye közelében. Folytatódnak ugyanakkor a zarándoklatok Szentjobbra is. Május 30-án a papok és szerzetesek, szeptember 10-én pedig a világi hívek látogatnak el az egyházmegye e régi kegyhelyére.

Csorba Sándor levéltáros arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy a pasztorális, lelkiségi programok mellett kulturális eseményeket is szerveznek. Hangsúlyozta, hogy ha meg kívánjuk érteni a középkor vagy az újkor emberének László királyhoz mint szenthez való viszonyulását, elengedhetetlen a szent legendáinak, illetve a személyéhez kötődő imádságoknak, prédikációknak, egyházzenei alkotásoknak az ismerete. Ennek jegyében április 6-tól október 15-ig Megújulás a gyökereknél címmel vándorkiállítást szerveznek Szent László királyról. A hat tablóból álló tárlatot először Nagyváradon mutatják be, aztán az év folyamán az egyházmegye több plébániájára is eljut. Május 13-án az egyik legjelentősebb 18. századi magyar jezsuita író, Illei János Salamon király, Lászlónak foglya című történeti játékát mutatják be, melyet eredetileg Kassán adtak ki 1767-ben. A zenés iskoladráma az 1080-as évek elejére kalauzolja a nézőket: a már többször legyőzött Árpád-házi Salamon, volt király újabb cselvetését mutatja be, amelyet László király vitézeivel meghiúsít.

Május 20-án Boldog a föld, melynek királya nemes címmel szabadtéri vetítés lesz Szent László királyról: a székesegyház homlokzatára vetített animáció, mely Mogyorósi Éva grafikusművész alkotása, a Képes krónika művészi világát és hangulatát idézi. Szintén május 20-án, a Múzeumok Éjszakáján ingyenesen látogatható lesz a nagyváradi igazságügyi palota díszterme, melynek falképeit tematikus vetítéssel, magyar és román nyelvű magyarázó szövegekkel, illetve speciális világítás segítségével mutatják be a vendégeknek.

Erdei Anita, a nagyváradi egyházmegye vallásturisztikai irodájának referense a sajtótájékoztatón elmondta, létrehoztak egy regisztrációs űrlapot a május 14-ei Szent László egyházmegyei zarándoklatra jelentkezők számára. A vallásturisztikai iroda honlapján, valamint az egyházmegye és a saját Facebook-oldalukon is nyomon lehet követni az aktuális programokat. Oly módon igyekeznek bemutatni a látogatóknak az egyházi, illetve kulturális örökségeket, kiemelve László király és Nagyvárad kapcsolatát, hogy ezáltal mindenki zarándokként távozzon a városból. Mindezek mellett június 24-én Szabolcs településre, június 26–27-én pedig Győrbe szerveznek egyházmegyei zarándoklatot.

Lakatos Attila egyházmegyei kulturális referens arról tájékoztatott: turisztikai brosúrákat jelentettek meg, és várhatóan májusban napvilágot lát a nagyváradi Nagyboldogasszony-székesegyházat bemutató magyar nyelvű képes album, októberben pedig a váradi Szent László-hermáról szóló kiadvány. Emellett Szent László-emlékérmet veretnek bronz, aranyozott bronz és ezüst változatban. Az előlapon az a jelenet lesz látható, amikor Szent László székesegyházat építtet Nagyváradon (Storno Ferenc 1878-as mennyezetfestménye nyomán), „Szent László, imádkozz népedért 1192–2017” felirattal. A hátlapon azt örökítik meg, amint a király felajánlotta országát a Szűzanyának (Okolicsányi János váradi püspök 1733 körül készült pásztorbotján található tűzzománc kép nyomán, amit középkori előképek alapján ismeretlen mester készített). Ezen az oldalon latin felirat lesz, amelynek magyar fordítása: „A keresztény hadak oszlopa, legyőzhetetlen védelmező és a haza bajnoka”.

A Szent László-évhez kapcsolódva kiemelik és restaurálják a székesegyház oldalbejáratánál elhelyezett négy sírkövet: Andrea Scolari, Kusalyi-Jakcs Dénes és Thurzó Zsigmond váradi püspökök, valamint egy ismeretlen főpap síremlékét. Ezek eredetileg az első, Szent László alapította templomban voltak. A 19. század végén a várban végzett ásatások során kerültek elő, és Rómer Flóris nagyváradi nagyprépost-kanonok, régész javaslatára helyezték el őket a mostani székesegyházban az 1890-es években.

Mihai Jurcă, az önkormányzat által működtetett Nagyvárad és a Régió Turizmusát Népszerűsítő Egyesület (APTOR) elnöke bejelentette, hogy szerepet vállalnak két kiállítás és egy szabadtéri komolyzenei koncert szervezésében.

Forrás: Erdély Online

Fotó: Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye Facebook-oldala

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria