A kommunizmus áldozataira emlékeztek Pócspetriben

Hazai – 2018. február 26., hétfő | 14:30

A kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából február 23-án Pócspetriben tartott megemlékezésen szentmisét mutatott be Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök. A liturgiát követően a közjogi és egyházi méltóságok tiszteletüket fejezték ki Asztalos János plébános emléktáblájánál.

Az áldozatokról nem szabad elfelejtkezni; az igazságról beszélni kell, amely legyőzi az igazságtalanságot – hangsúlyozta beszédében Palánki Ferenc püspök. – Ha emlékszünk, akkor van esély arra, hogy a történelem eme sötét korszaka nem ismétlődik meg. Emlékezéseinkben a múltat őrizzük, amely a jövőt is jelenti számunkra.

A főpásztor szerint Pócspetri lakosságának hűsége ma is példaértékű; ahogy elődeiké is, akik 1948-ban tiltakozásukat fejezték ki az egyházi iskola államosítása ellen.

A Máriapócs közelében fekvő nyírségi település, Pócspetri 69 évvel ezelőtt történelmi események színhelye volt: a római katolikus templom mellett lévő egykori Irinyi kúriában, a falu akkori községházán olyan tragédia történt, melynek következményeit évtizedeken át viselték a községben élők. 1948. június 3-án este, a Jézus Szíve-litániát követően a falu lakói, mintegy ötszázan a templomból a községháza elé vonultak, hogy kifejezzék tiltakozásukat a katolikus iskola államosítása ellen. Felháborodva vonultak be a községháza udvarára, ahol éppen ülésezett a képviselő-testület, hogy döntést hozzanak az iskola ügye felől. A feszült helyzetben az őrt álló két rendőr riasztó lövést adott le. A közvilágítás nélküli sötétségben lökdösődés kezdődött, és véletlenül elsült egyikük fegyvere, amely máig is tisztázatlan körülmények között halálosan megsebezte a másik rendőrt. Ezzel vette kezdetét Pócspetri kálváriája – a megszállás, kihallgatás, megfélemlítés, meghurcolás.

Asztalos János plébánost kegyetlenül megkínozták a budapesti Andrássy út 60. szám alatt. A kikényszerített vallomások alapján őt és Királyfalvi (Kremper) Miklós községi írnokot mint elkövetőt, további két embert pedig fegyverrejtegetésért ítélte el a rögtönítélő bíróság. A fiatal írnokot és a falu papját halálbüntetéssel sújtották; a plébános büntetését aztán életfogytiglanra változtatták. Királyfalvi Miklóst az ítélethirdetést követően felakasztották; jeltelen sírban, a rákoskeresztúri temető 298. parcellájában földelték el.

Földi maradványait 2017. július 8-án temették el méltó módon szülőfalujában. Az ünnepi szentmisét a helyi római katolikus templomban Veres András püspök, az Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a falu szülötte mutatta be.

(Forrás: Örömhír, XIII. évf. 3. szám)

A február 23-i megemlékezésen a szentmisét követően a közjogi és egyházi méltóságok tiszteletüket fejezték ki Asztalos János plébános emléktáblájánál. Az eseményen Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár is részt vett.

Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria