Szent Kinga emlékét élteti a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia közössége

Hazai – 2024. március 5., kedd | 20:17

Szent Kingára emlékezett a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia közössége születése 800. évfordulója alkalmából. Március 5-én a senior közösség felvette az Árpád-házi szent nevét, és megkoszorúzták a templom melletti rózsakertben álló szobrát.

A Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia senior közössége Zöldyné Szita Erzsébet vezetésével igen aktívan tevékenykedik. Lelkinapjukat idén Szent Kinga születésének 800. évfordulóján tartották, és ebből az alkalomból felvették az Árpád-házi királylány nevét.

A szentmisét Schall Tamás atya mutatta be. Szentbeszédében az evangéliumhoz kapcsolódva („Uram, ha testvérem vétkezik ellenem, hányszor kell megbocsátanom neki? Talán hétszer?” Jézus így felelt: „Nem mondom, hogy hétszer, hanem hetvenszer hétszer!) a megbocsátásról tanított. Az evangélium hallgatása „élve boncolás”, ez a történet is az elevenünkbe vág, nem engedi meg az álszentséget, azt tanítja, hogy a megbocsátásnak teljes szívből kell megtörténnie, akkor tud az ember tiszta szívvel Isten elé állni.

Különösen aktuális most, a szent negyven nap idején, hogy a „szeretet jegyében elvégezzük életünk rendezését, kapcsolataink felülvizsgálatát”. Gyakori, hogy nincs megbocsátás a szívünkben, és jogosnak érezzük a bennünk lévő haragot – mutatott rá sokunk érzéseire, és kiemelte, milyen fájdalmas, amikor barátságok, sőt testvéri kapcsolatok törnek meg meg nem bocsátott nézeteltérések miatt.

Milyen lélekkel vagyunk itt? Hogyan készülünk a szentáldozásra? – tette fel a kérdést. Henri Boulad SJ nyomán azt fogalmazta meg, aki megbocsát, Istenhez válik hasonlatossá. Megbocsátani ugyanis azt jelenti, átadjuk a szívünket, esélyt adunk, hogy újra a szeretet vegye át az uralmat. A megbocsátó szív szabaddá válik, és ha mi készek vagyunk a megbocsátásra, mi is bizalommal kérhetjük azt Istentől. Schall Tamás arra buzdított, ezekkel a gondolatokkal mondjuk ki a szentmisében: „Bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek.”

Szent Kinga nyomán arra biztatott, emlékezésünk legyen több, mint visszatekintés a múltba. Megismerve Kinga erényeit, az imádkozás gyakorlatát, az Istenre irányuló csendes figyelmet, mi is lépjünk követésének útjára. Isten minket is az életszentségre hív, támogat kegyelmével, nekünk az az egyetlen feladatunk, hogy akarjunk ezen az úton járni.

A szentmisét követően Osztie Zoltán plébános vezetésével a hívek elimádkozták a litániát. A plébános átadta Zöldyné Szita Erzsébetnek a Szent Kinga Kör névválasztását megörökítő oklevelet.

A közösséget Szentgyörgyvölgyi Gábor köszöntötte Belváros-Lipótváros Önkormányzata nevében. „Az itt lakók és az itt lakók közösségei teszik fontossá a Belvárosért való munkálkodásunkat” – hangsúlyozta elkötelezettségüket a képviselő. A kör névválasztása értéket jelent, mert a változó világban alapvetéseink újra és újra megfogalmazása stabilitást ad – mondta.

Zöldyné Szita Erzsébet köszöntőjében arról beszélt, miért vette fel a kör Szent Kinga nevét. Párhuzamot vont az Árpád-házi szűz életével, akinek életében kulcsszerepe van a sónak. Senior körről van szó, idős emberekről. Ahogy a só ízessé teszi az ételt, úgy szeretnénk mi, ízesek maradva, ízt adni a családnak, közösségnek, társadalomnak. A só tartósít. Az idős ember hivatása, hogy értékeket „tartósítson”, őrizzen és átadjon. „Nekünk is meg kell találnunk, birtokba kell vennünk az örökségünket, azokat az értékeket, melyek ott vannak a mélyben. A családban mi vagyunk abban a helyzetben, hogy ezeket ki tudjuk bányászni, és tudjuk őket új életterekbe vinni. Ahogy 800 éve, most is itt az áradat keletről és nyugatról is, ami pusztítani látszik ezeket az értékeket. Mi ragaszkodunk ezekhez, és kérjük ebben Szent Kinga segítségét” – fogalmazott.

Négy szempontra figyelnek a körben. Az imára: A legenda szerint Kinga imájára állt meg a második tatár áradat. „Ennyire szeretnénk mi is jelen lenni az imában” – mondta a kör vezetője. A munkára: Kinga szolgálókészsége arra buzdít, végezzünk minden munkát Isten kedvére. A közösségépítésre és a kor áramlatával szembeszállni képes bölcsességre, mely a digitális világ térhódításával próbál szembemenni, például az elmélyült olvasás gyakorlásával” – mondta Zöldyné Szita Erzsébet.

A közösség egy imát követően a templom melletti rózsakertben megkoszorúzta Szent Kinga szobrát. Belváros-Lipótváros Lengyel Nemzetiségi Önkormányzata részéről Abrusán Györgyné elnök és Szepessy Ákos elnökhelyettes, az V. kerületi önkormányzat képviseletében Szentgyörgyvölgyi Gábor, valamint a Szent Kinga Kör elnöke és tagjai helyezték el az emlékezés koszorúját.

Zöldyné Szita Erzsébet a kör tevékenységéről elmondta, kéthetente találkoznak, hitéleti eseményeken és a kulturális programokon vesznek részt. Nagyon fontosak a beszélgetések. Olyan témákat veszünk elő, amik mozgatnak minket, amik húsbavágóak.” Zarándoklatokra, sétákra is mennek, és megosztják egymással élettapasztalataikat.

Fotó: Lambert Attila

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria