Az evangéliumi tanácsok – 2005. augusztus 3.
Hazai – 2005. augusztus 3., szerda | 0:07
Három evangéliumi tanácsot ismerünk. E három a szegénység, a tisztaság és az engedelmesség.
Ezek Jézus tanítása nyomán olyan életmodell alapját képezik, amelyet önerőből nem tudunk megélni. Nem is lenne miért, hiszen ha csak ez a világ létezik, teljesen fölösleges szegénynek, tisztának és engedelmesnek lenni. Sőt még káros is, mert nem jutunk előre az érvényesülés útján. De ha van túlvilág, és ha van, akkor biztos, hogy jobb, mint ez, akkor már van mit kiböjtölnünk a szegénységünkkel, a tisztaságunkkal és az engedelmességünkkel.
A szegénységet, a tisztaságot és az engedelmességet elkötelezett formában élik a szerzetesek és a szerzetesnők. Ez azonban nemcsak rájuk érvényes.
Minden embernek be kell tartania egy alapvető szegénységet, egy alapvető tisztaságot és egy alapvető engedelmességet. Ez a szegénység azt jelenti, hogy ne dicsőítsem, hanem használjam anyagi és szellemi értékeimet. A tisztaság azt jelenti, hogy dicsőítsem Istent, mert férfinak és nőnek teremtette az embert, akiknek tiszta szeretetben való találkozása az élet forrását adja. Az engedelmesség pedig azt jelenti, hogy egymásért felelősek vagyunk, s amiben szolgálom a másikat, abban ő engedelmeskedjen nekem.
Sánta János