Ferenc pápa: Krisztus evangéliuma nem mese, hanem Isten ránk vonatkozó tervének kinyilatkoztatása!

Ferenc pápa – 2020. január 5., vasárnap | 18:35

Január 5-én a Szentatya a vasárnapi evangélium alapján arra hívta fel a figyelmet, hogy az életszentséget akkor tudjuk csak megvalósítani, ha megőrizzük Isten ingyenes ajándékát és kibontakoztatjuk Isten belénk helyezett tervét. Ferenc pápa beszédének teljes fordítását közreadjuk.

Kedves testvérek, jó napot kívánok!

A karácsonyi időnek ezen a második vasárnapján a bibliai olvasmányok segítenek kitágítani látókörünket, hogy teljes mértékben megismerjük Jézus születésének jelentését.
Az evangélium, Szent János prológusával, bemutatja a döbbenetes újdonságot: az örök Ige, Isten Fia „testté lett” (Jn 1,14). Nemcsak eljött, hogy az emberek között éljen, hanem egy lett az emberek közül, egy lett közülünk! Ez után az esemény után életünk irányításához már nemcsak egy törvény, egy intézmény áll rendelkezésünkre, hanem egy személy, egy isteni Személy, Jézus, aki irányít bennünket, irányítja életünket, mutatja az utat, mert ő előttünk már végigjárta azt.

Szent Pál áldja Istent a Jézus Krisztusban megvalósított szeretettervéért (vö. Ef 1,3–6.15–18). Ebben a tervben mindnyájan megtaláljuk saját alapvető hivatásukat. Mi ez? Szent Pál így fejezi ki: eleve arra rendeltettünk, hogy Jézus Krisztus működése révén Isten gyermekei legyünk. Isten Fia emberré lett, hogy bennünket, embereket, Isten gyermekeivé tegyen. Az örök Fiú azért vált emberré, hogy bevezessen bennünket az Atyához fűződő gyermeki kapcsolatába.

Tehát, testvérek, miközben továbbra is szemléljük a betlehemi jászol csodálatos jelét, a mai liturgia azt hirdeti nekünk, hogy Krisztus evangéliuma nem mese, nem mítosz, nem egy épületes történet, nem. Krisztus evangéliuma Isten azon tervének teljes kinyilatkoztatása, amelyet az emberről és a világról alkotott. Ez az egyszerű, ugyanakkor nagyszerű üzenet arra késztet bennünket, hogy megkérdezzük magunktól: milyen konkrét tervet helyezett belém az Úr, továbbaktualizálva születését közöttünk?

Pál apostol felkínálja a választ: „[Isten] arra választott ki bennünket […] a világ teremtése előtt, hogy szentek és feddhetetlenek legyünk előtte a szeretetben” (Ef 1,4). Íme, ez a karácsony jelentése. Ha az Úr továbbra is jön közénk, ha továbbra is ajándékul adja nekünk az ő Szavát, az azért van, hogy mindnyájan válaszolhassunk erre a hívásra: szentté válni a szeretetben. A szentség Istenhez tartozás, közösség ővele, az ő végtelen jóságának áttetszősége. A szentség az Istentől kapott ajándék megőrzése. Csak ennyi: az ingyenesség megőrzése. Ezt jelenti szentnek lenni. Ezért annak, aki befogadja a szentséget mint kegyelmi ajándékot, azt konkrét tettekre kell váltania a mindennapi életben. Ezt az ajándékot, ezt a kegyelmet, amelyet Isten nekem adott, konkrét tettekre váltom a mindennapi életben, a többiekkel való találkozásban. Ez a szeretet, a felebarátunk iránti irgalom – aki Isten szeretetének visszatükröződése – egyben megtisztítja szívünket, és képessé tesz a megbocsátásra, napról napra „szeplőtelenné” téve minket, de nem abban az értelemben szeplőtelenné, hogy elveszek egy szeplőt, hanem úgy, hogy Isten belénk költözik, Isten ajándéka, ingyenessége belénk költözik, mi azt megőrizzük és másoknak adjuk.

Szűz Mária segítsen, hogy örömmel és hálával fogadjuk Isten Jézus Krisztusban megvalósított szeretettervét!

A Szentatya szavai az Angelus elmondása után:

Kedves testvérek!

A világ sok részén borzasztóan feszült légkör van. A háború csak halált és pusztítást hoz. Kérem az összes féltől, hogy tartsa égve a párbeszéd és az önmérséklet lángját, és tartózkodjon az ellenségeskedés árnyékától. Imádkozzunk csendben az Úrhoz, hogy adja meg ezt a kegyelmet.

Szeretettel üdvözöllek benneteket, Olaszországból és más országokból érkezett zarándokok! Üdvözlöm a családokat, az egyesületeket, az egyházközségi csoportokat, különösképpen a mozzói és almèi bérmálkozó fiatalokat a bergamói egyházmegyéből – szép plakátotok van! –, és a „Fraterna Domus” csoportját.

Az év ezen első vasárnapján ismét áldott és békés új évet kívánok az Úrban! A boldog és nehéz pillanatokban egyaránt bízzuk magunkat őrá, aki a mi reményünk! Emlékeztetek az újévkor, a béke világnapján tett elköteleződésünkre is: „A béke mint a remény útja: párbeszéd, megbékélés és ökológiai megtérés.” Isten kegyelmével megvalósíthatjuk!

Szép vasárnap kívánok nektek! És kérlek benneteket, ne feledkezzetek el imádkozni értem! Jó étvágyat az ebédhez! Holnap, vízkereszt főünnepén ismét találkozunk!

Fordította: Tőzsér Endre SP

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria