Sean Patrick O’Malley bíboros, a pápa észak-amerikai segítője

Kitekintő – 2013. szeptember 27., péntek | 16:28

Október elsején Ferenc pápa hívására nyolc bíboros gyűlik Rómába az öt kontinensről, hogy tanácsot adjanak a Szentatyának az Egyház vezetését és a kúria reformjait illetően. Észak-Amerikát Sean Patrick O’Malley bostoni érsek képviseli, aki már a konklávé előtti tanácskozások során is felszólalt a kúria megreformálásáért.

A Ferenc pápa által kiválasztott nyolc bíboros közül kétségtelenül Sean Patrick O’Malley bostoni érsek gondolkodása áll a legközelebb a pápáéhoz: habitusuk és törekvéseik is egybecsengenek. A kapucinus rendi O’Malley bíboros a szegény és emberközeli Egyház híve, és ezt öltözködésével is kifejezésre juttatja: mindig szandált és barna csuhát visel. A bíboros a legnagyobb mértékű tisztázást pártolta a Vatileaks-ügyben, és a konklávé előtti tanácskozásokon egyike volt a kúria reformjait leghatározottabban sürgető felszólalóknak.

A 69 éves érseknek ugyan nincsenek tapasztalatai a vatikáni adminisztráció terén, de az általa irányított egyházmegyékben – elsősorban a pedofil botrányok középpontjában álló bostoniban – végzett tevékenysége több tekintetben is példaértékű. A bostoni egyházmegye élére II. János Pál nevezte ki 2003-ban, Bernard Law érsek helyére, aki a pedofil papok ügyeinek kivizsgálása terén tanúsított vitatható magatartása miatt 2002-ben távozott tisztségéből. Sean O’Malley bíboros azonnal kitűnt zéró toleranciájával és az áldozatok iránt mutatott együttérzésével.

Az új érsek az Egyház nevében nyilvánosan bocsánatot kért az áldozatoktól, közbenjárt több mint ötszáz sértett kárpótlásának ügyében, eladta a jezsuitáknak az érsekség pazar épületét, nyilvánosságra hozta a bűnösnek bizonyult papok és diakónusok listáját. Ma, tíz évvel később, a bostoni egyházmegye újra virágzik, és a papjelöltek visszatértek a szemináriumba. „O’Malley bíborosnak hála, ismét tudjuk szeretni az egyházat” – nyilatkozta róla egyházmegyéje egyik híve.

Sean O’Malley dél-amerikai tapasztalatokkal is rendelkezik, hiszen sokat utazott a latin földrészen. Hazájában hosszú éveken keresztül fogadta az innen érkező bevándorlókat, akik jelenleg az Egyesült Államok katolikusainak több mint egyharmadát alkotják. A spanyol és portugál irodalomból doktorátussal rendelkező, hét idegen nyelvet beszélő atya az 1970-es években egy hispán katolikus központot hozott létre Washingtonban, majd az amerikai fővárosban élő portugál- és spanyolajkú, illetve haiti hívek püspöki helynökévé nevezték ki.

Az emberekkel közvetlen kapcsolatot kereső érsek volt az első bíboros, aki 2007-ben blogot nyitott, elégedett, hogy „közvetlenül szólhat minden korú katolikushoz Bostonban és azon túl”. Sean O’Malley mindig élen járt az élet védelmében, és a püspöki kar életvédő bizottságának elnökeként bizonyos társadalmi kérdésekben akár országa kormányával is szembement. A vallásszabadság védelmezőjeként küzd a vallásüldözés ellen, és törekszik a többi vallással való párbeszédre és együttműködésre. A szeretet és a megbocsátás erejét hirdeti: „Mindenkit szeretnünk kell, még azokat is, akik támogatják az abortuszt – nyilatkozta augusztusban a Kolumbusz Lovagoknak. – Csak a szeretet és a megbocsátás képes megnyitni az individualizmus által megkeményített szíveket.”

A pápa által összehívott bíborosi találkozóra készülve O’Malley az utóbbi hónapokban az Egyház ügyeit illetően számos amerikai és kanadai bíborossal és érsekkel tanácskozott, de szerzetesközösségek s világiak véleményét is kikérte.

La Croix/Magyar Kurír