Hárman tettek örökfogadalmat megszentelt szüzességre a munkácsi egyházmegyében

Külhoni – 2023. április 19., szerda | 16:11

Április 15-én ünneplő hívek sokasága töltötte meg a munkácsi székesegyházat, ahol először került sor szüzek szentelési szertartására. Az ebből az alkalomból tartott ünnepi szentmise főcelebránsa Lucsok Miklós OP püspök, az egyházmegye apostoli kormányzója volt. Koncelebrált Majnek Antal OFM, az egyházmegye nyugalmazott megyéspüspöke, valamint számos pap és szerzetes.

A szentmisén jelen voltak az egyházmegyében szolgáló diakónusok, a szerzetesközösségek tagjai, családtagok, barátok és az egyházmegye több egyházközségének hívei. A munkácsi plébánián kívül Ungvárról és Husztról is jöttek vendégek, az élő közvetítésnek köszönhetően pedig magyarországi és németországi rokonok, barátok és ismerősök is követhették az ünnepi eseményt.

Ezen a napon megszentelt szüzességre tett örökfogadalmat Hoffmann Tanya-Maria és Nobilis Kinga, velük együtt egy évre Summerer Vanessa. Rövid életrajzukat a szentmise előtt Szergij Gerzanics atya, a püspökség irodaigazgatója olvasta fel.

Nobilis Kinga, Dénes és Mária lánya, magyar állampolgár, 1969. december 23-án született Siófokon. 25 éve végez különböző szolgálatokat a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegyében, jelenleg a püspöki hivatalban dolgozik a gazdasági osztályon.

Hoffman Tanya-Maria, Josef és Rosvita lánya, német állampolgár, 1968. március 20-án született Schwenningenben. 15 évvel ezelőtt érkezett Kárpátaljára a német nyelvű plébániákra, Schönbornban és a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegyében végez különféle szolgálatokat.

Sumerrer Vanessa, Manfred és Olena lánya, 1998. június 16-án született Nürnbergben, Németországban. 5 évvel ezelőtt költözött Ukrajnába, nemrégen vette fel az ukrán állampolgárságot, jelenleg a Szent Márton-székesegyházban szolgál mint sekrestyés.

Az Úr Kárpátalja soknemzetiségű gyökerekkel rendelkező egyházmegyéjébe hívta őket.

A szüzek rendje (ordo virginum) az egyik legrégibb, kifejezetten Istennek szentelt életforma. Már Szent I. Kelemen pápa (88–97) szólt azokról a szüzekről, akik „a mennyek országáért” (Mt 19,12) mondtak le a házasságról. A korai keresztény szüzek közé sorolhatjuk Szent Ágnest, Szent Ágotát, Szent Lúciát, Szent Cecíliát. Ahogy az Egyház Krisztus menyasszonya, a konszekrált szűz az Egyház képmása és Krisztus menyasszonya.

1970. május 31-én VI. Pál pápa kérésére az Istentiszteleti Kongregáció közzétette a szüzek felszentelésének új rítusát, amellyel életre keltette a szüzek ősi rendjét és elindította virágzását. A tanúságtétel e formája az apostolok idejétől kezdve létezett a keresztény közösségekben. A felszentelésben részesülő nők megmaradnak egyházmegyéjükben, ahol élnek és ahol megérlelődött ez a választásuk, illetve ahol elvégezték felkészülésüket.

2018-ban a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak Kongregációja közzétette új dokumentumát Ecclesia Sponsae Imago címmel. A dokumentum szinodális munka eredménye, amelynek célja, hogy a püspököknek, a megszentelt életet élő nőknek és a képzésben részt vevő nőknek irányvonalakat adjon, és előmozdítsa ezt az életformát.

Ferenc pápa 2020. május 31-én a szüzek rendjének tagjaihoz intézett üzenetében ezekkel a szavakkal áldotta meg őket: „Szeretnélek mindnyájatokat megáldani, mint ahogy minden nőt, aki erre a felszentelésre készül, vagy aki a jövőben ebben részesül majd. Az Egyház megkapta a Vigasztaló Lélek ajándékát, mint a megdicsőült Krisztus örvendő jegyesének kiapadhatatlan alapját. Ti is Krisztus jegyese, az Egyház jeleként örvendjetek mindig, éppúgy, ahogy a Názáreti Mária, a Boldogságos Szűz, aki hálaénekét zengi, az élő evangélium Édesanyjaként.”

Az ünnepélyes szentmisének méltó keretet adott a kereszt után, gyönyörű húsvéti énekek kíséretében vonuló szüzek sora, akik égő gyertyát tartottak a kezükben. A szentmise során az ukrán, a magyar, a német és a latin nyelvek váltakoztak. Az imák, az olvasmányok, az evangélium és a homília ukránul és magyarul, az egyik olvasmány németül hangzott el. Ugyanez a nyelvi sokszínűség jellemezte a szentmise énekeit is.

Lucsok Miklós püspök prédikációjában a feltámadt Krisztussal való találkozás fontosságáról beszélt. „Menjetek el az egész világra és hirdessétek az evangéliumot minden népnek – mondta Jézus. Ma a fogadalmakat lehetett volna a kápolna csendjében is megtenni. De Jézus nem azt mondta, hogy rejtsük el a hitünket. Azt mondta: menjetek, örüljetek, mondjátok el mindenkinek, hogy feltámadt.” Azt is hozzáfűzte, hogy nem elég hallani Krisztus feltámadásáról. „Az evangéliumban azt olvassuk, hogy az asszonyok hírül vitték Krisztus feltámadását, de a tanítványok nem hittek nekik. Ez sajnos ma is így van. Sokan hallanak róla, de nem mindenki találkozik vele. A Feltámadottal való tapasztalat megváltoztatja az ember életét. Amikor az ember találkozik a Feltámadott Jézussal, az élete központi eseményévé válik. (…) Soha többé nem akarja elveszíteni őt, a vele való találkozás életstílussá alakul.”

„Ők hárman azért vannak most itt, mert találkoztak a Feltámadottal és az életükkel tanúságot akarnak tenni róla. (…) Világunk legnagyobb drámája, szomorúsága, hogy sokan nem tudják, mennyire szereti őket Isten. Ezért hív az Isten embereket a neki szenteltségre, hogy rajtuk keresztül is sokan találkozzanak vele. A hivatás ajándék, kegyelem Istentől” – mondta többek között a püspök, aláhúzva az Istentől kapott hivatás tanúságtevő erejét. A prédikáció végén pedig azért fohászkodott, hogy a Szentlélek töltsön el bennünket olyan erős és személyes szeretettel, amely legyőz minden nehézséget és kísértést.

A homíliát követően kezdetét vette a szentelési szertartás. Először Isten népe együtt elénekelte a Mindenszentek litániáját, amit a konszekráció követett, amikor is a jelöltek fogadalmat tettek.

„Isten dicsőségére teljesen neki akarom szentelni magam és hűségesen követni Krisztust. Az itt egybegyűlt testvérek és nővérek jelenlétében a te kezedbe, főtisztelendő püspök atya teszem le fogadalmam, hogy egész életemben tisztaságban, szegénységben és engedelmességben akarok élni, az ordo virginum útmutatásai szerint. Teljes szívvel átadom magam az Anyaszentegyháznak, hogy a Szentlélek kegyelmével és a boldogságos, mindenkor Szűz Mária segítségével elérjem a tökéletes szeretetet Isten és az Egyház szolgálatában” – hangzott az ünnepélyes fogadalomtétel. A felszentelt szüzek mindegyike átvett a püspöktől egy-egy zsolozsmáskönyvet és gyűrűt, amely a felszentelés látható jele, Krisztus iránti odaadásukról tanúskodik, kifejezi Isten szeretetét és hűségét.

A mise végén mindhárom felszentelt szűz nevében Kinga mondott köszönetet Lucsok Miklós püspöknek, aki elfogadta felajánlásukat, valamint Majnek Antal püspöknek és a többi papnak, akik támogatták őket az útjukon.

A szentmise után már kötetlen módon folytatódott az ünneplés. A székesegyház közössége a templom kertjében agapéval kedveskedett az ünnepi szentmisén részt vett híveknek, a papok, szerzetesek, a fogadalmat tett ünnepeltek vendégei pedig közös állófogadáson vettek részt a Szent István Líceum ebédlőjében.

Forrás: Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye

Szöveg: Molnár M. Katalin

Fotó: Reshetar Tetjana; Molnár M. Katalin

Videó: Weiss Viktória

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria