„Egy mindenkiért” – Szilágyi Áron a Római Magyar Akadémián és Ferenc pápánál

Ferenc pápa – 2022. október 21., péntek | 20:43

Október 18-án este a Római Magyar Akadémia és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok jelenlétében vetítették le a róla szóló magyar nyelvű, olasz feliratos Egy mindenkiért című filmet, Muhi András Pires rendező alkotását.

A film Szilágyi Áron élete ötéves ciklusát mutatja be, melynek során 26 versenyen lép pástra, hogy szembenézzen valójában legnagyobb vetélytársával, önmagával.

Ezt a belső viszonyt ábrázolja a film, ahogy – mint a páston – előrefutva és hátrálva kell önmagát arra a fegyelmezettségre kényszerítenie, hogy végül is győzzön, hogy legalább az utolsó tus az övé legyen. Látjuk győztesen a levegőben, és úgy is, ahogy sisakját levéve, a győztesnek gratulál és lelép a pástról.

Az Akadémia díszterme megtelt, nagyon sok olasz kardvívó fiatal volt jelen, akik edzőruhában jelentek meg, hiszen tudták, hogy az itáliai kardvívás hagyományos és tisztelt ellenfelei éppen magyar sportolók, köztük „il Grande” – a nagy – Szilágyi.

Szép a filmben az a vallomása, ahogy a farkasréti temetőben felkeresi nagy nevelőedzője, Gerevich György sírját. Ilyen finom vonásokkal személyesül a dokumentumportré.

A filmvetítés előtt Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter tartott köszöntő beszédet. 2011 és 2014 között éppen Londonban volt nagykövet, amikor ott olimpiát rendeztek, Áron pedig éppen Londonban nyerte első olimpia aranyérmét.

Az igazi sportoló legfontosabb tulajdonságai között elsőként a kíváncsiságot említette meg a miniszter, mely a forrás, a tartalék testi-lelki határait kutatja. A sportoló másik vonása a játékosság, melyet a legnagyobb feszültség közepette is próbál megőrizni. A harmadik jellemző a kreativitás, mely a játékszabályok kötöttsége mellett mindig újabb kitörési lehetőséget keres. A negyedik dolog az együttműködés, a kooperáció, mely még a szólószámok versenyzőit is jellemzi, ami csapattársaikhoz és honfitársaikhoz köti őket.

Csák János arról is beszélt, hogy amikor nagy tehetségekkel találkozik, akkor úgy érzi, mintha Máté evangéliumát olvasná, melyben Jézus mondja: „Legyetek olyanok, mint a gyerekek.” A gyerekek kíváncsiak, játékosak, kreatívak és együttműködőek. Ez a titka a tehetségnek, és a felnőtteknek is meg kell őrizniük magukban ezt a gyermeki lelkületet.

A magyarok számára a tehetség gondozása a túlélés elengedhetetlen feltétele – folytatta a magyar kulturális és innovációs miniszter. – A magyarok 1100 éves történelmi jelenléte a Kárpát-medencében küzdelmes időszak volt a minden irányból érkező különféle hatásokkal szemben, és ezt a küzdelmet nem lehetett csak intellektuális síkon megvívni. Ekkor jön segítségül a művészet, aminek sajátos magyar karakterét Liszt rapszódiáiban lehet jól érezni, az áradó emelkedést és aztán az elengedést. Ezért is támogatja a magyar kormány a tehetséggondozást és hozta létre a Nemzeti Tehetség Központot, mely a sport, a művészet, a tudomány világában nyújt segítséget a talentummal rendelkezőknek. A filmben szereplő Szilágyi Áron hasonlít a görög mondák alakjaihoz, akik kiválóak voltak testben, lélekben és szellemben. Áron három olimpián nyert aranyat, miközben két egyetemi diplomát is szerzett, járta a világot és buzdította a fiatalokat...

Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Szilágyi Áron a következő napon, október 19-én részt vettek a szerdai általános kihallgatáson, majd találkoztak Ferenc pápával, akit személyesen köszöntöttek.

A pápával való találkozásról így nyilatkozott a háromszoros olimpiai, kétszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok kardvívó a Nemzeti Sportnak: „Egy nagyon fontos dologra próbálta felhívni a figyelmet a pápa, mégpedig hogy próbáljunk meg a mindennapi csodákra fókuszálni a negatívumok helyett. Talán ez a mostani időszakban nem is lehetne aktuálisabb. Ezt én is megpróbálom megfogadni a következő időszakban.”

Forrás: Vatikáni Rádió, Magyar Katolikus Egyház Facebook-oldala

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria