A Pázmány lett a magyarországi akkreditált örmény nyelvvizsgák szakmai felelőse

Hazai – 2022. március 10., csütörtök | 16:00

Együttműködést kötött a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara (PPKE BTK) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Origó Nyelvi Centrum az örmény nyelvvizsgák lebonyolításáról. A megállapodást Fodor György, a PPKE BTK dékánja és Antoni Györgyi, az ELTE Origó Nyelvi Centrum igazgatója március 2-án írták alá.

Az együttműködés lényege, hogy a magyarországi alap-, közép- és felsőfokú akkreditált örmény nyelvvizsgák szakmai felelőse a PPKE BTK Armenológiai Tanszéke. Az együttműködés ezen túl kiterjed az örmény nyelv oktatására, az örmény nyelv és kultúra egyetemi kereteken kívüli népszerűsítésére, valamint a kölcsönös információcserére. Az örmény nyelv oktatása és az örmény nyelvvizsga megszerzése a Magyarországon alkotmányos keretek között elismert örmény nemzetiség számára is fontos, így a nyelvvizsgáztatás szakmai feltételének biztosításával a PPKE alkotmányos feladatot is vállal.

Magyarországon örmény nyelvből államilag akkreditált nyelvvizsgát az ELTE Origó Nyelvi Centrumában (közismert nevén: Rigó utca) lehet szerezni, ám a nyelvvizsga szakmai fejlesztése és a nyelvvizsgáztatás lebonyolítása mind ez idáig nehézségekbe ütközött.

A megállapodás aláírásán részt vett Kovács Bálint, az Armenológiai Tanszék vezetője; Sousik Sousani, a tanszék örmény nyelvi lektora; Major Balázs külügyi dékánhelyettes; Őze Sándor, a Történettudományi Intézet vezetője; valamint Ashot Smbatyan, az örmény külügyminisztérium tanácsadója. Az ELTE Origó Nyelvi Centrumot Antoni Györgyin kívül Szűcs Melinda szakmai igazgatóhelyettes képviselte.

„Nagyon reméljük, hogy sokan fognak érvényes nyelvvizsgát szerezni” – mondta Fodor György dékán. Az aláírás után Antoni Györgyi, a nyelvi centrum igazgatója kifejtette, hogy egyetlen nemzetiségi nyelvvizsgájuk sem kapott ilyen megkülönböztetett figyelmet, utalva a magas rangú diplomata, Ashot Smbatyan jelenlétére. „Régóta dolgozunk azon, hogy biztosítani tudjuk a kis nemzetiségi nyelvek nyelvvizsgáját, így külön öröm, hogy őexcellenciája is érdeklődik a kérdés iránt” – mondta az igazgató.

Ashot Smbatyan, Örményország volt berlini nagykövete kifejtette, hogy a Pázmánynak, illetve armenológiai tanszékének igen fontos szerepe van az örmény–magyar kapcsolatok rendeződésében, és tevékenységének folytatása Örményország számára is fontos. Míg hasonló tudományos intézményeket a megszűnés veszélye fenyeget, addig Budapesten, a PPKE-n épp a dinamikus fejlődés a jellemző, az államilag akkreditált nyelvvizsgáztatás lebonyolításának lehetősége pedig ennek kiváló példája – tette hozzá.

*

A Pázmányon működik a közép-európai régió egyetlen armenológiai tanszéke. Az egyetemi oktatást nemzetközi közegből érkező oktatói gárda segíti. Ebben a tudományos műhelyben a nyugati, a keleti és a klasszikus örmény nyelvet is oktatják. Számos magyar diák tanul az armenológiai tanszéken, többen már folyékonyan beszélik a nyelvet, ugyanakkor az örmény történelem és kultúra magas fokú művelése nagy vonzerőt jelent a továbbtanulni vágyó örmény fiatalok számára is. Közel harminc örmény diák tanulhat a tanszéken.

Forrás és fotó: Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria