Adj esélyt az éveidnek! – Összefogás a demens betegekért az Alzheimer-világnapon Székesfehérváron

Hazai – 2019. szeptember 24., kedd | 18:20

Szűréssel, szaktanácsadással, színpadi programokkal és konferenciával várták az érdeklődőket az Alzheimer-kór világnapján, szeptember 21-én Székesfehérváron, hogy felhívják a figyelmet a betegség megelőzésére és arra, hogy az időben felfedezett és kezelt demenciával hosszú ideig lehet értékes és méltó életet élni.

Az „Adj esélyt az éveidnek!” című kampányrendezvényt a Katolikus Szeretetszolgálat és a Székesfehérvári Egyházmegye szervezésében tartották, a város önkormányzatának támogatásával.

Az Alba Plaza előtti téren Magyarország átfogó egészségvédelmi programjának szűrőkamionja fogadta az érdeklődőket különféle vizsgálatokkal. Dankovics Gergely, a MÁÉSZ programigazgatója a rendezvény elején elmondta, a 2010 óta működő akciónak Székesfehérvár az 1835. állomása. A folyamatosan megújuló kamionban ma már harminchét féle szűrővizsgálatot végeznek; 3D-s anatómiai mozisátruk és egészséges élet tanácsadás-szolgáltatásuk is van, illetve újraélesztési bemutató is tartanak.

Köszöntő beszédében Spányi Antal megyéspüspök, a program házigazdája azokra a családokra hívta fel a figyelmet, akik Alzheimer-kórban vagy demenciában érintett beteget ápolnak, s nem tudják, mit tegyenek megöregedett családtagjukkal. „Szívből kívánom, hogy mindannyian gyarapodjunk tudásban, megértésben, és összetartó közösségben próbáljunk meg szembenézni azzal a bajjal, amivel előbb-utóbb szembe kell néznünk” – mondta a főpásztor.

Az Alzheimer-világnap színpadi programjait a Városház téren tartották. Cser-Palkovics András polgármester köszönetét fejezte ki, hogy összefogással létrejöhetett a figyelemfelhívó rendezvény a legelesettebbekért. „Az emberségről, a lélekről, a szellemről és a tudásról is szól a mai nap” – fogalmazott a polgármester.

Horváth Anikó, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Idősügyi és Nyugdíjbiztosítási Főosztályának főosztályvezetője ismertette: a világon közel 50 millió, Európában 6,4 millió, Magyarországon 250 ezer regisztrált demens, illetve Alzheimer-kórban szenvedő beteg él. Megköszönte, hogy Székesfehérvár sokat tesz az idősekért, amiért 2018-ban elnyerte az Idősbarát Önkormányzat díjat. Arról is szólt, hogy az Idősek Tanácsának tagja, Monspart Sarolta tájfutó kezdeményezésére 2017-ben létrehozták a gyalogló idősek klubjainak hálózatát, továbbá, hogy a demenciával élők ápolásában az országszerte megtalálható Alzheimer Cafék programjai is sokat segítenek.

* * *

A színpadi programok között elsőként Koltai Róbert Jászai Mari-díjas színész, érdemes művészt hallhatták a jelenlévők. A színművész elmondta: a Batang felé című, demenciáról szóló tragikomédia főszereplőjeként a darab turnéja során a program támogató szószólója lett, bemutatva, hogy a demencia világa nem sötét időszak az ember életében. Sok humorral, érzelemmel és emberséggel együtt lehet vele élni. Koltai Róbertet zongorán kísérte Darvas Ferenc Erkel Ferenc-díjas zeneszerző.

Fellépett az Alba Regia Nyugdíjas Klub Tánckara, a Szent Kristóf Ház Fogyatékkal Élők Nappali Intézményének gondozottjai és az Arconic-Köfém Nyugdíjas Klub Férfikórusa, Mayer Richárdné mozgásterapeuta, továbbá Lovász Irén Magyar Örökség Díjas népdalénekes és édesanyja.

A téren a demencia megelőzésével és kezelésével kapcsolatosan interaktív, tematikus sátrakat állítottak fel, ahol az intézmények, szervezetek bemutatkozásán túl táplálkozási tanácsadás, agytorna, mozgásos program és zeneterápia várta az érdeklődőket.

A téren a programok Alzheimer-sétával és „senior örömtánccal” végződtek. A részt vevő idősek és fiatalok betáncolták a Városház teret; zárásaként egyszerre kiálltották: „Adj esélyt!”

* * *

A Városháza dísztermében konferenciát szerveztek orvosok, a szociális ágazatban dolgozók, ápolók és családgondozók részvételével. Radnainé Egervári Ágnes, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója elmondta: sajnálatos módon a demencia nem válogat, mindannyiunk családjában találunk érintettet. A folyamat azonban megelőzhető. Ehhez szükséges, hogy értéknek tekintsük az egészségünket, és odafigyeljünk az életmódunkra.

Székesfehérváron is útjára indítják a DIÓ (demencia információs órák) programot, ahol a gondozásról tájékozódhatnak a betegek családtagjai. A szereteszolgálat vezetője kiemelte: a különböző szociális és az egészségügyi szakemberek összefogására, együttműködésére van szükség a demenciában érintettek életminőségének javítása érdekében.

A konferencián szó volt a demencia korszerű szemléletéről, a szív- és érrendszeri betegségekről, a vaszkuláris demencia aktualitásairól, a praxisközösségek szerepéről a prevencióban, valamint hazai és nemzetközi szintű együttműködésekről.

* * *

A székesfehérvi Alzheimer-világnapi programok a belvárosi Szent Imre-templomban szentmisével zárultak, melyet Veres András győri megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke és Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök mutatott be.

Veres András püspök a szentmisében megemlékezett Mátéról, „akit Jézus a vámosasztaltól” hívott el. Őt, aki megvetett volt a nép körében – mondta a főpásztor. Hangsúlyozta: Isten irgalmas szeretete nem ismer határokat. Így kell tekintenünk azokra is, akikről a nap szólt, akik már nem tudnak tudatos életet élni.

* * *

Az Alzheimer-kór világnapja a Nemzetközi Alzheimer Társaság kezdeményezésére, az Egészségügyi Világszervezet támogatásával megvalósuló programsorozat. Minden évben szeptember 21-én tartják. Magyarországon mintegy 250 ezren élnek demenciával; a regisztrált érintettek száma a hozzátartozókkal együtt meghaladja az egymilliót, ami a teljes magyar lakosság tíz százaléka. Az esetek egyharmada azonban megelőzhető.

Forrás:  Bertáné Pintér Katalin/Székesfehérvári Egyházmegye

Fotó: Berta Gábor

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria