Az értékteremtés szemüvegén keresztül – Segítséget kaptak a Máltai Szeretetszolgálat munkatársai

Hazai – 2024. március 19., kedd | 17:45

102 szemüveget készítettek a budapesti Galéria Optika munkatársai a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) Közép-Magyarországi Régiójában tevékenykedő szociális dolgozók számára, aminek 12 millió forintot megközelítő eladási értéke van. A cég tulajdonosa, Fodor István a hozzá hasonló vállalkozóknak szeretne példát nyújtani egy értékteremtési folyamat részeként – adta hírül az MMSZ március 16-án.

Kilenc darab, „Me” rövidítéssel ellátott, becsomagolt, kész szemüveg várt kézbesítésre március elején a budapesti Bartók Béla úti Galéria Optikában – a 102 szemüvegből álló „nagy csomag” utolsó darabjai. Az „Me” kód a „Máltai elismerés” programot rejti: az optikában így rövidítették azt a projektet, amellyel a szociális dolgozók munkáját szerették volna elismerni.

A vállalkozás tulajdonosa, Fodor István ugyanis több jótékonysági akciója után úgy döntött, hogy ezúttal azokon szeretne segíteni, akik mások megsegítéséért dolgoznak nap mint nap. „Szerettem volna egy olyan programot, ahol azok kapnak szemüveget, akik kevesebb pénzt keresnek – mondta a rádióinterjúban. – Látom azokat az embereket, akik elfáradnak abban, hogy másoknak segítenek.

Nyílik a társadalmi olló, miközben sokan a szociális segítő munkájukkal kompenzálják azt, amit a gazdaságnak kellene megoldania.”

A lehetőségre a 2023. novemberi szociális munka napja apropójából pályázhattak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Közép-Magyarországi Régiójában szociális területen dolgozó munkatársak (szociális vagy terápiás munkatársak, takarítók, konyhai dolgozók, de adminisztrátorok, intézményvezetők is). Hálájuk jeléül sokan köszönőlevelet írtak a Galéria Optika munkatársainak. Volt, aki csodás ajándékként írta ezt le; más így fogalmazott: „Elkészült a szemüvegem, nagyon örülök neki! 180 ezerrel ajándékoztak meg.” Megjegyzendő, hogy a projektben a szemüveglencsék készítését a prémiummárkát képviselő Essilor Optika Kft. vállalta, a vizsgálatok egy részét pedig a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Gyermekszemészeti Szűrőcsoportja végezte.

A 102, a munkatársak szempontjából ingyenes szemüveg 12 millió forintot megközelítő eladási értékkel bír, de Fodor István elmondta: erre az összegre nem úgy tekint, mint ami kikerült profitjukból.

Hozzá hasonló vállalkozóknak szeretne példát adni az ilyen tevékenységekre, amelyek során nem pénzadománnyal, hanem a cég alaptevékenységével nyújtanak segítséget.

Célja összehangolni a szociális területen dolgozókat és a cégeket, bevonva az önkormányzatokat és az állami szerveket, hogy támogassák ezeket a programokat, hogy együtt tudjanak értéket teremteni.

Fodor István korábban nemcsak a szociális dolgozóknak, hanem hajléktalan embereknek is segített szemészeti programokkal (a Hajléktalanokért Közalapítvány pályázatának keretében), illetve felzárkózó településeken élő fiataloknak is: szakmai tudásával támogatva a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Gyermekszemészeti Szűrőcsoportja programját.

Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Fotó: Kovács Bence

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria