Hatvanéves a vásárosdombói Skóciai Szent Margit Gondozóotthon

Hazai – 2017. november 22., szerda | 10:56

November 17-én változatos programokkal ünnepelte fennállásának hatvanadik évfordulóját a vásárosdombói Skóciai Szent Margit Gondozóotthon. A sokak által csak Margitmajornak nevezett intézmény száz idős ember otthona.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A Baranya megye határán, Vásárosdombó közelében található épületegyüttes egykor a Dőry-család kúriája volt. A korábban Margitmajornak nevezett intézetben az idősgondozás 1957-ben kezdődött, amikor a Pécsi Baranya Megyei Tanács V.B. Igazgatási Osztálya kiutalta az egykori kastélyt a leendő szociális otthonnak. Az 1957. december 2-án kelt határozatot azzal indokolták, hogy a sásdi járás területén nincs olyan szociális otthon, amelyben a csökkent munkaképességű vagy munkájában megrokkant személyeket el lehet helyezni.

Az üresen álló kastély erre alkalmas volt, az épületben ekkor 28 lakószobát alakítottak ki. A községi tanáccsal határozatlan időre bérleti szerződést kötöttek; 1959-ben kezdtek beköltözni a lakók. Közösen építették, szépítették a majort és az udvart; baromfiudvart, veteményest és parkot alakítottak ki. 1960-ban a konyhaépületet újították meg, egy évvel később új lakóépületet adtak át, amelyben 18 kétágyas szobát vehettek birtokba az otthon lakói. 1971-ben garázst építettek, és elkészült a bejárathoz vezető betonút is. A Felsőháznak nevezett részen négy újabb szobát adtak át. 1989-ben megkezdődött a belső udvar szépítése, amelyet többszöri átalakítás után 2017 tavaszán adtak át.

A lakók között összetartó közösség született. Az évek során két házasságkötés is történt. A kézimunkaszakkör tagjai 1972-ben és 1991-ben is kiállítást szerveztek alkotásaikból. A lehetőségekhez mérten nyaraltak a Balatonnál, kirándultak Sikondára, Nagyatádra, Visegrádra. A szociális intézmény fenntartását 1998 augusztus elsején a Pécsi Egyházmegye vette át, ekkor kapta új nevét az intézmény – Skóciai Szent Margit emlékére.

A fenntartóváltással az intézetben ismét felújítások kezdődtek: a szobák renoválásán túl új fürdőszobákat alakítottak ki. Az épületben ekkor hozták létre a kápolnát. 2000-ben apartmanházakkal bővült a létesítmény. 2001-ben emeletet építettek az addig meglévő épületre, ahol tornaterem, fizikoterápiás szoba és orvosi rendelő áll a lakók rendelkezésére.

Az otthonban jelenleg százan laknak, a szakmai stáb 51 főből áll. Az intézmény hatvanéves fennállását szakmai programokkal, kézimunka-kiállítással és egy, a hatvan évet összefogó képeskönyv bemutatásával ünnepelték meg. A dolgozók Skóciai Szent Margit életét bemutató pantomimelőadást tartottak.

Az ünnepségen köszöntőt mondott Udvardy György pécsi megyéspüspök, Páva Zsolt, Pécs polgármestere, aki Soltész Miklós EMMI államtitkár szavait tolmácsolta; Bugarszki Miklós, a Magyar Ápolási Egyesület elnöke és Schäffer Zsuzsanna, az intézmény igazgatónője.

A Skócia gyöngyének is nevezett Skóciai Szent Margit Mecseknádasdon született 1047-ben, ahova az angol trónviszályok miatt atyja, Edward menekült. Margit, bár vonzotta a kolostori élet, hozzáment Malcolm királyhoz 1069-ben, így Skócia királynéja lett. Az Egyház pártfogójaként és a szegények segítőjeként lett ismert. Kolostort és apátságot is alapított.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria