Onkológiai konferenciát nyitott meg Pécsett Felföldi László püspök

Hazai – 2023. február 28., kedd | 11:45

Felföldi László pécsi megyéspüspök köszöntötte február 23-án a pécsi Magtár Látogatóközpontban az Aktualitások, dilemmák, és alapismeretek az immuno-onkológiában című háromnapos orvosi konferencia résztvevőit. A rendezvény házigazdája Mangel László Csaba egyetemi tanár, intézetigazgató volt.

Az immuno-onkológia a daganatos betegségek gyógyításának az a módja, amikor a kezelés során nem közvetlenül a ráksejteket pusztítják el, hanem az immunrendszert erősítik, befolyásolják oly módon, hogy az maga számolja fel a megszaporodott ráksejteket. Magyarországon évente több mint hetvenezer daganatos beteget diagnosztizálnak, és nagyjából minden negyedik ember halálát valamilyen rosszindulatú daganatos elváltozás okozza.

A konferenciát megnyitó köszöntőjében Felföldi László pécsi megyéspüspök a sziklára épített házról szóló példabeszéden (vö. Mt 7,24–27) keresztül mutatott rá az ember belső, lelki védekezőképességének gyógyulásban betöltött szerepére.

Az immunrendszer lényege, hogy ellenáll. Ahogy a sziklára épített ház jól ellenáll az időjárás viszontagságainak, úgy amikor vírus, betegség ér bennünket, ha belül erősek vagyunk, ha az immunrendszerünk jól felkészült állapotban van, akkor egészségesek tudunk maradni – fogalmazott a főpásztor. – A gyerekek esetében szembetűnő, hogy a falusi gyerekek immunrendszere, ami a rendszeres testmozgás és a friss levegő miatt folyamatosan munkára van fogva, mennyivel erősebb a városban felnövekvő társaikénál, akiket igyekszünk minden veszélytől, behatástól megóvni, akik aztán gyengébb immunrendszerük miatt még inkább ki vannak téve a fertőzéseknek, megbetegedéseknek. A gyógyításnak óriási feladata abban segíteni az embereket, hogy a saját belső erejükre is támaszkodva győzzenek, helytálljanak.

A betegség vonatkozásában megkerülhetetlen a hitbe vetett bizalom – mondta Felföldi László. – Jézus egy alkalommal, gyógyítás közben (vö. Mk 9,14–29) a beteg gyermek édesapja számára ezt világossá teszi: „Minden lehetséges annak, aki hisz.” A betegekkel foglalkozó orvosok a kezelés elején a kezeléssel kapcsolatos bizalmukat gyakran fejezik ki a fenti történetben szereplő édesapához hasonlóan: „Hiszek! Segíts hitetlenségemen!” (Mk 9,24). Döntő jelentősége van annak, hogy a kezelést végző szakember a szavaival, tetteivel bizalmat, hitet tud-e ébreszteni a beteg szívében a gyógyulás sikerével kapcsolatban. Lehet, hogy gyógyszernek hívják, lehet, hogy kezelésnek hívják, lehet, hogy életmódváltozásnak hívják, de a legfontosabb, hogy a beteg higgyen benne – zárta köszöntőjét a főpásztor.

A konferencia, melyre hazánk huszonkét városából érkeztek orvosok, egészségügyi szakemberek, február 25-én zárult.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria