Új tagintézményekkel bővült a Szent Anna családibölcsőde-hálózat Vácon

Hazai – 2022. május 2., hétfő | 11:39

Április 29-én Vácon két új családi bölcsődét adott át és áldott meg Marton Zsolt váci megyéspüspök. A bölcsődék a Váci Egyházmegye Szamaritánus Szolgálatának felügyelete alatt, a Szent Anna-bölcsődehálózat részeként működnek. Az ünnepségen köszöntőt mondott Pálfay Gellért, a Váci Egyházmegye Szamaritánus Szolgálatának igazgatója és Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora.

Két új családi bölcsőde kezdi meg működését Vácon az egyházmegye Szamaritánus Szolgálatának felügyelete alatt, a Szent Anna családibölcsőde-hálózat részeként. A „Csengő”, illetve „Lámpás” névre keresztelt bölcsődék hét-nyolc főt tudnak fogadni.

A két intézmény februárban kapta meg a működési engedélyt. A Lámpás bölcsőde már fogadja a gyerekeket, a Csengőben most töltik fel a férőhelyeket. A tizenöt csecsemővel és kisgyermekkel négy dajka és gyermekgondozó foglalkozik majd.

A bölcsődéknek az Apor Vilmos Katolikus Főiskola épülete ad otthont, ami szép példája az egyházmegye különböző szervezetei közötti együttműködésnek is.

„Bölcsődei férőhelyekben egyértelmű hiány mutatkozik az utóbbi időben elsősorban olyan településeken, ahol a szülők könnyebben jutnak munkalehetőséghez  – mondta az új bölcsődék ünnepélyes átadásakor Pálfay Gellért, a Szamaritánus Szolgálat igazgatója. – Ezért is örültünk annak a lehetőségnek, amelyet egyházmegyei társintézményünk, az Apor Vilmos Főiskola tudott nyújtani, és amelynek köszönhetően bővíteni tudtuk a váci és környéki bölcsődei férőhelyek számát.”

Az összesen 92 négyzetméter alapterületű csoportszobákat, vizesblokkot és tálalókonyhát az Apor Vilmos Katolikus Főiskola Szent József Kollégiumának épületében alakították ki.

A Szamaritánus Szolgálat és az intézmény közötti együttműködés nem csak a hely biztosítására szolgál: a főiskola csecsemő- és kisgyermeknevelő szakon tanuló hallgatói szakmai gyakorlatukat tudják itt tölteni a 2022/23-as tanévtől.

„Az intézményi együttműködés keretében hallgatóink a keresztény pedagógia alapelveit nemcsak a tanórák keretében tudják elsajátítani, hanem elkötelezett munkatársakon keresztül élő példát látnak majd arra, hogyan lehet mindezt a hétköznapi munkavégzés során megélni és átadni” – mondta Gloviczki Zoltán, a főiskola rektora az ünnepségen.

„Azt gondolnánk, hogy Jézus minimum főiskolásokkal foglalkozik, de legalább a felnőttekkel. Gyerekekkel biztosan nem. Erre Jézus rácáfol, mikor azt mondja: »Engedjétek hozzám a gyermekeket!« Ezzel azt akarja mondani, hogy számára mindenki fontos, a születéstől a halálig, és a halál után is” – fogalmazott beszédében Marton Zsolt püspök, aki arra is rámutatott, hogy mit tanulhatunk a legkisebbektől. „Ahogy a gyermekek ősbizalommal fordulnak a világ felé, bennünk is legyen bizalom, nyitottság embertársaink felé, ne a gyanakvás, ne a távolságtartás legyen az első lépésünk a másik irányába.”

Ezt követően a főpásztor megáldotta az intézményt, annak dolgozóit és a bölcsődéseket.

* * *

A Váci Egyházmegye 2014-ben hozta létre szociális intézményeit fenntartó központját Szamaritánus Szolgálat néven. A központ összesen tizenhárom intézményt képvisel, köztük négy idősek otthonát, két-két alapszolgáltatási, szociális szolgáltató és gondozó központot; hozzájuk tartozik a Boldog Ceferino nevét viselő napközi hálózat és a Szent Rita nevelőszülői hálózat is. A tíz különböző szolgáltatást a Váci Egyházmegye összesen harminc településén nyújtják több mint kétezer ellátottnak, köztük időseknek, fogyatékkal élőknek, gyermekvédelmi ellátásra szorulóknak.

A Szamaritánus Szolgálat fenntartásában működő bölcsődék összesen körülbelül százötven csecsemőnek és kisgyermekeknek nyújtanak ellátást: a Napsugár minibölcsőde Dabason és Alsónémediben, a Szent Anna családibölcsőde-hálózat az egyházmegye összesen nyolc településén tizenhárom családi bölcsődében fogadja a gyermekeket.

*

Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola váci központtal, váci és budapesti campusszal működik, a Váci Egyházmegye fenntartásában. BA- és MA-szintű képzést nyújt óvodapedagógus, tanító, szociálpedagógus, mentálhigiénés szakember, közösségszervező, katekéta és lelkipásztori munkatársi pályára készülő fiataloknak.

A főiskola az idei tanévben több, hazánkban egyedülálló képzést indít mentálhigiénés és egyházzenei területen is.

Forrás és fotó: Váci Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria