Rómában június 29-én, Szent Péter és Pál apostolok vértanúságának ünnepén, a Szent Péter-bazilikában bemutatandó pápai szentmisén együtt szolgál a londoni anglikán kórus a pápai Capella Sistina-val, a Sixtus Kápolna kórusával. A Sixtus-kápolna kórusának ötszáz éves történelmében ez az első alkalom, hogy egy szentmisén együtt énekel egy másik kórussal.
A római búcsúnapi szentmisét – amelyen a pápa átadja a palliumokat az új érsekeknek – a világ számos tv-társasága élőben közvetíti. John Hall tiszteletes, a londoni westminster kórus karnagya azt nyilatkozta: „Ez az utunk a pápa 2010-ben, a westminsteri apátságban tett látogatásának a gyümölcse és annak mintegy a viszonzása”.
A pápai szentmisén a két összevont kórus a római katolikus egyház zenei hagyományából merít, Palestrina Missa papae Marcelli, azaz Marcell pápa miséjét és Tu es Petrus-át éneklik. Az anglikán kórus az angol korál-hagyományból merítve Byrd Ave verum corpus-át és Laudibus in sanctis motettáját, továbbá Tallis Loquebantur variis linquis pünskösdi énekét és Purcell I was glad darabját énekli.
XVI. Benedek pápa 2010 szeptemberében a westminster apátságban esti ökumenikus vesperás imádságon vett részt. Régi hagyomány szerint a londoni Szent Péter westminsteri székesegyház a vatikáni Szent Péter-bazilikának a társszékesegyháza.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír