„Hazánk szellemi vagyonának, örökségének része a 400 ezer kötetet őrző Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár. Ez a legrégebbi magyarországi gyűjtemény eddig soha nem tapasztalt kihívással néz most szembe. A vész, amely a főapátság és hazánk kulturális örökségét fenyegeti, rendkívül komoly – érkezett a hír a Magyar Kurír szerkesztőségébe is. – Könyvtárunkban egy olyan kritikus, az állomány egészét veszélyeztető helyzetet fedeztünk fel, amely azonnali, sürgős beavatkozást igényel ahhoz, hogy megvédjük e páratlan gyűjteményt.
A főapátság a megfelelő szakemberek és cégek azonnali megszólításával elkezdte az átfogó állományvédelmi munkálatokat. A részben klímaadaptációs projekt a szervezet minden részlegének összehangolt együttműködésével valósul meg.
Június 1-jétől egyelőre az év végéig nem látogatható a könyvtár, azt a turista-, kutató- és látogatói forgalom elől is hermetikusan lezárjuk.”
Május 22-én Budapesten, a Café Francescóban került sor a rendkívüli sajtótájékoztatóra, amelyet Dejcsics Konrád OSB, pannonhalmi kulturális igazgató; Ásványi Ilona, a főkönyvtár igazgatója, valamint az állományvédelmi munkálatokat végző cég ügyvezetője, Hajdu Zsófia Edit tartott.
Intenzív és nagy kiterjedésű rovarfertőzésre figyeltek fel az apátság klasszicista teremkönyvtárában – derült ki a tájékoztatón. – Magyarországon nem volt még ilyen méretű, historikus állományt érintő fertőzés. A beazonosított kártevő a kenyérbogár, amely védett táplálkozási és szaporodási helyet keresve a nyílászárókon keresztül, illetve a látogatók ruházatán megkapaszkodva juthatott be a főkönyvtárba.
A régi kötetekben, jellemzően a könyvtest gerincén, a borítóanyag alatt található állati eredetű enyv és a növényi eredetű keményítő kiváló élelem számukra.
Több szakértői csapat is vizsgálódott az ügyben, és nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy e gyakran előforduló ízeltlábú a hőmérséklet emelkedésével egyre intenzívebben szaporodik és terjed. A klímaváltozás hatását mutatja, hogy a teremkönyvtár átlaghőmérséklete és páratartalma is emelkedett az elmúlt években, ami kedvez ezeknek a bogaraknak.
Dejcsics Konrád elmondta: a kialakult krízis azonnali beavatkozást és állományvédelmi munkálatokat igényel, ezért a klasszicista teremkönyvtárat – előreláthatóan – hét hónapra be kell zárni, látogatókat és kutatókat addig ott nem tudnak fogadni.
Felelősségük, hogy a kétszáz éven át óvott, gyarapított könyvállományt a következő kétszáz évre is megőrizzék.
A főapátság munkatársai már a „második ütemen”, egy klímaadaptációs, klímavédelmi projektben is gondolkodnak.
A jelenlegi kármentés mellett azon dolgoznak, hogy a vendégeknek minél változatosabb programokat és helyszíneket kínáljanak, részben a turistaforgalomból kieső könyvtár pótlására.
Ahogy arról a főkönyvtár igazgatója, Ásványi Ilona beszámolt, a fertőzés jeleit takarítás közben fedezték fel. Finom, ismeretlen eredetű por jelent meg a polcokon, amiről kiderült, hogy rovarürülék.
Az észlelést követően azonnal egyeztettek szakemberekkel. A könyvtár vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy az apátság legbecsesebb köteteit, a tizenkilenc kódexet, a kétszázharminc ősnyomtatványt és az egyéb ritkaságokat a vész nem érinti, azokat ugyanis külön, minden szempontból biztonságos helyen tárolják.
A Pre-Can Restaurátor Kft. képviseletében Hajdu Zsófia Edit állományvédelmi szakember szólt a könyv-, illetve a könyvtármentés külföldön már sikerrel alkalmazott, vegyszermentes, „fenntartható” technológiájáról. Olyan megoldás jöhetett csak szóba, amely hatékony a fertőzéssel szemben, de nem veszélyezteti a könyvtár díszítéseit, freskóit, aranyozott felületeit, műtárgyait. A köteteket tömegesen, bálákban „nitrogén-környezetbe” helyezik, és az oxigén minimalizálásával, majd teljes kizárásával fertőtlenítik. Ezt követően a közel százezer könyvet egyenként megtisztítva teszik vissza az előzetesen gondosan lekezelt polcokra.
Hét hónapon át tizenöt ember fog dolgozni a klasszicista teremkönyvtár sérült értékeinek helyreállításáért.
Fotó: Fábián Attila; Pannonhalmi Főapátság
Pallós Tamás/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria