A világ öt legfiatalabb bíborosa

Kitekintő – 2018. április 30., hétfő | 20:37

Jelenleg 115 pápaválasztó bíboros van a világon. Hogy ki az öt legfiatalabb? Bemutatjuk őket, a Katholisch.de összeállítása alapján.

Dieudonné Nzapalainga bíboros

Dieudonné Nzapalainga 1967. március 14-én született, ötvenéves korában lett nemcsak a világ legfiatalabb, de egyben a Közép-afrikai Köztársaság első bíborosa. Mindemellett a The Africa Report című politikai magazin idén januárban a régió legbefolyásosabb személyiségének választotta. Bangui város érsekét 2016-ban kreálta bíborossá Ferenc pápa.

Nzapalainga bíboros a vallásközi párbeszéd előmozdításáért és a hazájában végzett polgárháború-ellenes béketörekvések támogatásáért 2015-ben Oumur Kobine Layama imámmal együtt elnyerte az aacheni békedíjat. Két évvel ezelőtt Nzapalainga az imámnak és 10 ezer másik menekültnek egyházi fennhatóság alatt álló területen biztosított menedéket.

A nemzeti püspöki konferencia elnökét 1998-ban szentelték pappá, 2012-ben püspökké. 1991 óta tagja a Szentlélek Kongregációnak. Római címtemploma a Sant՚Andrea della Valle. Nzapalainga bíboros 2014 szeptembere óta tagja a Népek Evangelizációja Kongregációnak.

Soane Patita Paini Mafi bíboros

Ahogy azt Ferenc pápától már megszokhattuk, Soane Patita Paini Mafit egy meglehetősen szokatlan időpontban, 2015 januárjában kreálta bíborossá. Mafi Tonga püspöke, a város a Csendes-óceán déli szigetvilágában található – ennél „kiesőbb helyet” nehezen találhatott volna a pápa. A csendes-óceáni államok püspöki konferenciájának 56 éves elnöke kinevezése pillanatában a világ legfiatalabb bíborosa volt. 1961. december 19-én született, 1991-ben szentelték pappá, 2007-ben Tonga előző püspöke, Soane Lilo Foliaki SM mellé került, mint annak utódlási joggal rendelkező segédpüspöke. Püspökké 2008-ben, elődje nyugdíjba vonulása után szentelték.

Mafi bíboros a diaszpórában él. A környezetében élők elsősorban egy metodista szabadegyházhoz tartoznak, a népességnek csak 16 százaléka katolikus. A római Santa Paola Romana-templom első bíborosa. Mafi bíboros a Cor Unum pápai tanács és a Népek Evangelizációja Kongregáció tagja.

Sergio da Rocha bíboros

Sergio da Rocha személyében Ferenc pápa a világegyház egyik jelentős személyiségét kreálta bíborossá 2016 novemberében. A brazil főváros, Brazíliaváros egyházmegyéjének érseke és a brazil püspöki konferencia elnöke 1959. október 21-én született, püspökké 2001-ben szentelték. A papság rendjének fiatalemberként, 25 évesen vált tagjává 1984-ben.

Hazája a világ legnagyobb katolikus országának számít, jóllehet az országban egyre nagyobb teret nyernek a pünkösdista mozgalmak. A katolikusok aránya Brazíliában az elmúlt néhány évben 90-ről 65 százalékra esett vissza.

Rocha bíboros római címtemploma, a Santa Croce in via Flaminia Észak-Rómában található. 2015 óta tagja a Latin-Amerikáért felelős pápai tanácsnak, valamint főrelátora az októberre tervezett ifjúsági szinódusnak.

Daniel Fernando Sturla Berhouet bíboros

Daniel Fernando Sturla Berhouet egyike az öt szalézi pápaválasztó bíborosnak. 2015 januárjában vele együtt négy másik szerzetest nevezett ki Ferenc pápa bíborossá. A Szentatya ezzel szerette volna megakadályozni, hogy a szerzetesek eltűnjenek a bíborosi kollégiumból. Berhouet Montevideónak, Uruguay fővárosának érseke. 2014-ben, bíborosi kinevezése előtt pontosan egy évvel bízta meg Ferenc pápa a montevideói püspöki szék betöltésével. 2012 óta szolgált ugyanitt segédpüspökként.

Berhouet 1959. július 4-én született, 1987 novemberében szentelték pappá. Rendjén belül különféle feladatköröket látott el, egy ideig ő volt a novíciusok mestere. Annak ellenére, hogy a katolikusok aránya az országban 42 százalék, befolyásuk a politikai életre csekély.

A bíboros római címtemploma a Santa Galla. Ez a római templom nem volt 2015 előtt bíborosi címtemplom. Berhouet bíborossá kreálása óta tagja a Megszentelt Élet Intézményei és az Apostoli Élet Társaságai Kongregációjának, az Új Evangelizáció Pápai Tanácsának és a Latin-Amerika Pápai Tanácsnak.

Baselios Cleemis Thottunkal

Baselios Cleemis Thottunkal a 2013-as konklávé legfiatalabb bíborosa volt – ekkor választották meg Ferenc pápát. Bíborossá kreálásával 2012-ben XVI. Benedek egyértelmű álláspontra helyezkedett: ekkor fordult elő először, hogy az új bíborosok között nem volt olasz nemzetiségű. Thottunkal az indiai Trivandrum nagyérseke, és a Rómával közösségben lévő szír malankár katolikus egyház feje. 1959. június 15-én született, 1986-ban szentelték pappá, 2001-ben püspökké.

Indiában, Thottunkal hazájában gyakran esnek keresztények radikális hinduisták áldozataiul. Bíborossá választásával XVI. Benedek pápa egy krízisben lévő régió szorongatott egyházát tisztelte meg. Thottunkal a római Szent VII. Gergely-templom címzetes főpapja, ez a Vatikán közelében található.

Fordította: Koszorú Péter

Forrás és fotó: Katholisch.de

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria