Az amerikai püspökök elítélték a Legfelsőbb Bíróság döntését a „nem” polgárjogi meghatározásáról

Kitekintő – 2020. június 17., szerda | 10:29

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság június 15-én úgy döntött, hogy az 1964. évi polgári jogokról szóló törvény VII. cikkelyében szereplő, a munkahelyi hátrányos nemi megkülönböztetésre vonatkozó tilalom ezentúl a „szexuális irányultságon” és a „transznemű” státuson alapuló megkülönböztetésre is vonatkozik.

José Gómez Los Angeles-i érsek, az Egyesült Államok püspöki konferenciájának (USCCB) elnöke a döntés kapcsán leszögezte: embertársaink védelme az igazságtalan megkülönböztetéstől nem teszi szükségessé az emberi természet újradefiniálását.

Gómez érsek a bírói döntés kapcsán aggodalmának adott hangot, miszerint az USA Legfelsőbb Bírósága gyakorlatilag újradefiniálta a „nem” jogi jelentését a polgárjogi törvényben. „Ez egy olyan igazságtalanság, amely az élet sok területére kihatással lesz”.

„A férfi és a nő közötti gyönyörű különbségek és egymást kiegészítő kapcsolatuk eltörlésével figyelmen kívül hagyjuk Isten teremtésének dicsőségét, és ártunk az emberi családnak, ami a társadalom alapköve. Nemünk, függetlenül attól, hogy férfiak vagy nők vagyunk, része Isten teremtő és életünkre vonatkozó tervének” – mutatott rá Gómez érsek. „Amint Ferenc pápa nagy érzékenységgel tanította: ahhoz, hogy életünkben az Isten által nekünk szánt ajándékok igazságában éljünk, arra van szükség, hogy testi és szexuális identitásunkat hálával fogadjuk Teremtőnktől. Senki sem találhat valódi boldogságot azáltal, hogy Isten terveivel ellentétes úton halad” – figyelmeztetett az amerikai püspöki konferencia elnöke.

Minden ember Isten képmására és hasonlatosságára lett teremtve, és kivétel nélkül mindenkivel méltósággal, együttérzéssel és tisztelettel kell bánni. Embertársaink védelme az igazságtalan megkülönböztetéstől azonban nem követeli meg az emberi természet újradefiniálását”

– nyomatékosította Gómez érsek. „Imádkozunk, hogy az egyház Mária, Isten Anyja segítségével képes legyen folytatni küldetését, hogy elvigye Jézus Krisztust minden férfinak és nőnek” – zárul nyilatkozata a Legfelsőbb Bíróság döntése kapcsán.

Az amerikai Legfelsőbb Bíróság döntése szerint, ha egy munkaadó elbocsát egy munkavállalót pusztán azért, mert homoszexuális vagy transznemű, megszegi az 1964-es polgárjogi törvény VII. cikkelyét. Ez a cikkely megtiltja a munkahelyi hátrányos megkülönböztetést faj, bőrszín, vallás, nem és nemzetiség alapján. A mostani ítélet három esetet érintett: kettő „nemi irányultságra” vonatkozott, egy pedig „nemi identitásra”. Neil Gorsuch bíró fogalmazta meg a bíróság véleményét, miszerint az a munkaadó, aki a munkavállalót azért bocsátja el, mert homoszexuális vagy transznemű, hátrányosan megkülönbözteti azt, részben a jelentkező neme miatt, és ez nemi diszkriminációt jelent.

Számos vallási szervezet, beleértve az Egyesült Államok püspöki konferenciáját is korábban amellett érvelt, hogy a VII. cikkelyben használt „nem” kifejezés nem foglalja magában a szexuális irányultságot és nem jelent nemi identitást. Az amerikai püspöki konferencia a „bíróság barátja” (amicus curiae) formában a Legfelsőbb Bíróságnak benyújtott levelében kifejtette véleményét, miszerint az érintett esetek különleges jelentőségű értékekre is kiterjednek, mint például a vallásszabadság védelme, a vallási szervezetek és tagjaiknak az egyéb jogai, valamint ezekben a kérdésekben a nemzeti jogalkotás megfelelő fejlődése.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria