Május 6-án avatják boldoggá Jacinto Verát, Montevideo első püspökét

Kitekintő – 2023. február 10., péntek | 17:35

Ferenc pápa képviselőjeként Paulo Cezar Costa bíboros, a brazil brasíliai főegyházmegye érsek-metropolitája, pápai legátus vezeti majd Jacinto Vera a montevideói egyházmegye első püspöke boldoggáavatási szertartását idén május 6-án.

A szertartásra a püspökök kérésének megfelelően kerül sor május 6-án, Vera püspök ezen a napon halt meg 1881-benapostoli küldetésének tetőpontján Pan de Azúcarban.

Az Uruguayi Püspöki Konferencia a boldoggá avatás napjának bejelentésekor emlékeztetett arra, hogy 2022. december 17-én Ferenc pápa engedélyezte a Szenttéavatási Ügyek Dikasztériuma dekrétumának közzétételét, elismerve a Vera püspök közbenjárásának tulajdonított csodát: egy 14 éves lány gyógyulását 1936. október 8-án. Vakbélgyulladás miatt végzett műtét után a lány fertőzést kapott, amely súlyosbodott, s végül minden ápolás ellenére a lány reménytelen állapotba került. Egyik nagybátyja vitt neki egy képet Isten szolgájának, Jacinto Verának az ereklyéjével, és megkérte a lányt, hogy tegye azt a sebre, és mind ő, mind a családja kérje a püspök közbenjárását. Ugyanezen az éjszakán a fájdalom és a láz megszűnt, és másnap reggel teljes, tudományosan megmagyarázhatatlan gyógyulást tapasztaltak.

Az uruguayi püspökök rámutattak, hogy Vera püspök „nehéz időkben vezette egyházunkat; megkülönböztetés nélkül mindenkinek elvitte az élet frissességét és az evangélium kegyelmét. Napjai végén osztatlan csodálatot kapott korának társadalmától, még ellenfeleitől is, amint azt a halálát követő megemlékezések is megmutatták.” Végül a püspökök mindenkit arra buzdítottak, hogy készüljenek fel boldoggá avatásra, „amely történelmi esemény lesz egyházunk történetében”.

Jacinto Vera 1813. július 3-án született egy hajón az Atlanti-óceánon, Brazília partjainál, mialatt családja a Kanári-szigetekről Uruguayba emigrált. Fiatalemberként mezőgazdasági munkát végzett családjával Maldonadóban és Toledóban. 19 éves korában fedezte fel papi hivatását. A hadseregből elbocsátották, hogy folytathassa tanulmányait. Mivel Uruguayban nem voltak papképző intézmények, Buenos Airesbe költözött tanulni, és itt mutatta be első miséjét 1841. június 6-án. Felszentelése után 17 évig a canelonesi Villa de Guadalupe káplánjaként, majd plébánosaként szolgált. 1859. október 4-én Uruguay apostoli helynökévé nevezték ki. 1865. július 16-án püspökké szentelték Montevideo főtemplomában. 1870-ben részt vett az I. Vatikáni Zsinaton. 1878-ban megalakult a Montevideói Egyházmegye (ma főegyházmegye), amely egész Uruguayt lefedte, 1878. július 13-án pedig Jacinto Vera lett annak első püspöke. 1881. május 6-án, egy küldetés során halt meg. Már temetésekor szentként tekintettek rá az emberek.

Az uruguayi püspökök leírásukban így idézték fel Jacinto Vera evangelizációs erőfeszítéseit: „Misszionárius volt, a város és a vidék apostola, háromszor beutazta az egész országot. Segítette a polgárháborúk sebesültjeit és békemissziókat szorgalmazott. A szegények atyjaként, papjainak barátjaként előmozdította a világi keresztények elkötelezettségét az akkori társadalom életében. Elősegítette a katolikus oktatás és a katolikus sajtó megvalósítását.” Ő alapította a szemináriumot a leendő papok képzésére, valamint számos szerzetesrend érkezését segítette elő Uruguayban, beleértve a szaléziaikat, a domonkosokat, a vincés család szerzetesközösségeit, a kapucinusokat, a jezsuitákat.

Uruguay evangelizációjának története 1624-ben a spanyol gyarmatosítással és az első misszionáriusok megérkezésével kezdődött, akik az őslakos népek evangelizációjának szentelték magukat. Montevideo 1832-ben még apostoli vikariátus volt (a Buenos Aires-i egyházmegyéből kivett területtel); 1878-ban már egyházmegye, 1897-ben pedig főegyházmegye lett. Ma az uruguayi katolikus egyház egy érsekségre (a montevideói)  és nyolc püspökségre oszlik. Uruguay lakossága 3 531 000 fő, akik közül 2 718 000 katolikus. 236 plébánia működik, 19 püspök, 222 egyházmegyés pap, 205 pap, 50 szerzetes és 614 szerzetesnő szolgál, valamint 88 szeminarista (33 egyházmegyés és 55 szerzetes) van az országban.

Fordította: Hollósi Judit

Forrás: Fides.org

Fotó: Wikipédia

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria