Domokos Pál Péter fő gondolata a népi hagyományok őrzése volt, azok identitásőrző szerepéből kiindulva.
Hitében erős, erkölcsében tiszta, önazonosságában szilárd ifjúságot akarunk! – így fogalmazták meg 1931-ben az ezer székely leány napjának üzenetét a rendezvény alapítói. A mottó ma is aktuális.
Az ünnepség minden évben a csíkszeredai Szabadság téren közös tánccal kezdődik, ezt szentmise követi a csíksomlyói kegytemplomban. Innen vonulnak ki a népviseletbe öltözött ünneplők a nyeregbe. Idén is így volt, július 6-án, szombaton reggel gyülekeztek Csíkszereda központjában, onnan 11-re a kegytemplomba, majd a nyeregbe vonultak az ünneplők.
Idén a csíksomlyói nyeregben az egybegyűlteket Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere és Karda Róbert csíkszentdomokosi polgármester köszöntötte. A megnyitón a Szentegyházi Gyermekfilharmónia kórusa és zenekara kísérte az éneket.
Majd következett a tánc: harminc településről érkeztek tánccsoportok, hogy egymást váltsák a színpadon. A szervező Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes is fellépett, az ifjúsági csoportjukkal közös produkcióban is bemutatkozva.
Idén sem maradt el a kézművesek bemutatója, kiállítása; emellett a rendezvény társszervezői egy sátort a csíkszentdomokosi népviseleteknek szenteltek, hogy azokat is megismerhessék az érdeklődők.
Ezúttal sem maradt el a népviseletbe öltözött résztvevők közös tánca, és elkészült a hagyományos csoportkép is.
Forrás és fotó: Csúcs Mária és Csúcs Péter/Romkat.ro
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria