A Krisztus után 3. század végén élt hitvalló katonát országok, városok választották védőszentjükké, számtalan földrajzi hely viseli nevét. Legközismertebb legendája szerint egy fiatal lányt megmentett a sárkánytól. A tizennégy segítőszent egyikeként a hittel kapcsolatos kételyek esetén fordulnak hozzá előszeretettel.
Az írásos emlékek szerint előkelő családból származott, kiváló képességei miatt a római császár seregében gyorsan felívelt katonai pályája, tribunusi rangig vitte. A hadsereg kötelékében szolgáló keresztény György a Diocletianus alatti keresztényüldözés idején (mások szerint Dadianosz perzsa király üldözte őt) szétosztotta vagyonát a szegények között, és nyíltan megvallotta hitét: nem mutatott be áldozatot az pogány istenségeknek. Emiatt botokkal verték, felfüggesztették hivatalából, megkínozták és börtönbe vetették. A börtönben megjelent neki Jézus és hét évnyi szenvedést vetített előre neki. Hitének szilárd megvallásához számos nehezen hihető, legendás elem kapcsolódik (például, hogy hatvan vasszöget vertek egyszerre a fejébe). Lefejezésének dátuma bizonytalan, viszont ezt követően az alakját övező történetek, dicshimnuszok és életrajzok megsokasodnak, még a Giacomo da Varazze olasz érsek által összeállított Legenda aureában is előkelő helyen szerepel. A keresztesháborúk idején felvirágzik kultusza, és a lovagok védőszentjévé teszik.
Kevesen tudják, hogy az ökumenikus cserkészmozgalom alapítója, Lord Robert Baden-Powell of Gilwell is Szent Györgyöt állította modellül a felnövekvő generáció tagjai és vezetőik elé, felekezeti hovatartozástól függetlenül. Minden cserkész számára példaértékűek az ideális lovagi erényeknek Szent György által gyakorolt formái: megingathatatlan hittel, reményteli szívvel segíteni másokon, a szegényeken, a védteleneken. A cserkészköszöntés kézjelében a hüvelykujj takarja a kisujjat, ami azt jeképezi, hogy „az erősebb védi a gyengébbet”. Világszerte ezen a napon újítják meg a cserkészek fogadalmukat, amelyben Isten, a haza és az embertárs szolgálatára kötelezik el magukat.
Olaszországban egy nappal korábban április 23-án emlékeznek Szent Györgyre. Ezen a napon Ferenc pápa azoknak a megtéréséért imádkozott („uzsorásként” hivatkozva rájuk), akik Szent Györggyel ellentétben nem segítik, hanem kihasználják a gyengéket, a kiszolgáltatott helyzetben levőket visszaélve mostani nehéz helyzetükkel. Csatlakozzunk a pápa imájához és keressünk rá módot, hogy tettekre is válthassuk a szegények megsegítésének lovagi erényét.
Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
(asz)
Kapcsolódó fotógaléria