A Magnifica humanitas segít megérteni, hogyan nézzünk szembe a folyamatban lévő digitális átmenettel az Egyház bölcsességéből merítve a jelen, az idők jeleinek megértésével.
Segít annak előmozdításában, hogyan védelmezzük, éltessük azt a csodálatos emberséget, amelyet ajándékba kaptunk.
Ferenc pápa a béke 57. világnapjára írt üzenete – amelynek címe A mesterséges intelligencia és a béke – a Magnifica humanitas kiemelkedő előzménye: a mesterséges intelligencia kérdését az emberi méltóság, a béke és a közjó távlatában vizsgálta. Leó pápa enciklikája is ezt a megközelítést veszi át és fejleszti tovább, hangsúlyozva, hogy
a technikát nemcsak a hatékonysága alapján kell megítélni, hanem az általa előmozdított vagy éppen hátráltatott emberi kapcsolatok társadalmi és spirituális minősége alapján.
A Magnifica humanitas megjelenésének napján 11.30-kor a vatikáni szinódusi teremben mutatták be az enciklikát.
Leó pápa mellett jelen volt az eseményen Víctor Manuel Fernández bíboros, a Hittani Dikasztérium prefektusa; Michael Czerny SJ bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés Szolgálata Dikasztériumának prefektusa; Anna Rowlands teológus, a Durhami Egyetem (Egyesült Királyság) professzora; Christopher Olah, az Anthropic (USA) társalapítója és a mesterséges intelligencia értelmezhetőségével foglalkozó kutatások vezetője; valamint Leocadie Lushombo IT-szakember, a kaliforniai (USA) Jesuit School of Theology / Santa Clara University politikai teológia és katolikus társadalomelmélet professzora.
A bemutatón a záró gondolatokat Pietro Parolin bíboros államtitkár mondta el, végül XIV. Leó pápa mondott beszédet, majd áldással zárta az eseményt.
A Szentatya teljes beszédének fordítását hamarosan közöljük.
Forrás: Szentszéki Sajtóközpont
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
(hj, tzs)
Kapcsolódó fotógaléria












