Egyetlen atya remekművei vagyunk – Hegyháti roma és magyar családok találkozója Bérbaltaváron

Hazai – 2018. április 7., szombat | 14:00

Harmadízben valósult meg a hegyháti roma és magyar családok találkozója a nemzetközi roma naphoz kapcsolódóan a Szombathelyi Egyházmegye falujában, Bérbaltaváron. Április 6-án nagy számban gyűltek össze családok Székely János miséjére és a napot kitöltő színes programokra.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Festői tájon át vezet utunk Bérbaltavár felé. A Vasi-Hegyhát dimbes-dombos vidékén gondosan megmunkált termőföldek, szőlők, gyümölcsösök, dús erdők, mezők váltják egymást. Falvai, ahogy Bérbaltavár is, ugyanazzal a gonddal néznek szembe: mindennapjaikat a fennmaradásért folytatott küzdelem hatja át. A vidék gazdag erőforrás a mezőgazdaság számára, ami a mai embertől nehezen vállalható elkötelezettséget kíván. Így a könnyebbnek tűnő megélhetés miatt az emberek a falut a városra cserélik.

Ezen az április eleji napon Bérbaltavár adja a Szombathelyi Egyházmegye cigánypasztorációs találkozójának helyszínét. Gazdag programra hívták a családokat, benne szentmisével, a gyerekeknek játékkal, kulturális műsorral, gasztrokínálattal. A napot nemcsak az egyházmegye érezte magáénak. A harmadik alkalommal megrendezett eseménybe lelkesen kapcsolódott bele a Bérbaltaváriak Szülőfalujukért Egyesület, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász és a Mária Rádió, de a település önkományzata is.

A Bérbaltaváriak Szülőfalujukért Egyesület programjai indították a délelőttöt. Elkérték a gyerekeket a csehimindszenti iskolából, Sárközi János, alias Csomó gitárjátékától kísérve énekeltek, táncoltak, Kokas József kosárfonó vezetésével kézműveskedtek, díszeket – keresztet és szívet – fontak, kardot, tálat, kanalat faragtak.

Közben beszélgetni lehetett helyiekkel és vendégekkel, ismerkedni a falu életével. Ki is használtuk a lehetőséget. Bérbaltavár mindennapjairól, nehézségeikről, terveikről Németh Béla polgármestert és Farkas Máriát, a lokálpatrióta egyesület elnökét kérdeztük; Orsós Zoltánnal és Karácson Tiborral, a két roma származású atyával pedig a cigányság helyzetéről, beilleszkedési lehetőségeiről beszélgettünk.

Lassan kibontakozott a kép: az egykor virágzó falu sorsának elnehezedése a második világháborúval kezdődött, lakosai közül sokan odavesztek, a hazatérők magukkal hozták a háború borzalmait.

A hatalomra lépő kommunista rendszer végleg megszüntette a korábbi virágzást, a téeszesítéssel nemcsak a község lakossága csökkent drasztikusan – öt év alatt hatszáz ember hagyta el az otthonát –, az emberekből kiölték a tettre készség, önálló gondolkodás, vállalkozás igényét – mondja a polgármester. – Az egykor ezerötszáz lelkes faluban ma mintegy ötszázan élnek, a lakosság közel fele roma származású. Az elvándoroltak helyett betelepülők gyökerek nélkül élnek itt, nem érzik magukénak a falut – fogalmazza meg az egyik gondjukat a polgármester. „A falu javai zömmel idegenek és külföldiek kezébe kerültek, az emberek többsége a közeli városok gyáraiba jár dolgozni, a mezőgazdasággal nem igazán tudnak és nem is akarnak foglalkozni” – sorolja a problémákat. Mind a polgármester, mind az egyesület elnöke szavaiból mégsem a csüggedés, hanem a tettvágy érződik.

A Bérbaltavár jövőjéért dolgozó egyesület, melyet az elszármazottak hoztak létre tizennyolc évvel ezelőtt, eredményes értékmentést végez. Összefogva a településvezetéssel és a plébániával – Déri Péter Csehimindszenttel együtt látja el itt a lelkipásztori szolgálatot – folyamatosan újulnak meg közterek, lakóházak; múzeum, keresztút, emlékhelyek létesültek, folyamatban van az 1754-ben épült barokk templom felújítása.

Most is jövőt építő ünneplésre gyűltek össze. A templomban hamarosan kezdődik a püspöki szentmise, utána megáldják az újonnan létesített gyümölcsöst, a Karitász vetőmagot oszt az öngondoskodó háztartások program keretében, a Mária Rádió csapata pedig új ötlete, a Romano Mária Rádió megvalósításán fáradozik.

A találkozó csúcspontja a püspöki szentmise volt. A templom zsúfolásig megtelt, a padokban nagy számban ültek a Katolikus Karitász önkéntesei, mellettük a település és környék roma és magyar családjai, valamint számos vendég az ország távolabbi vidékeiről is. Jelen volt V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár; Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke; Tuczainé Régvári Marietta, a Szombathelyi Egyházmegyei Karitász igazgatója. Déri Péter plébános köszöntötte az egybegyűlteket.

Székely János püspökkel számos paptestvér koncelebrált, köztük a házigazda Déri Péter, a cigánypasztorációban aktív Orsós Zoltán csákánydoroszlói plébános és Karácson Tibor nagyváradi atya, az erdélyi Mária Rádió műsorigazgatója.

A főcelebráns az egybegyűlteket köszöntve személyes élményét osztotta meg: „Budapesti, második kerületi vallásos értelmiségi család gyerekeként alig tudtam valamit arról, hogy léteznek cigányok. Fogalmam sem volt küzdelmükről, szenvedésükről és értékeikről sem. Első papi helyemen, Érsekvadkerten szembesültem azzal, hogy a roma gyermekek harmada nem jár be a hittanra. Megtanultam a cigány himnuszt, velük énekeltem az iskola udvarán, kirándulni vittem őket, és felkerestem a családokat a cigánysoron. Az első ilyen látogatáskor az egész utca összeszaladt, boldogok voltak, hogy elmentem hozzájuk. Különleges, csodálatos világot ismertem meg. A küszködést, talán a jóakarat hiányát is, család- és gyermekszeretetet, a holtak iránt tanúsított kegyeletet, az ének és tánc szeretetét, az élő hitet, szívbéli imádságot.” A püspöki konferencia cigánypasztorációért felelős püspöke azt fogalmazta meg, szeretné, ha a jövőben minden iskolában megemlékeznének április 8-áról, a nemzetközi roma napról, mellyel elő tudnák segíteni, hogy a média által sugárzott sematikus romakép változzon, és a gyerekek is betekinthessenek a cigányság különleges világába, és megismerhessék igazi arcát.

Homíliájában Székely János arra mutatott rá, Jézust hallgatva megérthetjük, mindannyian egyetlen atyának vagyunk a remekművei, egyetlen atyának a gyermekei, egymásnak pedig testvérei. Legfőbb híd köztünk a hitünk, a jövőnk együtt lehet szép és békés. „Ezért mindannyiunknak tenni kell.” Egy zsarnok által halálra ítélt férfi történetén keresztül mutatta be a püspök, mit jelent testvérként egymás mellett állni: a halálra ítélt arra kérte bíráját, engedje haza elbúcsúzni családjától, barátját ajánlotta biztosítékul. A zsarnok elengedte, a barát vállalta a feladatot. A férfi hazament, de visszaérkezése késett. Eljött az ítélet végrehajtásának napja, a barátot a halál fenyegette. De ő bízott, nem vádolta az elítéltet. „Biztosan komoly akadályok állták útját” – mentegette. A férfi végül az utolsó órában megérkezett, hajótörést szenvedett, ez nehezítette útját. A zsarnok látva emberi tartásukat, elengedte a halálbüntetést. „Milyen jó lenne, ha így tudnánk egymással együtt élni! Imádkozzunk azért, hogy testvérként élhessünk a közös hazában!”

A szentmise végén Székely János püspök megáldotta a Boldog Ceferinóról készült festményt és az oltár előtt elhelyezett vetőmagokat, melyeket a Katolikus Karitász „Öngondoskodó háztartás” programja keretében osztanak ki a családok között.

A tömeg a falu Fő utcáján a közeli gyümölcsösbe vonult, az úton Székely János püspök Csomó és a Mária Rádió elnöke, Szabó Tamás segítségével megénekeltette az embereket. Az önkormányzat és a plébánia épülete mögötti hatalmas üres területen létesítették a baltaváriak a gyümölcsöst. „Nem hagyhattuk műveletlenül a faluközpontot” – mondja Déri Péter plébános. Két hektárt ültettek be. A földből éppen csak kisarjadt, egyenes sorokba ültetett növényeket egyelőre csak karók jelzik. De ez már a jövő ígérete. A Székely János vezette menet megáldani jött a kezdeményezést a családok, a Karitász munkatársai és vendég lelkipásztorok jelenlétében.

Déri Péter plébános köszöntötte az egybegyűlteket, majd Németh Béla polgármester mutatta be a kezdeményezést. A gyümölcsöst a két évvel ezelőtt indított közfoglalkoztatási program keretében létesítették, jelenleg tizennégy baltavári és csehimindszenti lakosnak adnak munkát. Az első évben megtisztították a területet, majd ültetvényeket telepítettek, gépeket vásároltak. Idén folytatják a bogyós gyümölcsök ápolását, és további eszközöket szereznek be a növények begyűjtéséhez és feldolgozásához.

A falu vezetője hangsúlyozta: „Nem adjuk fel, van miért létezzen Bérbaltavár!” Büszke az eredményekre: a faluban három élelmiszerbolt, két olasz tulajdonú faipari vállalkozás, két helyi szőlész-borász vállalkozás, két állattartó telep, orvos, felújított óvoda, posta, két katolikus templom van. Büszkék a falu értékeire. Múzeum mutatja be az itt talált gazdag őslénymaradványokat: a kardfogú tigrisek, háromujjú őslovak csontvázát. Emlékház idézi a falu szülötte, Nagy Gáspár Kossuth-díjas költő életét. 

A találkozóra a Mária Rádiótól nagy csapat érkezett, Szabó Tamás elnökkel együtt. Decemberben hozták meg a döntést, hogy a médium elindítja a Romano Mária Rádiót, amely a roma és magyar társadalom közötti híd szerepét betöltve kívánja a cigányság evangelizációját szolgálni, életét, értékeit bemutatni. Sárközi-Oláh Anita, a leendő Romano Mária Rádió felelőse arról számolt be, január óta járja a rádió csapata az országot, hogy önkénteseket toborozzanak, felmérjék a cigányság médiafogyasztási szokásait. Ide is kapcsolatot építeni, összekötni jöttek, magukkal hozva a rádió leendő komlói stúdiójának munkatársait is.

A találkozó vidám kulturális blokkal folytatódott, amelyet Déri Péter plébános köszöntője, V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár, Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke beszéde vezetett be. A vendégeket ajándékkal fogadta a falu. Az itt élő gyerekek 2017-ben a lokálpatrióta egyesület felhívására írásaikkal vallottak arról, mit jelent számukra Bérbaltavár. Értékekről, népszokásokról, hagyományokról írnak, mai életük lenyomatai ezek a most kötetbe rendezett fogalmazások, melyet büszkén nyújtották át a politikusoknak. Ezután a táncé, éneké, zenéjé lett a főszerep. A kultúrház kertjében felállított sátorban jó hangulatban töltötték a délutánt a falubeliek és vendégeik. 

Fotó: Lambert Attila

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria