Görög István nyugalmazott ezredes veheti át idén az Államalapító Szent István Érdemérem és Díjat

Hazai – 2021. augusztus 15., vasárnap | 14:35

Dr. Görög István nyugalmazott ezredes veheti át augusztus 16-án, hétfőn este 18. órakor az Államalapító Szent István Érdemérem és Díjat a székesfehérvári Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban – jelentette be a sajtó munkatársainak augusztus 13-án Spányi Antal püspök, a díj kuratóriumának elnöke és Csurgay-Horváth József levéltárigazgató, a kuratórium tagja.

A 2004-ben alapított Államalapító Szent István Érdemérem és Díj a város legrangosabb civil díja. Csurgai-Horváth József, a Városi Levéltár igazgatója elmondta: „Ebben az esztendőben a polgárok javaslata alapján közéleti tevékenysége, odaadó munkája, értékteremtő tevékenysége alapján dr. Görög István nyugalmazott ezredest találta legméltóbbnak az elismerésre. A kuratórium elnöke, Spányi Antal megyéspüspök és tagjai: Karsai Béla, a Karsai Zrt. elnöke, Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Bobory Zoltán költő, prózaíró, művelődés- és irodalomszervező, valamint Vizi László Tamás, a Kodolányi János Főiskola rektorhelyettese és jómagam is egyhangúlag szavaztunk a jelöltre.”

A székesfehérváriak jól ismerik Görög Istvánt, hiszen a közélet egy fontos és ismert szereplője. Olyan ember, aki férfias erényekkel rendelkezik, aki tud irányítani, helytállni, és a feladatát a legnagyobb gondossággal, sikeresen elvégzi – mondta Spányi Antal püspök, majd hozzátette: a díj alapítóinak fontos szándék volt, hogy a díjazott olyan polgár vagy közösség legyen, aki hivatását a Szent István-i értékek mentén végzi, hosszú távú eredményeket képes felmutatni. Olyan megbecsült személy, aki hazánk egész közösségének példát tud mutatni.

Görög István nagyon sokat tett a honvédség és a társadalom jó kapcsolatáért, nyugdíjba vonulásakor is fontos szerepet vállalt a Honvédség Társadalom Baráti Kör munkájában, a Katonai Emlékpark Pákozd – Nemzeti Emlékhely vezetésében, a fiatalok hazafiságra nevelésében. „Igazi példakép, olyan ember, akitől sokat tanulhatunk, és remélem, az általa képviselt értékekre ez a díj is felhívja majd a figyelmet” – fogalmazott a főpásztor hozzátéve: Görög István életútjával, munkásságával méltó módon kerül az eddigi díjazottak sorába.

Az Államalapító Szent István Emlékérem és Díjat 2004-ben adták át először. A kitüntettek: 2004: Sobor Antal író; 2005: Fitz Jenő régész; 2006: Dosztál Béla, 1956-os forradalmár; 2007: Martyn Gizella orvos, Sulyok János Ignác ciszterci szerzetes; 2008: Tóth Mihály professzor; 2009: a Ciszterci Szent István Gimnázium, Székesfehérvár; 2010: Szabó Lajosné tanítónő; 2011: Kiss János nagyprépost, helynök; 2012: Balsay István, a város korábbi polgármestere; 2013: Béres József, a Béres Zrt. elnöke; 2014: Rónai László idegsebész orvos; 2015: Kiss Melitta, a Magyar Örökség és Európa Egyesület titkára; 2016: Deresné Tanárki Mária, a Fejér Megyei Gyermekvédelmi Központ igazgatója; 2017: Benkő Ágota, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének korábbi elnöke, 2018: Ribi Péter a Fehérvár Travel Utazási Iroda ügyvezető igazgatója, 2019: Korzenszky Richárd OSB szerzetes, pap, teológus, a Tihanyi Bencés Apátság nyugalmazott perjele, 2020: Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos.

Forrás: Székesfehérvári Egyházmegye

Szöveg: Berta Kata

Fotó: Lugosi Balázs

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria