Jöjj, kövess engem! – Szakmai és lelkinap a Sapientián

Hazai – 2022. december 16., péntek | 12:03

December 3-án kateketikai szakmai napot tartottak, melynek a Sapientia Szerzetesi és Hittudományi Főiskola adott otthont. A „Jöjj, kövess engem” kateketikai lelkiség és módszer kármelita gyökerekből született a franciaországi Életadó Boldogasszony Intézetben, ám prófétai és apostoli küldetésében az Egyház kincse lett. Az alkalomról készült személyes beszámolót szerkesztve közöljük.

A Sapientia díszterme, egykor a kolostor refektóriuma szépen megtelt az ország különböző egyházmegyéiből érkező hitoktatókkal, akik mélyebb istenkapcsolatra vágyva a rájuk bízottaknak is ezt akarják továbbadni. Hasonló továbbajándékozási vágyból született meg a szakmai-lelki nap gondolata, hiszen néhány héttel ezelőtt nyolc katekéta vett részt az Avignon melletti Venasqueban egy képzésen, amelynek kincseit szerették volna megosztani azzal a mintegy 70 hitoktatóval, akik a december 3-i adventi szombaton eljöttek a budapesti alkalomra.

A nap reggeli imával indult, amikor Máriával – aki szívében forgatta, el nem felejtette, ami vele történt – gondoltunk az angyali üdvözlet titkára a módszer által használt sziluettek segítségével. A Szentírásból összegyűjtöttünk tíz okot, amelyek miatt Jézus eljött közénk, majd ezekért hálát adva és könyörögve (Fil. 4,6–7) fűztünk össze egy tizedre való rózsaszálat: imacsokrot.

A délelőtt folyamán Csillag Éva ismertette a „Jöjj, kövess engem” születését, francia katekéták tapasztalatából keletkezett lelkiségét és gyakorlatát. A kapcsolat az Életadó Boldogasszony Intézettel 1949-re nyúlik vissza, amikor az Új Emberben egy kis cikk említi a Gyermek Jézusról nevezett Boldog Marie-Eugene atya által alapított intézet születését. Két fiatal lány szívét Budapesten lángra lobbantotta a hír és a Szentlélekhez fordultak kilencedet imádkozva azért, hogy ez a kincs Magyarországon is elérhető legyen. A kapcsolat a 90-es években folytatódott, a legfrissebb esemény a kis magyar csapat novemberi kiutazása volt. Az intézet női ágának már van egy magyar ideiglenes fogadalmas és egy társult tagja is.

Kovács Lajos atya – nagy szentignáci múlttal és tapasztalattal – az ember-ember, valamint az Isten-ember kapcsolatot helyezte életünk középpontjába. Kránitz Mihály pedig a déli szentmise homíliájában arról szólt, hogy a napi szentírási szövegek éppen a hitet továbbadni vágyó pedagógusoknak szólnak, hiszen Xavéri Szent Ferencet ünnepeltük, aki a missziók védőszentje a Gyermek Jézusról nevezett Szent Terézzel együtt. „Menjetek Izrael házának elveszett juhaihoz! Menjetek és hirdessétek, közel van a mennyek országa! Ingyen kaptátok, ingyen is adjátok!” (Mt. 10,7)

A nap folyamán jelen voltak még a szentek ereklyéikben: Kis Szent Teréz, az ő szent szülei, Louis és Zélie Martin, a Gyermek Jézusról nevezett Boldog Marie-Eugene atya és szent II. János Pál pápa. Ők is „megszólaltak” a témához kapcsolódó üzeneteikkel. Szent II. János Pál pápa szavai sűrítve fejezik ki a „Jöjj, kövess engem” lelki célkitűzéseit: „A hitoktatás útja egy különösen érzékeny ponthoz érkezik, amikor az imádság iskolájává válik, vagyis egy szeretetteljes párbeszéddé Istennel, aki Teremtő és Atya, Krisztussal, aki Mester és Megváltó és a Szentlélekkel, aki az életet adja. Ennek a párbeszédnek köszönhetően az, amit hallunk és amit tanulunk, nem marad kizárólag a fejben, hanem megérinti a szívet és életté akar válni. A katekézis nem elégedhet meg a hit igazságainak hirdetésével, azt kell megcéloznia, hogy az ember választ adjon és hogy minden ember betöltse az Üdvösség tervében a szerepét és készen álljon életét áldozni az Egyház küldetéséért.” (Szent II. János Pál pápa, 1990.október 4.)

A délután folyamán minden katekéta – húzás alapján – négy műhelyből kettőt tudott választani (az egynapos képzés erre adott lehetőséget). Farkas Bernadett Pálné Böbével Máté elhívását tanították úgy, mintha a katekéták lennének a 3. osztályos gyerekek. Gakovicné Németh Blanka Terényi Zsuzsival Isten személyes, névre szóló meghívását adta át ugyanilyen módon. Csillag Éva Fülöp Krisztinával az ember páratlan méltóságáról tanított, és a bűnről, amely az eredeti harmóniát Istennel megrontotta és a megváltás mély vágyához vezet – advent elején időszerű témaként. Csillag Péter és Tornay Gábor pedig Zakeus meghívását dolgozták fel mélyebben kutatva a Szentírást, ezzel egy óra előtti felkészülésre vagy az idősebb korosztály közös munkájára adva mintát.

A szétküldött kérdőívekre a résztvevőknek nagyjából a fele küldött visszajelzést, ezekből sok biztatást, örömöt merítettünk, mert nagy százalékban igen pozitív tükröt mutattak.

A szervezők bíznak a folytatásban.

Szöveg és fotó: Csillag Éva

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria