Összefogással építenek közösségi műjégpályát a budakalászi cserkészek

Hazai – 2015. december 13., vasárnap | 13:15

„Grundmunkával” kezdte létrehozni közösségi műjégpályáját a budakalászi 1111. Szent István Cserkészcsapat. Sok száz ember összefogása, családok és cégek adományai segítségével jutottak el az utolsó lépéséig.


A budakalászi 1111. Szent István Cserkészcsapat otthonában, a Zöld Sziget Cserkészházban szinte minden megvan, ami a 230 gyerek, ifjú örömteli és mozgalmas cserkészéletét lehetővé teszi. A kertben található strandfoci- és strandröplabda homokja télen megfelelő időjárás esetén korcsolyapályaként működik. A mínuszok rövidsége, elmaradása azonban ez elmúlt években néhány napra csökkentette a korcsolyaszezont.


Wettstein András, a cserkészcsapat alapító vezetője indította el 2013-ban azt a kezdeményezést, melynek eredménye, hogy mára jégkészítő gép (Rolba), korszerű csőrendszer, újrahasznosított elemek felhasználásával hűtőgép, s a cserkészkezeknek köszönhetően pályaalap jött létre.

A végső fázis előtt áll a non profit alapú, de önfenntartó, a téli hónapokban üzemelő 15x30 m-es 450 négyzetméteres kivilágított közösségi műjégpálya megvalósulása. Wettstein András azt a reményét fogalmazta meg, hogy még ezen a télen használatba vehetik a létesítményt.


Hogyan jutott el idáig a cserkészek országosan is egyedülálló kezdeményezése? – A kérdésre válaszolva a cserkészvezető elmondta, adománygyűjtő kampányukra több mint 60 család 3 millió forint támogatással válaszolt, a budakalászi önkormányzat pedig 5 millió forintot adott a mobilis pálya korszerű csőrendszerére. A hűtőgépet egy cserkész szülő önkéntes munkával állította össze újrahasznosított elemek, régi klímaberendezések felhasználásával.


Egy fontos elem hiányzik még ahhoz, hogy megkezdődhessen a korcsolyázás: egy biztonságos, időjárásnak ellenálló, tartós korcsolyapalánk. Felajánlásból megvan már a tartószerkezetet biztosító fémanyag jelentős része, még a műanyag palánkanyag azonban hiányzik. A cserkészek felhívása a honlapjukon, valamint a munkálatokat dokumentáló Facebook-oldalon található.

A Szent István Cserkészcsapat 20 éve működik Budakalászon széles társadalmi bázissal. Létszámuk 230 fő, a vezetőség 45 önkéntes fiatalból áll, akik a 23 őrsöt vezetik. A 8 és 25 év közötti 10-16 fős őrsök hetente találkoznak őrsgyűlések keretében. Mindezt számos év közbeni csapatprogram egészíti ki, túrák, nomád táborok, kézműves foglalkozások, bálok, amatőr színi előadások, filmvetítések, korosztályonkénti előadások. Számos alkalommal szerveznek a cserkészek számára önkéntes akciókat, „grundmunkát", melyhez a szülők is csatlakoznak, kétkezi munkával, a szakmai háttér nyújtásával.

A cserkészek összefogással – helyi civil szervezetekkel, iskolákkal, önkormányzattal és intézményekkel együttműködve – hozták létre a strandröplabda- és a strandfocipályát, valamint az amatőr sportolást segítő csónakházat a Duna-parton, a Vidra sportegyesülettel és az önkormányzattal, 2006-ban a telepi grundot, 2007 óta a jelenleg is fejlődő Zöld Sziget Cserkészházat és a hozzá tartozó fél hektáros kertet. 2012–13 ban az Ökotárs Alapítvány által kiírt Zöldövezet pályázat keretében a Szent István-kertet valósították meg. Közparkot építettek hasonló széles társadalmi összefogással, amelyért 2014-ben elnyerték a MOL Zöldövezet Díját.

Fotó: Szent István Cserkészcsapat

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria