Pedagógia és kereszténység – Konferenciát tartottak Egerben

Hazai – 2022. június 3., péntek | 17:25

Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem közös szervezésében tartottak tudományos konferenciát Pedagógia és kereszténység címmel június 2-án az egri Líceum-kápolnában.

Pajtókné Tari Ilona, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem rektora örömét fejezte ki, hogy hetvenéves állami fenntartás után az egyetem visszatérhetett az Egyház szárnyai alá.

Beszédében rámutatott, hogy Jézusra mint a legfőbb tanítóra kell tekintenünk, aki utcákon, tereken, zsinagógában, mindenhol tanított. „Példakép ő számunkra, akit életünkkel, munkánkkal kell követni. Bízunk benne, hogy a konferencia hozzájárul az egyetem céljaihoz. Szent II. János Pál pápa Ex corde Ecclesiae enciklikájában olvasható a katolikus egyetem eszményképe, miszerint a katolikus egyetem biztosítja a diákjai számára a keresztény értékrendben való kiteljesedést, ami lehetővé teszi, hogy Jézus Krisztust követni tudják.”

Megnyitóbeszédében Ternyák Csaba egri érsek hangsúlyozta: az egyetemnek otthont adó épület szellemisége hatással van a ma emberére is. „Barkóczi és Eszterházy püspök egyetemalapító szándéka nevel és növel bennünket is. Hogy egyetemünk mivé válik, az rajtunk múlik. Nekünk itt és most vannak feladataink az oktatás és a nevelés terén egyaránt.”

A nevelés gyermekkortól kezdve a felnőttkor küszöbéig a növekedés időszaka. Amikor nevelünk, akkor fejlesztünk, növelünk, gazdagítunk. Ez akkor igazán sikeres, ha a növekedés igényét sikerül elültetni a növendékekben. Így a nevelésből egyszer majd önnevelés lesz, amely az állandó fejlődés, az önképzés lehetőségét csillantja fel.

Transzcendens hivatásunk, hogy elsősorban nem információkat, tudást kell átadnunk, hanem a hitünket, amellyel formáljuk, alakítjuk a ránk bízott embereket – fogalmazott a főpásztor. Kiemelte: „A hallgatók számára meg kell mutatni a kereszténység igazi távlatait.”

Kuminetz Géza, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora előadásában azt a kérdést vizsgálta, hogy függetleníthető-e a pedagógia a vallási, világnézeti állásfoglalástól. „Az ember értelemmel, érzelemmel és akarattal rendelkező lény, és mindhárom képessége abban segíti, ha azok megigazulnak, hogy helyesen foglaljon állást az ember sorsával, küldetésével, a kozmoszban való helyével és az abszolútummal kapcsolatosan. Ez az állásfoglalás leképeződik az egyén tudományos munkájában, nevelői munkájában és a mindennapi életében. Tehát ilyen értelemben integratív szerepe van a világnézeti állásfoglalásnak.”

A tanácskozás során szó esett a bibliai gondolkodás sajátosságairól, tanítóhivatali megnyilatkozásokról, neveléstörténeti és nevelésfilozófiai perspektívákról, valamint a különböző ideológiák keresztény pedagógiára gyakorolt hatásáról.

Forrás: Egri Főegyházmegye

Szöveg: Pap Ildikó

Fotó: Vozáry Róbert/Szent István Televízió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria