Már a Szombathelyi Egyházmegye első püspöke – Szily János – is fontosnak tartotta egy könyvtár alapítását. Ennek legfontosabb célja az egyházmegyei papképzés segítése volt, de meghatározott időben nyitva állt a világi értelmiségiek előtt is. Szily püspök – jó kapcsolatainak is hála – sok értékes kötetet vásárolt. A kezdeti, körülbelül háromezer kötetes könyvtári állományban például 16 középkori kódexet és 96 ősnyomtatványt is találunk. A székesegyházi könyvtár a papi szeminárium második emeletén kapott helyet.
Második virágkorát Hidasy Kornél idején élte a bibliotéka, amikor a megyéspüspök kibővíttette a szeminárium épületét. Éppen 130 éve, 1885-ben fejeződtek be a munkálatok, amelyek eredményeként egy barokk stílusú teremkönyvtárat alakítottak ki. Ifj. Stornó Ferenc kapott megbízást a mennyezet kifestésére. A képek utalnak az antik hagyományokra – amelyek fontosak Szombathely számára is –, utalnak az egyházatyákra és az egyetemes egyházra is – mondta a megnyitón Monok István művelődéstörténész, az MTA Könyvtára főigazgatója.
Hozzátette: mindezek a barokk korszakban is fontosak voltak, innen ered a terem elnevezése. A mennyezetképeken Szókratész görög filozófus, Mózes a kőtáblákkal, Nagy Szent Gergely pápa és Szent Pál apostol látható. A mennyezeten, a sarkokban egy-egy nőalak figyelhető meg, akik az egyetemi fakultásokat szimbolizálják: az orvostudományt, a jogot, a filozófiát és a teológiát. Középen a tudományokat tápláló Szentlélek hét ajándékának nevei – bölcsesség, értelem, jótanács, tudomány, lelki erősség, jámborság és istenfélelem – olvashatók.
A híres francia építész, Eiffel irodája tervezte a terem közepén álló csigalépcsőt és a galéria acélszerkezetét. Mindez nem számít stílustörésnek – hangsúlyozta a professzor. – A 19. század végén, a dualizmus után az egyházra is nagy szerep hárult a közművelődés, az oktatás területén. Ezért volt elengedhetetlen a papság nemcsak teológiai-lelki, hanem ennél szélesebb körű képzése.
Ezt szolgálta a könyvtár, amelynek neve Szombathelyi Papnevelő-Intézeti Könyvtárra változott a székesegyházi könyvtár névről, de röviden csak szemináriumi könyvtárnak nevezték. A Szily-féle könyvtár adja az alapját a napjainkban is folyamatosan bővülő, többek között teológiai, egyháztörténeti, művészeti, irodalmi könyveket, lexikonokat, enciklopédiákat magában foglaló gyűjteménynek – mondta Simon Katalin könyvtárvezető.
Majd hozzáfűzte: nemcsak a 130. évfordulót ünneplik, hanem a nyáron befejeződött korszerűsítést is. Ennek köszönhetően például a villamoshálózat felújítására, riasztórendszer kiépítésére, fűtés bevezetésére került sor, és informatikai fejlesztésekre is. Mindezt az elődök szellemében – építve a hagyományokra, lépést tartva a korral, a jövőbe tekintve. Tizennégy tárlóban mutatják be a teremkönyvtár kialakítását, az építkezés munkálatait.
Hidasy püspök egyik portréját néhány éve találták meg az egyházashollósi plébánián. Restaurálását, melynek anyagi fedezetét a Rumi Rajki Műpártoló Kör biztosította, Marosfalvi Antal végezte el. A kép is látható a könyvtárban, hasonlóan Szily János portréjához, amely hányattatott sorsa után szintén Marosfalvi Antal keze nyomán nyerte vissza eredeti szépségét.
Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria