Több helyszínen megemlékezést tartottak a meg nem született gyermekekről gyermeknapon

Hazai – 2025. június 3., kedd | 13:14

Május utolsó vasárnapja gyermeknap, ehhez kapcsolódva országszerte több kórházban megemlékeztek a meg nem született gyermekekről. Május 22-én Szegeden, május 30-án Pécsen, május 25-én Békéscsabán.

2024-ben a KSH adatai szerint 77 500 gyermek született Magyarországon, ám 33 150-et az anyaméhben elveszítettünk. Ebből 20 250 gyermek az abortusz áldozata lett – majd minden negyedik megfogant élet, munkanaponként átlagosan 85.

Számos kórházban, klinikán – mára több mint tizenhat helyszínen – látható a meg nem születettek emléktáblája; az emléktáblákat a Magyar Keresztény Misszió Alapítvány helyezi ki 2017-től.

Május 22-én, csütörtökön a szegedi szülészeti és nőgyógyászati klinika oldalfalán elhelyezett emléktáblánál ökumenikus megemlékezést tartott a Református Kórházlelkészi Szolgálat, a Szent Dömötör Kórházlelkészi Szolgálat és a CsaládKözPont. Imádkoztak a meg nem született, meghalt gyermekekért, családjukért, az orvosokért és az ápolókért. A megemlékezésen részt vettek Kószóné Czikora Judit klinikai főnővér és szülésznő, ápolónő munkatársai.

Békéscsabán május 25-én, vasárnap a Szent Dömötör Kórházlelkészi Szolgálat és a békéscsaba-belvárosi plébánia közös szervezésében emlékeztek meg a meg nem született gyermekekről a Békés Vármegyei Központi Kórház Dr. Réthy Pál Tagkórháza aulájában elhelyezett emléktáblánál. Az eseményről készült tudósítás a Békés megyei hírportálon olvasható.

*

Május 30-án a Pécsi Tudományegyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján is megemlékeztek a meg nem született gyermekekről. A Pécsi Egyházmegye Betegek Gyógyítója Kórházlelkészségének munkatársai, önkéntesei és a klinika dolgozói vettek részt az eseményen, mely lehetőséget adott a csendes elmélyülésre és imára az elvesztett magzatokért, családjaikért és a velük kapcsolatban álló orvosokért, ápolókért.

Az eseményt Siptár Dana, a kórházlelkészség koordinátora nyitotta meg. Háláját fejezte ki azért, hogy évről évre lehetőség nyílik arra, hogy a klinika munkatársaival együtt emlékeznek, és hogy egyre többen csatlakoznak a kezdeményezéshez.

Kovács Kálmán András, a klinika igazgatója személyes gondolatait és szakmai tapasztalatait osztotta meg a jelenlévőkkel. Kiemelte, hogy orvosként és intézményvezetőként kollégáival együtt minden egyes esetben a legnagyobb odafigyeléssel igyekeznek segíteni a hozzájuk fordulókon, és köszönetét fejezte ki a méltó megemlékezésről.

Zajácz Gábor görögkatolikus parókus beszédében rámutatott, hogy a csendes szónál is fontosabb az együttérző jelenlét és a szeretetből fakadó cselekvés. Arra bátorított, hogy a fájdalom idején is engedjünk a Szentlélek munkálkodásának, és merjünk hinni az újrakezdés, a lelki gyógyulás lehetőségében.

A résztvevők koszorút és virágcsokrot helyeztek el az emléktáblánál, ahol egy édesanya – mélyen megható gesztusként – virágot helyezett el gyermeke emlékére. A megemlékezés közös imával és áldással zárult.

Forrás és fotó: Szeged-Csanádi Egyházmegye; Pécsi Egyházmegye Betegek Gyógyítója Kórházlelkészség/Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria