Kamerunban elraboltak, majd szabadon engedtek egy 83 éves brit misszionáriust

Kitekintő – 2025. április 9., szerda | 17:06

Huub Welters 83 éves brit misszionárius, a Mill Hill-i Szent József Missziós Társulat (MHM) tagja és kameruni munkatársa, Henry Kang elrablása, valamint 48 órán belüli szabadon bocsátása újra a figyelem középpontjába helyezte a Kamerun anglofón régióiban zajló elfeledett konfliktust.

Huub Welterst és asszisztensét, Henry Kangot április 1-jén rabolták el. Ahogy a Mill Hill-i misszionáriusok a honlapjukon írták: „Április 1-jén, kedden reggel Huub Welters testvér és asszisztense, Henry Kang elindultak Bamendából Ilungba, ahol tantermeket építenek hátrányos helyzetű gyerekeknek – olyan gyerekeknek, akik esélyt érdemelnének egy jobb jövőre. De alig húsz kilométernyire, egy Bambui nevű városban elállták az útjukat, és ismeretlen fegyveresek elrabolták őket.”

A két férfi számára a rémálom mindössze 48 órán át tartott: április 3-án épségben kiszabadultak, és visszatérhettek a bamendai házukba.

„Huub Welters testvérnek az ő korában már otthonában kellene pihennie, körülvéve évtizedekig tartó önzetlen szolgálatának kedves emlékeivel – írják a Mill Hill-i misszionáriusok. – Ehelyett úgy döntött, hogy marad, mert a szíve egyszerűen nem engedte, hogy elforduljon a rászorulóktól. És most a kedvességéért, az áldozatáért, a szeretetéért erőszakot és szenvedést kapott cserébe.”

Bamenda Kamerun északnyugati tartományának fővárosa, amely a délnyugati tartománnyal együtt az ország úgynevezett anglofón régióját alkotja.

A város gyakori színhelye emberrablásoknak és gyilkosságoknak a 2016-ban kirobbant erőszakos szeparatista konfliktus miatt. A szeparatisták célpontjai gyakran köztisztviselők és helyi tisztviselők, akiket azzal vádolnak, hogy együttműködnek a francia nyelvű központi kormánnyal.

A zavargások azután kezdődtek, hogy a Kamerunt több mint négy évtizede irányító Paul Biya elnök 2016-ban erőszakkal reagált az angol nyelvű régiók békés tiltakozásaira. Az ott élő lakosság úgy érzi, hogy a központi kormány marginalizálja őket. A konfliktus kezdete óta legalább hatezer civilt öltek meg a kormányerők és a szeparatista harcosok. Az Amba-fiúknak nevezett szeparatista csoportok Ambazónia néven saját államot akarnak létrehozni, amelynek születését 2017. október 1-jén jelképesen be is jelentették.

Az erőszak az Egyház tagjait is elérte. Nem egy erőszakos cselekmény történt: például Elvis Mbangsi atya, szintén Mill Hill-i misszionárius is megsebesült a délnyugat-kameruni mamfei egyházmegyében, Kembong településen található Szent Márton-templom megtámadásakor 2023-ban; vagy az azóta elhunyt Christian Wiyghan Tumi bíboros, Douala tiszteletbeli érsekének elrablása és szabadon engedése 2020-ban.

Kamerun a Guineai-öbölben található, északnyugatról Nigéria, északkeletről Csád, keletről a Közép-afrikai Köztársaság, délről Kongó, Gabon és Egyenlítői-Guinea határolja. Lakossága körülbelül 28 millió fő, az ország gazdag etnikai és nyelvi sokszínűséggel bír. A hivatalos nyelvek a francia és az angol, de több mint 280 különböző etnikai csoport beszél saját nyelvein is.

Az utóbbi években az ország gazdasága jelentős növekedést mutatott, különösen az olaj-, mezőgazdaság és építőipar területén. Azonban a belső konfliktusok, különösen a nyugati régióban zajló angol-francia nyelvi konfliktus súlyosan befolyásolják a stabilitást, a helyzet továbbra is feszült.

Forrás: Fides

Fotó: Fides; Avvenire

Thullner Zsuzsanna/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria