Az aukciót szervező Christie’s aukciósház a 250–350 táján született könyv előzetesen becsült eladási értékét 2,6–3,8 millió dollárra (952 millió–1,4 milliárd forint) teszi.
Eugenio Donadoni, a Christie’s középkori és reneszánsz kéziratokkal foglalkozó vezető szakértője elmondta, hogy a könyv abból az időszakból származik, amikor a papirusztekercsek helyét kezdte átvenni a kódex formátum.
A 104 oldalas kódexet negyven év alatt írta egy írnok egy felső-egyiptomi kolostorban. Donadoni szerint Egyiptom száraz éghajlatának köszönhető, hogy fennmaradt, mivel a 3. és 4. századból alig néhány könyvről mondható el ugyanez.
A kódexet az 1950-es években fedezték fel Egyiptomban, és 1981-ig a Mississippi Egyetem tulajdonában volt.
Martin Schøyen norvég kéziratgyűjtő, a világ egyik legnagyobb magán-kéziratgyűjteményének a tulajdonosa 1988-ban szerezte meg a kódexet, amelyet júniusban a Schøyen-gyűjtemény más darabjaival együtt bocsát árverésre.
A kódex, amelynek lapjait egyenként, plexiüveg mögött őrzik, a Christie’s New York-i kiállítótermében április 2. és 9. között tekinthető meg, az árverést pedig június 11-én, Londonban rendezik meg.
Forrás: Infostart/MTI
Fotó: Schøyen-gyűjtemény
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria