Egyetemes tűzszünet és béke – Gájer László személyes hangvételű videoblog-üzenete (4. rész)

Nézőpont – 2020. április 20., hétfő | 20:55

Gájer László, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanára szerkesztőségünk megkeresésére személyes hangvételű videobloggal szólítja meg a híveket a járvány idején: olyan kérdésekről elmélkedik, amelyek ebben a nehéz időben reményt adnak, segítenek befelé tekinteni, ugyanakkor kitekinteni a bezártságunkból.

Hogyan bontakozhat ki rajtunk keresztül Isten akarata a járvány idején? Mire hív Isten, hogy termékeny legyen ez az idő? Gájer László szentírási részeket, gondolatokat ajánl elmélkedésre, hogy Isten akarata valóban tevékeny legyen bennünk egy olyan időben, amikor nagyon kevés lehetőségünk van a látható tevékenységre.

Pál apostol a rómaiaiknak írt levélben imádságot kér a római közösségtől szolgálatáért. Bízik az ima erejében. Gájer László elmélkedésében hangsúlyozza, nekünk is el kell sajátítanunk ezt a mentalitást a jövőtől való félelem idején. Pál hisz benne, hogy az ima által valami új kezdődik. Hinnünk kell abban, hogy ha kitartunk az imában, általunk is tovább léphet az evangélium ezekben a nehéz napokban.

Az ENSZ főtitkára egyetemes tűzszünetre hívta a világ népeit: félre kell tennünk minden ellenségeskedést, hogy az egy közös ellenséget, a járványt legyőzzük. A békére való felhívásnak mély spirituális értelme is van. Lehet, hogy éppen a nehéz helyzet okán valósul meg bennünk és általunk Isten akarata.

Ebben a nehéz helyzetben nekünk is törekednünk kell arra, hogy megvalósítsunk valamit abból, amit békének hívunk, amit Jézus az utolsó vacsorán megígért tanítványainak.

Gondoljuk át az életünket, milyen haragot, békétlenséget kell legyőznünk, meghaladnunk. Ha hittel éljük meg ezeket a napokat, nem mennek el ezek a napok üresen és szürkén.

„Az isteni fenség szolgálata, tisztelete és dicsősége” legyen az ok, amiért valaki lelkigyakorlatot tart – írja Szent Ignác. Vajon ezért cselekszünk a bezártság napjaiban, vagy kétségbeesésből, félelemből? Ha az előbbi vezérel, akkor nagyobb és egyetemes szempontokat kell figyelembe vennünk. Ha belülről munkálom a békét, mert imádkozom, szolidaritást vállalok a szegényekkel, a fogvatartottakkal, megpróbálok megbocsátani a szívem mélyén, akkor hozzájárulok, hogy általam is megvalósuljon az egyetemes béke.

A II. Helvét Hitvallás szerint „ami a balgatagok szemében véletlennek tűnik a természet rendjében, az egyedül Isten igéje által lesz, mert az ő parancsára történik...”

„Isten gondviselése nélkül semmi nem történik” – írja Órigenész. Talán sok minden megesik az akarata ellenére, de gondviselése nélkül semmi.

Ápoljuk a szívünkben a béke kultúráját, engesztelődjünk ki másokkal, vállaljunk szolidaritást a szegényekkel, mert e szempontok által bontakozik ki körülöttünk és bennünk az Isten országa!

A negyedik videót jelen írással egy időben közreadjuk. A videók heti rendszerességgel, hétfőn este lesznek elérhetők a Magyar Kurír YouTube-csatornáján.

Fotó: Merényi Zita

Magyar Kurír
(tzs)

Kapcsolódó fotógaléria