Isten jelenlétében élhetjük meg a létezés értelmét – Örökimádás-kápolna nyílik Budapest belvárosában

Nézőpont – 2017. december 8., péntek | 12:51

Budapesten először állandó szentségimádás indul 2018. január elsejével a budapest-belvárosi Nagyboldogasszony-főplébánia-templomban. Ebből az alkalomból Osztie Zoltán plébánossal beszélgettünk.

– Hazánkban először a váci piarista templomban jött létre állandó Örökimádás-kápolna, 2014 júniusában, majd ezt követően Sopronban is. Milyen meggondolásból kapcsolódtak ezekhez a kezdeményezésekhez?

– Lelkipásztori szempontok indítottak személy szerint arra, hogy belekezdjek ebbe a hatalmas vállalkozásba. Látom, hogy mekkora a baj. Sok ember küszködik súlyos lelki problémákkal, pszichológushoz járnak. A családok korábban elképzelhetetlen mélységű válságba kerültek. Próbálunk segíteni a hozzánk fordulókon, de nem nagyon jutunk előre. Európa szenved a dekadenciától. Megteszünk mindent, ami rajtunk múlik, hogy a dolgok pozitív irányba forduljanak, de akkora a baj, hogy itt már kevés az emberi erő. Krisztusnak viszont hatalmában áll változtatni a romló tendenciákon. Ő itt van velünk, az Oltáriszentségben, oda kell menni hozzá. Ez ennyire egyszerű. Folyamatosan tapasztaljuk, hogy Ő létezik, értünk van, jelen van, és ez megint csak az Oltáriszentség kapcsán a szentségimádásnak mint sajátos imaformának a keretében érezhető.

A szentségimádást egyébként Benedek pápa sokszor külön is hangsúlyozva ajánlotta a híveknek. Itt nemcsak arról van szó, hogy az ember megnyugszik, regenerálódik, a lelke ráncai kisimulnak, hanem személyes, konkrét tapasztalatokat szerez Krisztus jelenlétéről. Ő itt van, valóság, nemcsak legenda vagy vallásalapító, hanem valóban az élő Isten Fia. A másik dolog, hogy mindig is szerettem volna – és erről az egyházközségi képviselő-testülettel sokat gondolkodtunk, beszélgettünk –, ha a 2020-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson (NEK) templomunk, már csak történelmi múltjánál, értékénél, elhelyezkedésénél fogva is kiemelkedő szerepet töltene be. Ehhez azonban már most bele kell kapcsolódnunk az előkészületekbe. Ennek pedig a legkézenfekvőbb és legnyilvánvalóbb módja az, hogy imádjuk az Oltáriszentségben jelen lévő Krisztust. Ezek mind összeadódtak. Felhívtam Fábry Kornél atyát, a NEK titkárságának vezetőjét, hogy nézze meg a templomunkat, és ezt követően ő vetette fel, hogy mivel nálunk minden feltétel adott, így az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyében itt legyen az első állandó szentségimádás, Örökimádás-kápolna.

– Mennyire vannak tisztában a hívek azzal, hogy ez mit jelent?

– Sajnos nem nagyon. A közelmúltban a Nemzeti Színházban tartotta rendezvényét az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye. Erdő Péter bíboros úr és Fábry Kornél azokat a küldötteket hívta össze, akik felelősek azért, hogy az egyházközségekben rendben haladjanak az előkészületek. Ott is elhangzott a paptestvérek részéről, hogy náluk is van szentségimádás, ám kiderült, hogy ez legfeljebb heti egy-két óra, vagy a nappali órák. A másik tévedés, hogy kitesszük az Oltáriszentséget, és ott van imádkozók nélkül. Ez nem szentségimádás. Az örökimádás, a folytonos szentségimádás azt jelenti, hogy nulla órától huszonnégy óráig, január elsejétől egész évben, december 31-ig éjjel-nappal folyamatos imádásban részesítik a hívek az Oltáriszentség Jézusát. Terveink szerint két-két ember folyamatosan lesz jelen mindig, minden órában, napközben és éjszaka is. Ez közel tizennyolcezer embert jelent évente. Nyilvánvaló, hogy ennek megszervezése óriási feladat. Lesznek közösségek és olyan is, hogy havi vagy heti rendszerességgel vállalja el az Oltáriszentség előtti imádást egy-egy ember. Azok, akik meghozzák ezt az áldozatot, egyben lehetőséget biztosítanak másoknak is, hogy ha bárki bármikor az év folyamán, a napszak bármelyik órájában erre jár és imádkozni szeretne az Oltáriszentség előtt, megtehesse ezt a templomunkban.

A templomok többségében ez nem lehetséges, hiszen zárva vannak. Mi viszont folyamatosan nyitva leszünk. Visszatérve tehát, Fábry Kornél atya vetette fel, hogy szervezzük ezt meg, én pedig magamévá tettem a programot. Elindultunk, a bíboros úr pedig mellénk állt. A honlapunkra írt köszöntésében így fogalmaz: „Jézus Szíve az élet és szentség forrása. Az ő áldását kérem a szentségimádás minden résztvevőjére.”

– A templom éjszakai őrzését hogyan oldják meg?

– Ez volt az egyik kulcskérdés. Ennek biztosítása csak profi céggel történhet, ami irdatlan pénz. Mi ezt nem tudjuk finanszírozni, ez csak központilag lehetséges. A templom őrzése Budapest belvárosában nélkülözhetetlen feladat, amit nem lehet megoldani önkéntesekkel. A költségeket részben a főegyházmegye, részben a NEK titkársága állja. Mi pedig gyűjtést szervezünk, van egy elkülönített alszámlánk erre a célra. A plébánia finanszírozta a külső feltételek megteremtéséhez szükséges összeget, hiszen a kápolnánk eddig keresztelőkápolna volt. Egy oltárt és a keresztelőkutat is át kellett helyeznünk az Örökimádás-kápolna létrehozásához, emellett üvegfalat kellett építenünk.

– Az Örökimádás-kápolna létrehozását beharangozó közleményükben megemlítik, hogy az Észak-Mexikóban található Juárezben jelentősen visszaesett a bűnözés, amióta folyamatosan végeznek szentségimádást az ottani Örökimádás-kápolnában. Remélhető tehát, hogy az állandó szentségimádás Budapest életére is pozitív hatással lesz és elősegíti a főváros Krisztus felé fordulását?

– Hál’Istennek Budapest közel sincs olyan drámai helyzetben, mint a drogkartellek miatt az említett mexikói vidék. Mindenképpen kedvező változásokat várunk, aminek egyébként az előjeleit már tapasztaljuk, pusztán attól, hogy eltökéltük magunkat ebbe az irányba. Ez már most áldásokkal jár az egyházközségünk életében, a személyes kapcsolatokban, érezni a Jóisten kegyelmének a kiáradását. Bízunk benne, hogy mindannyian, akik itt imádkoznak, akik áldozatokat hoznak, részesülnek a Jóisten áldásában. Legyen minden az Ő akarata szerint az életünkben és mindazok életében is, akik idejönnek imádkozni.

– Fentebb szóba került a 2020-as budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus, amire nyilvánvalóan megfelelő lelki előkészület a folyamatos szentségimádás.

– Ez önmagában is jelzi, hogy mekkora ajándék az, hogy Magyarországon lesz a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus. Óriási lehetőség ez a magyar Egyház és rajtunk keresztül egész Európa számára is, hogy úrrá legyünk a dekadencián, amely felé a kontinens fordult. Ismétlem, csak emberi erővel nem tudunk ezen változtatni. Szilárdan hiszek azonban abban, hogy Krisztusnak van hatalma arra, hogy a történelmet kézben tartva formálja és irányítsa. Az Ő szándéka pedig nyilván nem a pusztulás, hanem az élet. Ezért bizonyos, hogy lesz kedvező kibontakozás. Nagyon lényeges egyébként annak tudatosítása, hogy a folyamatos szentségimádás nemcsak az euacharisztikus kongresszusig tart majd, hanem utána is. Templomunk most már az örökimádás állandó helyszíne lesz.

– A szentségimádás minden korban ugyanazt jelenti: hogy Jézussal egyesülünk, befogadjuk a szívünkbe. Ennek ma talán minden korábbinál nagyobb jelentősége van.

– Nemcsak arról van szó, hogy befogadjuk Krisztust a szívünkbe, hanem azt is jelenti, hogy állandóan jelen van értünk az Oltáriszentségben, és mi is megtanulunk jelen lenni az Ő jelenlétében. Külön kell hangsúlyozni azt, hogy „létezés”. A jóléti társadalmak dekadenciáját többek között a túlméretezett aktivitás okozza. Mindenki túlvállalja magát, rohan, szeretetlen, türelmetlen, ideges. Ebben szenvedünk. Mit tehetünk ez ellen? Meg kell állnunk. Hol? Jézus lábánál, és akkor egészen más dimenzióban látjuk az életünk dolgait. Félrecsúsztak a súlypontok. Végig kell gondolnunk, mi az, ami központi, ami fontos, illetve mi az, ami periférikus. Most az utóbbiak kerültek a középpontba, a lényegesek meg a szélekre. A szeretetkapcsolataink súlyosan sérültek, nincs már időnk egymásra. Vissza kell állítanunk a sorrendet meg az értékrendet, és ez történik, amikor imádkozunk az Oltáriszentség előtt, mert tudatosodik bennünk az, hogy az igazán fontos a lét maga. Nem az, hogy mit teszünk, hanem az, hogy vagyunk. Jézus jelenlétében élhetjük meg igazán az élet értelmét, a létezést magát, Isten színe előtt. Itt válhatunk igazán azzá, akinek lennünk kell, az Ő képmásává, testvérévé, istengyermekké, ahogyan Ő az.

* * *

A folyamatos szentségimádásról további információk a plébániahivatal telefonszámán kérhető: 06/1/318-3108.

Működik már a szentségimádási kápolna regisztrációs felülete is magyar és angol nyelven: orokimadas.belvarosiplebania.hu

További információ és kapcsolat:
Budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus Általános Titkárság
admin@iec2020.hu

Fotó: Lambert Attila

Bodnár Dániel/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria