Út az öngondoskodás felé – Háztáji állattartási programmal segít a Katolikus Karitász

Hazai – 2020. május 4., hétfő | 19:21

Hetvenöt rászoruló család öngondoskodását segíti élőállat-adománnyal és a hizlalásukhoz szükséges táppal a Katolikus Karitász Kisszentmárton és Téseny településeken.

A Katolikus Karitász május 2-án Tésenyben és Kisszentmártonban összesen 1500 csirkét és a hizlalásukhoz szükséges 5400 kilogramm tápot adományozott azoknak a rászoruló családoknak, akik vállalták régi óljaik rendbetételét és az állatok gondozását. 

A most megvalósult segélyprogram célja kettős volt: a Karitász fontosnak látta, hogy a koronavírus-járvány idején – a munkahelyek tömeges elvesztése, kistelepüléseken az élelmiszer-beszerzés bizonytalanságai miatt – a rászoruló családok az állatok levágásával jelentős mennyiségű és jó minőségű élelmiszerhez jussanak. Emellett hosszú távú cél volt a lakosság öngondoskodási képességének fejlesztése, a rászoruló családok szociális helyzetében tartós változás generálása a háztáji állattartás revitalizációja által.

A csirkék és a táp kiosztása a programot szervező karitászmunkatársak többhetes előkészítő munkája következményeként nagyon gördülékenyen valósult meg. Az adományok pakolásában és kiosztásában a Karitász helyi és egyházmegyei munkatársai mellett a NEK két budapesti tagja is részt vett. A program első lépése volt az állatok és a szükséges táp kiosztása, ezt követően az állatok gondozását is figyelemmel kísérik majd a Karitász munkatársai, és segítik a program sikerességét.

A Katolikus Karitász a Felzárkózó települések program keretében két ormánsági településen, Tésenyben és Kisszentmártonban valósít meg hosszú távú komplex felzárkóztatást célzó tevékenységet. A segélyszervezet a segítségnyújtás számos eszközével igyekszik támogatni a hátrányos helyzetű települések fejlődését „a fogantatástól a foglalkoztatásig” szemlélet mentén.

A mintegy 250-250 lelket számláló kistelepüléseken végzett korábbi előkészítő munka azt igazolta, hogy mindkét településen kiemelten fontos feladat a háztáji gazdálkodás újraélénkítése, mert az ehhez szükséges feltételek – a termőföld, a régi, használaton kívüli ólak – a legtöbb háztartásban adottak, a gazdálkodás megkezdéséhez szükséges alaptőke és tudás azonban a legtöbb helyen hiányzik, ám a karitatív szervezet támogatásával megadható. Így a program korábbi szakaszában a segélyszervezet tájfajta gyümölcsfa-csemetékkel és zöldségtermesztéshez szükséges magcsomag-adományokkal segítette az itt élő rászorulókat.

A Katolikus Karitász későbbi tervei között szerepel, hogy az együttműködő, öngondoskodásra kész rászorulóknak sertésadományokat is juttat majd. Hosszú távon pedig nem titkolt cél és remény, hogy a családoknak évről évre kevesebb adományra lesz szükségük, hisz a háztáji gazdálkodás újraélénkítése által egyre több élelmiszert maguk tudnak majd kiskertjeikben megtermelni, előállítani.

Forrás: Katolikus Karitász 

Fotó: Ambrus Marcsi

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria