Hidakat építeni
Az ENSZ New York-i székházában a Szentszék állandó képviselete fogadást adott a diplomáciai képviseleteknek, hogy ebben a formában is tájékoztassa őket XIV. Leó pápa megválasztásáról, és az első tíz nap tapasztalata nyomán felvázolja a legfontosabb politikai irányvonalakat. Parolin bíboros a vendégek üdvözlése után megköszönte a találkozó megszervezését Gabriele Caccia érseknek, a Szentszék állandó ENSZ képviselőjének.
Az új pápa megválasztása alkalom a megújulásra, nemcsak a katolikusok számára, hanem mindazok számára, akik a nagyobb igazságosság, a szolidaritás és a béke világára törekszenek. Leó pápa Péter utódjaként szolgálata első napjaiban kifejezte mély elkötelezettségét, hogy hidakat építsen, hangsúlyozva a találkozás, a párbeszéd és a tárgyalás szükségességét.
A találkozás diplomáciája
A Szentszék újból megerősítette, hogy rendületlenül támogatja az Egyesült Nemzetek Szervezetének küldetését, hogy az olyan fórum legyen, ahol az államok párbeszédet folytatnak, ahol a saját népük hangját is hallatják, és ahol megoldásokat találnak az emberiség legnagyobb kihívásaira.
Egy olyan világban, amelyet megosztottság, konfliktusok és sürgető globális problémák jellemeznek – a klímaváltozástól a migráción át a mesterséges intelligenciáig –, Leó pápa a találkozás diplomáciájának elfogadására hív minket. Olyan diplomáciára, amely alázattal meghallgat, együttérzéssel cselekszik, és mindenekelőtt a közjót keresi.
A Szentszék Leó pápa vezetésével ígéretet tesz arra, hogy Önökkel, a nemzetek képviselőivel együtt fog dolgozni az emberi méltóság előmozdításáért, a sebezhetőek védelméért és a hidak építéséért ott, ahol egyébként bizalmatlanság uralkodna – hangsúlyozta Parolin bíboros.
Maradandó békére törekedjünk!
„Az Önök szerepe országaik képviselőiként létfontosságú a nemzetközi együttműködés hálózatának megteremtésében – szólt Pietro Parolin az ENSZ-diplomatákhoz. – A Szentszék értékeli azokat az áldozatokat, amelyeket – gyakran nagyfokú összetettséggel szembesülve is – a béke és az igazságosság előmozdítása érdekében hoznak. XIV. Leó pápa elképzelése összhangban van ezzel a nemes törekvéssel, amely a béke, az igazságosság és az igazság pillérein alapuló diplomáciai tevékenységet részesíti előnyben. Így
az igazság és az igazságosság iránt elkötelezett Szentszék továbbra is felajánlja erkölcsi hangját a szegények és a rászorulók védelmében, valamint a béke és az átfogó emberi fejlődés érdekében.
Válaszoljunk együtt a Szentatya felhívására, és legyünk azok, akik a történelem során maradandó békét vetnek, nem pedig azok, akik áldozatokat aratnak” – kérte a vatikáni bíboros államtitkár.
Május 19-én Pietro Parolin bíboros államtitkár átvette az Út a Békéhez Alapítvány által adományozott díjat, amelyet 1991-ben Renato Raffaele Martino érsek alapított, a Szentszék állandó ENSZ-megfigyelőjeként töltött hivatali ideje alatt.
A New York-i ünnepségen a bíboros köszönetét fejezte ki az elismerésért. „Nagy megtiszteltetés számomra, hogy átvehetem az idei Út a Békéhez Díjat” – mondta, és rögtön hozzátette, hogy az elismerés nem csak neki szól: „A Szentszék nevében veszem át, és mindenekelőtt az Államtitkárság nevében, amely fáradhatatlanul dolgozik a római pápáért és a római pápa nevében, hogy előmozdítsa a béke és az igazságosság ügyét világunkban.”
Forrás: Vatican News angol nyelvű oldala
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican News
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria