A mai kor embere tudatosan és aprólékosan megtervezi az életét, hiszen tervek nélkül szinte lehetetlen navigálni a mindennapok elvárásai között – mondta előadásában Koósz Roland. Rámutatott: a naptárak, listák és feladatsorok vég nélküli szorításában élünk, melyben gyakran elmarad a nap végi felszabadult öröm, mivel a teendőinknek gyakorlatilag sosem érünk a végére. Miközben pedig egzisztenciát, családot és „énidőt” tervezünk, a kontroll illúziója mögött sokszor elvész a valódi szabadságunk megélése.
Az előadó, aki oktatási szakemberként több évtizede közelről látja a fiatal generációk szokásait, a 2000-es években született Z generációt emelte ki, melynek tagjai – mint fogalmazott – mérnöki precizitással, szinte „körzővel és vonalzóval” rajzolják meg életútjukat; határozott elképzeléseik vannak a diplomáról, a gyorsan teljesítendő karrierlépcsőkről és a családalapítás időpontjáról.
Ebben az énközpontú tervezésben azonban nincs helye a kudarcnak, a betegségnek, az öregedésnek vagy a halálnak, ami egy pillanat alatt romba dönti az aprólékosan felépített terveket.
A tervszerűen működtetett tudatosság akkor válik krisztusi élettervezéssé, amikor az ember mer túllátni a földi kereteken, és számol az örökkévalósággal.
Ez a szemléletmód nem elveti a tervezést, hanem új értékrendbe helyezi azt: a „körzővel és vonalzóval” való megrajzolás helyett a gondviselő Istenre hagyatkozik.
A hit és az Istenbe vetett bizalom tanít meg kezelni az élet váratlan fordulatait, és adja meg azt a lelki szabadságot, amelyre valójában szükségünk van.
Aki ugyanis a húsvéti hit fényében tervezi mindennapjait, az nem marad egyedül a terveivel,
hanem Istenre figyelve és hagyatkozva a rábízottak felé is képes közvetíteni a krisztusi távlat igazi értelmét – fogalmazott az állandó diakónus a tervekről és a kiszámíthatóságról.
Ezt követően Felföldi László pécsi megyéspüspök arról beszélt, hogy az életünk valóságát a tudatos tervezés és a természetes kiszámíthatatlanság kettőse adja: szükségünk van egy keretre, de ugyanilyen fontos az elfogadás képessége is.
A férfi számára különösen nagy kihívás a tervezés biztonsága és a rugalmas elengedés közötti egyensúly megtalálása, számukra ugyanis ez a kettősség teszi lehetővé a váratlan helyzetek megfelelő kezelését. Ehhez Jézus Krisztus ad mintát számunkra a Miatyánk imádságában megjelenő „legyen meg a te akaratod” fohásszal.
A főpásztor arra is kitért, hogy az élet egyszerre könnyű, hiszen minden pillanatot csak egyszer élünk át; ugyanakkor súlyos is, mert az egyes pillanatokban meghozott döntéseink előre nem látható következményei formálják sorsunkat.
Életünk valódi stabilitását nem a mindenre kiterjedő kontroll, hanem az a belső egyensúly jelenti, amelyben a saját terveink találkoznak az isteni Gondviselés olykor meglepéssel szolgáló erejével.
A püspök bibliai képeken és személyeken keresztül is szemléltette a tervezés és a kiszámíthatatlanság emberi sorsait.
Beszélt a Szent Család példájáról, akik életükről szőtt terveiket hátrahagyva menekültek Egyiptomba; szólt Sámsonról, aki egyszerre élte meg Istentől kapott erejét és emberi gyengeségét. Salamon történetében feltárult az igazságot szolgáltató, Istennek templomot építő király alakja, aki aztán eltávolodott Istentől; majd Dávid király példáján keresztül szemléltette a főpásztor, hogy a zsidó nép legnagyobb királya is szembefordult az Isten akaratával, de Istenre tekintve képes volt a bűnbánatra és a kudarcból kivezető megújulásra is.
Felföldi László püspök végezetül életünk hajójának kormányzását a vadvízi evezéshez hasonlította, ahol minden pillanatban döntést kell hozni. Mint mondta, életünk folyamában szembe kell néznünk saját tervünk kudarcaival, betegséggel, az előre nem tervezett, váratlan történésekkel; közben pedig arra kell fókuszálni, hogy mit akar ezzel Isten tanítani, milyen irányba visz minket: eltávolít tőle, vagy közelebb visz hozzá. Az, hogy mit kezdünk a váratlan helyzetekkel, félünk és elfutunk, vagy bátran szembenézünk vele és a javunkra fordítjuk, csak rajtunk múlik – buzdított a jelenlevőket a férfitalálkozó-sorozat életre hívója.
Felföldi László püspök végül azokat a férfiakat köszöntötte, akik a találkozósorozat eddig megtartott húsz pécsi alkalmán – esetleg egy-két alkalom kivételével – jelen voltak.
A férfitalálkozók záró témájának további helyszíneiről és időpontjairól ITT lehet tájékozódni.
Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria








