Ramazzini guatemalai bíboros: Mindenkinek joga van a migrációhoz

Kitekintő – 2021. február 10., szerda | 12:45

A huehuetenangói egyházmegye püspöke, Álvaro Ramazzini bíboros interjút adott a Prensa Libre napilapnak, szót ejtve az elvándorlásról, melynek legfőbb okaként a szegénységet – mint „a strukturális erőszak egy formáját” – jelölte meg.

Miután Honduras rendőrségi vizsgálatot kért Guatemala kormányától a migránsok ellen elkövetett erőszakos cselekmények ügyében, a nemzetközi közösség felfigyelt az Egyesült Államok felé haladó elvándorlók tömegére.

Minden embernek joga van a migrációhoz, főleg ha az életüket fenyegető veszélyek és üldöztetések elől kell menekülniük. Ilyen a szegénység is, merénylet az élet ellen, mert sok ember a szegénységnek olyan mélységét tapasztalja meg, amelyben nem élhet elfogadható életet”

– mondta Ramazzini bíboros.

A migránsokat ért erőszakkal kapcsolatban a bíboros így fogalmazott: „Kétségtelen, hogy minden ország törvényeit tiszteletben kell tartani, fejet kell hajtanunk szuverenitásuk előtt, ugyanakkor el kell ismernünk a migrációhoz való jogot is. E két elv egyeztetése nehéz feladat, ezért kértük a kormányokat, folytassanak olyan politikát, amely támogatólag közelíti meg a migránsok jelenlétét, hiszen nem mind bűnözők vagy tolvajok.”

Ramazzini bíboros a guatemalai helyzetről a következőt mondta: „Az országnak nincs olyan programja, amely elősegítené a foglalkoztatottság növelését. A földműveseket magukra hagyták, és nem működött az adóztatási rendszer sem, melynek forrásokat kellene biztosítania a guatemalai emberek szükségleteinek kielégítésére. Ezért a Közép-amerikai Püspöki Konferencia szorgalmazza, hogy szervezzenek találkozót az országok államfői részére az ügy globális szinten, együttes erővel történő kezelése érdekében. E helyzetre nem jelent megoldást a probléma elfojtása vagy a határok szigorú ellenőrzése. Javaslatokat és közös fellépést várunk a Közép-amerikai Integrációs Rendszertől (Sistema de la Integración Centroamericana, SICA), melynek szembe kell néznie azzal, hogy a strukturális megoldások hiánya szegénységet és erőszakot okoz.”

Az interjú végén a bíboros emlékeztetett arra, hogy ez minden ember felelőssége: „Különböző mértékben, de mindannyian felelősek vagyunk: családok, politikusok, törvényhozók, akik nem támogatják a fejlődést elősegítő törvényeket, üzletemberek, akik legtöbbször csak a saját érdekeiket tartják szem előtt, szakszervezetek és társadalmi szervezetek, melyek nem válnak a fejlődés képviselőivé. Itt mi mind felelősek vagyunk.”

Honduras északi részéből, San Pedro Sulából január közepén mintegy kilencezer migráns indult útnak az Egyesült Államok felé. Guatemalában kerültek a média figyelmének középpontjába, mikor a rendvédelmi erők feltartóztatták őket. A guatemalai rendőrség és katonaság sokakat erőszakkal tartóztatott fel, teherautókra, buszokra tették és hazatoloncolták őket, köztük sok gyereket is.

Tavaly novemberben két hurrikán, az Eta és az Iota pusztított Hondurasban, a Covid-19-járvány hatalmasra növelte az addig is problémát okozó munkanélküliséget egy olyan országban, amelyet mélyen sújt a bűnbandák garázdálkodása és a kábítószer-kereskedelem.

Fordította: Balláné Sárközi Jáhel

Forrás: Fides hírügynökség

Fotó: Famigliacristiana; Agensir

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria