Összefogás Palabekben – A szalézi misszionáriusok új projektet indítottak Ugandában

Megszentelt élet – 2021. március 22., hétfő | 11:28

Munkahelyteremtés, női emancipáció, jövedelemtermelés, Covid-19 elleni hatékony fellépés, környezetvédelem – komplex segítségnyújtó projektet dolgoztak ki az észak-ugandai Palabek menekülttáborában dolgozó szalézi misszionáriusok a menekültek megsegítésére.

A szaléziak mindent megtesznek a Palabekben létesített menekülttáborban élők jólétéért, ezért a különböző szakmákban való képzés mellett az oktatás, a társadalmi jólét, az evangelizáció, a fejlesztés révén küzdenek azért, hogy jobb körülményeket nyújthassanak az ott élőknek. Egy nemrég indult projekt részeként a szerzetesek mesterembereket hívtak a táborba, akik megtanítják a menekülteknek, hogyan készítsék el sárból és törekből saját energiahatékony tűzhelyüket. A táborban minden család rendelkezik egy kis, 30×30 méteres telekkel, amely önmagában ugyan alig képes kielégíteni minden családi igényt, azonban az összes terményt beleszámítva az egy-egy területen termelők akár 6 tonna terményt is betakaríthatnak. A terményt közvetlenül a piacon értékesítik, közvetítők nélkül, és végül minden menekült a maga hozzájárulása alapján kap részt a befolyt összegből.

A Don Bosco Jugendhilfe Weltweit svájci szalézi civil szervezet jóvoltából a „boldogság konténerei”-nek elnevezett tárolók is megérkeztek a menekülttáborba, hogy az ott élők elraktározhassák a termést, amit a megművelt földekről betakarítanak. Így módjuk van gyűjteni, spórolni, hogy ruhákat, higiéniai cikkeket, ételt, gyógyszereket vásárolhassanak, sőt akár oktatást biztosítsanak gyermekeik számára.

A járvány első hónapjaiban a menekülttáborban élők a maszkok készítésébe is bekapcsolódtak. Az első hullám idején több mint 24 ezer maszkot gyártottak, amivel a szalézi misszionáriusok az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) elismerését is kivívták.

A hatóságok a misszionáriusokkal együttműködve most új javaslatokat tanulmányoznak, hogyan ösztönözhetnék és segíthetnék tovább a menekültek jövedelemtermelő tevékenységét.

A projekt másik elemeként az afrikai Nagy-tavak szalézi altartománya számára a madridi szalézi missziós iroda, a Misiones Salesianas biztosított anyagi forrást egy busz vásárlásához. A járművet a különböző kezdeményezések és a településtől távol eső szabadidős tevékenységek könnyebb eléréséhez kapták a palabeki Don Bosco Szakképzési Központ fiatal diákjai.

Az ugandai kormány ugyan elméletileg biztosítja a diákok számára az online oktatás lehetőségét, ám a terület áramellátása jelenleg még nem megoldott, számítógép beszerzésére pedig esélyük sincs a helyi diákoknak. Amióta a járvány miatt bezártak az iskolák, néhány menekült fiatal – felszerelkezve a tananyaggal és az iskolai segédeszközökkel – kerékpáron megy el a tábor legtávolabbi sarkaiba, illetve kísérik a gyerekeket és fiatalokat, hogy ne kerüljenek ki az iskolai oktatásból.

A palabeki menekülttáborban tizenhat keresztény közösséget hoztak létre a szaléziak. Négy óvodát és egy szakképző iskolát létesítettek, ahol ma már több mint ötszáz menekültet képeztek, hogy jó gazda, fodrász, szabó, kőműves vagy szerelő váljon belőlük.

Az Ugandai Köztársaság Kelet-Afrikában, az Egyenlítő mentén elhelyezkedő ország. Palabek megye az észak-ugandai Lamwo politikai-közigazgatási kerületben található. Területét tekintve körülbelül két és félszer, míg lakosságszámát tekintve három és félszer nagyobb Magyarországnál. Déli részén osztozik a Viktória-tavon Kenyával és Tanzániával, amely a világ harmadik legnagyobb tava. A tó ugandai részén ered a föld egyik leghosszabb folyója, a Nílus.

Uganda (orthographic projection).svg

Forrás és fotó: ANS-Palabek/Szaléziak.hu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria