75 éve lépett hatályba az UNESCO alkotmánya – Ferenc pápa videoüzenetben köszöntötte a szervezetet

Ferenc pápa – 2021. november 16., kedd | 10:29

Ferenc pápa videoüzenetben köszöntötte az UNESCO, vagyis az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének nagy családját abból az alkalomból, hogy működése kezdetének 75. évfordulóját ünnepli idén novemberben az intézmény.

Az UNESCO alkotmánya 1946. november 4-én lépett hatályba azzal a céllal, hogy a szervezet az emberiség „intellektuális és morális szolidaritását” segítse elő.

Ferenc pápa videoüzenetét szívből jövő jókívánságaival kezdi a 75. évforduló alkalmából. „Az Egyház kiváltságos kapcsolatokat ápol az UNESCO-val. Az Egyház ugyanis az evangélium szolgálatában áll, az evangélium pedig a legemberibb üzenet, amit a történelem valaha is látott és megismert” – állapította meg videoüzenetében a Szentatya.

Az evangélium az élet, a szabadság, a remény üzenete, amely mindenkor és mindenhol számtalan nevelési-oktatási kezdeményezést inspirált, valamint ösztönözte az emberi család tudományos és kulturális növekedését”

– fejtette ki a pápa, majd hozzátette, hogy emiatt az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete a Szentszék kiváltságos partnere. A felek ugyanis együttműködnek a népek közötti béke és szolidaritás, valamint az emberi személy átfogó fejlődésének és a kulturális örökség védelmének közös céljából. 

Az UNESCO létrehozásáról 1945-ben állapodtak meg az ENSZ-ben, míg a működést szolgáló alkotmány 1946. november 4-én lépett hatályba, ennek van most a 75. évfordulója.

*

Ferenc pápa november 11-én levélben fordult Audrey Azoulay asszonyhoz, az UNESCO főigazgatójához. Hangsúlyozta, hogy a jeles évforduló különleges alkalom lehet a szervezet alapvető projektjének újragondolására, amely a béke és a biztonság megőrzését szolgálja a nevelésen-oktatáson, a tudományon és a kultúrán keresztül, a nemzetek közötti együttműködést elősegítve. A Katolikus Egyház csatlakozni kívánt e nemes célokhoz, mivel egyrészt a vallások és a kereszténység között, másrészt a kereszténység és a kultúra között szerves kapcsolat áll fenn. Ferenc pápa reméli, hogy ez az együttműködés lehetővé teszi nemcsak a kultúrák közötti közeledést, hanem egy „közeledési kultúra” kialakulását is szolgálja. „Az embereket összekötő hidakat ugyanis csak úgy lehet építeni a nevelésen-oktatáson és a kultúrán keresztül, ha a személyt teljes integritásában figyelembe vesszük” – fogalmazza meg november 11-én kelt levelében Ferenc pápa.

Az emberi személyt nem az határozza meg, amit birtokol, hanem az Istentől kapott méltósága, mert képes legyőzni önmagát, és növekedni tud az emberségben.

Ferenc pápa tehát örömét fejezte ki levelében az UNESCO-nak az eddig elvégzett munkájukért, és azt kívánta, hogy a szervezet továbbra olyan kultúrát és nevelést-oktatást mozdítson elő, amely figyelembe veszi az ember teljes és átfogó fejlődését beleértve annak spirituális dimenzióit is. A Szentatya apostoli áldását adta az UNESCO nagy családjára, a munkatársakra és az ott dolgozók családtagjaira is.

Az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének jubileuma alkalmából a Vatikáni Pénzverde 10 eurós ezüst pénzérmét bocsátott ki. A tervező, Daniela Fusco egy galambot ábrázolt az érmén, amelynek csőrében a békét jelképező olajág, valamint egy szalag van, amelyen három szó olvasható: nevelés – tudomány – kultúra.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria