A telemedicina nem cél, hanem eszköz – A Máltai Szeretetszolgálat egészségfejlesztési programjáról

Hazai – 2023. december 15., péntek | 18:45

Lezárult a Magyar Máltai Szeretetszolgálat EFOP-2.2.24-22-2022-00002 számú Naszlady Attila Egészségfejlesztési Programjának beruházási komponense, valamint az azt kiegészítő EFOP-1.8.24-22-2022-00002 számú humánerőforrás-fejlesztés komponens. A projektek záróeseményét az újonnan létrejött bicskei Egészségügyi és Logisztikai Központban tartották december 13-án.

A Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program keretében a Felzárkózó települések program 36 helyszínén telemedicinális ellátással pótolták a hiányzó háziorvosi ellátást, 76 faluban 9000 gyermekszemészeti szűrést végeztek, és 1100 gyermeknek készítettek szemüveget.

Bicskén egészségügyi és logisztikai központ jött létre, ahol orvosi laboratórium és gyógyszerellátási központ segíti a legszegényebb falvakban élők egészségügyi ellátását, valamint innen koordinálják a településeken zajló telemedicinális orvosi ellátásokat is. A modell szemléletváltást is hoz ez ellátásba, mivel éppen azokra a területekre viszi helybe az egészségügyi innovációt, ahol a legnagyobb hiány alakult ki.

A bicskei létesítményről ITT, a telemedicinális orvosi és a gyermekszemészeti ellátásról pedig ITT olvashatnak bővebben.

Az ünnepélyes projektzáró rendezvényen, ahol a résztvevők bejárhatták az új központot, három előadásban mutatták be a program létrejöttét motiváló okokat, annak eredményeit és vízióit. Az eseményen részt vett Müller Cecília országos tisztifőorvos és helyettese, Surján Orsolya, továbbá Moizs Mariann belügyminisztériumi szakmai főtanácsadó és Kádár Magdolna, a Belügyminisztérium Egészségügyi Fejlesztéspolitikai Főosztály vezetője. Az eseményen jelen voltak az egyházi fenntartású kórházak vezetői, többek között Velkey György, a program gyermekorvosi hátterét nyújtó Bethesda Gyermekkórház főigazgatója is.

Az első előadásban Vecsei Miklós, a diagnózis alapú felzárkózási stratégia végrehajtásáért felelős miniszterelnöki biztos, a Máltai Szeretetszolgálat alelnöke a bicskei központ kapcsán kijelentette: „nekünk ilyen modern épületünk még nem volt”, majd a 300 felzárkózó településhez tartozó alapvető információkat osztotta meg.

Vecsei Miklós előadása végén szólt a gyermekszemészeti szűrőprogramról, illetve a Máltai Szeretetszolgálat első telemedicinális rendszeréről, aminek felépülését aktívan segítette.

Igazi látásokat tudunk visszaadni, többek között azért, mert a gyermek szemüveget kap és nem vényt. És ez a mi világunkban nagyon nagy különbség.”

Az elhangzottakhoz szorosan kapcsolódott Nagy Ferenc, a szervezet egészségügyi szakmai vezetőjének előadása, aki első mondatai között így fogalmazott: „Ha nagyon röviden össze kellene foglalnom, hogy miért döntöttünk úgy, hogy nekünk ezeken a településeken egészségügyi szolgáltatást kell nyújtanunk, akkor az a válasz, hogy nem volt más lehetőségünk. Azért, mert a felzárkózó településeken élők nagy része nem, vagy nagyon nehezen jut egészségügyi ellátáshoz.” Ennek okainak elemzése közben rávilágított: bár sok gyermek születik ezeken a településeken, az itt dolgozó orvosok többségének nincs jelentős tapasztalta a gyerekellátásban.

Nagy Ferenc a koronavírus-járvány egyik pozitívabb hatásaként jellemezte a telemedicinát, de hangsúlyozta:

A telemedicina nem cél, hanem eszköz. Nem százszázalékos, de nagyon hatékony megoldást tud adni Magyarországon az orvoshiányra és az egészségügyi ellátásokhoz való hozzáférésre.”

Győri-Dani Lajos ügyvezető alelnök arról beszélt, a Máltai Szeretetszolgálat hogyan kíván az egészségügyi kérdésekhez hozzáállni és a rájuk bízott emberek problémáinak komplexitására reagálni.

Győri-Dani Lajos szerint a telemedicinális ellátással megadják a gyógyulás lehetőségét azoknak az embereknek, akik közvetlenül nagyon ritkán találkoznak orvossal, de többnyire már a betegségtudatuk is elveszett.

A program lényegét egy gyakorlati példával világította meg: „Ha ma bárki az országban elmegy a háziorvosához, akkor onnan általában három darab papírral fog kijönni: egy szakorvosi beutalóval, egy laborbeutalóval és egy recepttel. Ha egy felzárkózó településen Józsi bácsi a buszunkból, a mozgó rendelőből ugyanezzel a három papírral jön ki, akkor őszintén szólva, semmit sem csináltunk. Mert se a szakorvosi rendelőbe, se a laborvizsgálatra, se a gyógyszertárba nem fog eljutni.” Ezért jött létre a bicskei központban a személyre szabott gyógyszerellátási központ, és az orvosi laboratórium, hiszen a helyben levett mintákat itt elemzik ki, illetve a telemedicinális rendeléseken dolgozó orvos által felírt gyógyszereket is itt, névre szólóan, tasakokban állítják össze. Kijelentette:

Nem papírokat, hanem megoldást szeretnénk kézbe adni a gyógyulás érdekében.

A projekt csak formálisan ért véget, s a Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program munkatársai folytatják a munkát, mind a telemedicinális orvosi ellátás, a gyermekszemészeti program, mind pedig a háttérben, a laboratóriumi és gyógyszerellátási központ területén.

A projektzáró eseményről bővebben ITT olvashatnak.

A Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program Európai Uniós forrásból, a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és az Európai Szociális Alap támogatásával. Az EFOP-2.2.24-22-2022-00002 számú Naszlady Attila Egészségfejlesztési Program beruházási komponense 8,3 milliárd forintból valósult meg, amelyet 1,1 milliárd forinttal egészít ki az EFOP-1.8.24-22-2022-00002 számú humánerőforrás-fejlesztés komponens.

Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Fotó: Kovács Bence; Somay Márk (drón)

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria