Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Palánki Ferenc megyéspüspök ünnepi szertartásrendje:
április 13-án, szombaton 14 órakor városi keresztút Nyíregyházán, a debrecen-nyíregyházi megyéspüspök vezetésével
virágvasárnap
április 14-én, vasárnap 10 órakor barkaszentelés, ünnepi szentmise Debrecenben, a Szent Anna-székesegyházban;
16 órakor városi keresztút Debrecenben
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor krizmaszentelési szentmise Nyíregyházán, a Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyházban;
18 órakor szentmise az utolsó vacsora emlékére Debrecenben, a Szent Anna-székesegyházban
nagypéntek
április 19-én 18 órakor nagypénteki szertartás Urunk szenvedésének emlékére a nyíregyházi Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyházban
nagyszombat
április 20-án, szombaton 20 órakor Debrecenben, a Szent Anna-székesegyházban húsvéti vigília (tűzszentelés, húsvéti gyertya megáldása, katekumenek keresztelési szertartása); a szertartás végén, körülbelül 21.30-kor feltámadási körmenet
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap, Urunk feltámadásának ünnepén 10.30-kor szentmise a nyíregyházi Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyházban
Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi püspök ünnepi szertartásrendje:
virágvasárnap
április 14-én, vasárnap 10.30-kor barkaszentelés és ünnepi szentmise Nyíregyházán, a Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyházban
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 18 órakor szertartás a nyíregyházi Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyházban
nagyszombat
április 20-án, szombaton 20 órakor húsvéti vigília Nyíregyházán, a Magyarok Nagyasszonya-társszékesegyházban
* * *
Esztergom-Budapesti Főegyházmegye
A szertartásokat Erdő Péter bíboros, valamint Mohos Gábor esztergom-budapesti segédpüspök vezeti.
virágvasárnap
Április 14-én, vasárnap 10.30-kor az esztergomi bazilikában Erdő Péter bíboros ünnepi szentmisét mutat be.
nagycsütörtök
Április 18-án, csütörtökön 10 órakor főpapi olajszentelési szentmisét mutat be Erdő Péter bíboros a budapesti Szent István-bazilikában. A szertartás alkalmával újítja meg papi ígéreteit a főegyházmegye papsága.
18 órakor az esztergomi bazilikában Erdő Péter bíboros szentmisét mutat be az utolsó vacsora emlékezetére.
nagypéntek
Április 19-én, pénteken 18 órakor Erdő Péter az esztergomi bazilikában emlékezik meg Urunk szenvedéséről.
nagyszombat
Április 20-án, szombaton 18 órakor a budapesti Szent István-bazilikában Erdő Péter bíboros, az esztergomi bazilikában Mohos Gábor segédpüspök vezetésével tartanak húsvéti vigíliát.
húsvétvasárnap
Április 21-én, vasárnap 10.30-kor az esztergomi bazilikában mutat be szentmisét Erdő Péter bíboros.
* * *
Egri Főegyházmegye
Ternyák Csaba érsek ünnepi szertartásrendje az egri bazilikában:
virágvasárnap
április 14-én, vasárnap 10 órakor virágvasárnapi ünnepi szentmise az egri bazilikában; előtte barkamegáldás („ifjúsági találkozó”) a Pyrker téren, majd ünnepélyes bevonulás az érseki szentmisére
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 9 órakor krizmaszentelési szentmise, az idén bérmálkozó fiatalok részvételével
18.30-kor esti szentmise az utolsó vacsora emlékére
nagypéntek
április 19-én 15 órakor nagypénteki szertartás az Úr szenvedésének emlékére
nagyszombat
április 20-án, szombaton 20 órakor húsvéti vigília, érseki szentmise, majd feltámadási körmenet
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10 órakor húsvéti ünnepi szentmise az egri bazilikában
* * *
Győri Egyházmegye
Veres András győri megyéspüspök ünnepi szertartásrendje a győri Nagyboldogasszony-székesegyházban (belvárosi plébánia):
virágvasárnap
április 14-én virágvasárnapi ünnepi szentmise
nagyhétfő
Április 15-én, hétfőn 17 órakor a főpásztor megáldja a győri keresztutat.
nagycsütörtök
Április 18-án, csütörtökön 10 órakor olajszentelési misét celebrál a főpásztor az egyházmegye papságával.
18 órakor esti szentmise az utolsó vacsora emlékére
nagypéntek
Április 19-én, pénteken 15 órakor kezdődik a nagypénteki szertartás, az Úr szenvedéséről való megemlékezés.
18 órakor városi keresztút Győr belvárosában, a Nagyboldogasszony-székesegyház főbejáratától indulva
nagyszombat
április 20-án, szombaton 20 órakor húsvét vigíliájának szertartása
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10 órakor szentmise Krisztus feltámadásának ünnepén
fehérvasárnap
Április 28-án, az Isteni Irgalmasság vasárnapján 11 órakor Császáron, a Szent Péter és Pál-templomban a megyéspüspök ünnepi szentmisét celebrál, és megáldja a felújított templombelsőt.
15 órakor Nagyigmándon, a Szent Mihály-templomban Harsányi Lajos pap, költő tiszteletére mutat be szentmisét Veres András püspök.
* * *
Hajdúdorogi Főegyházmegye
Kocsis Fülöp metropolita liturgikus programja:
nagyszerda
április 17-én, szerdán 17 órakor Előszenteltek Liturgiája az érsek-metropolitával az Istenszülő Oltalma főszékesegyházban
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön az utolsó vacsora emlékezete az érsek-metropolitával a debreceni görögkatolikus főszékesegyházban
6.30 Utrenye
10 órakor Nagy Szent Bazil liturgiája, alkonyati istentisztelettel; lábmosás szertartása
17 órakor kínszenvedési evangéliumok olvasása
nagypéntek
április 19-én, pénteken, Jézus Krisztus kereszthalálának napján Debrecenben, az Istenszülő Oltalma főszékesegyházban, az érsek-metropolita vezetésével:
7.30-kor királyi imaórák
17 órakor sírbatételi vecsernye
21 órakor kis esti zsolozsma
nagyszombat
április 20-án, szombaton – Jézus Krisztus sírban való nyugalma – az érsek-metropolita vezetésével:
7.30-kor jeruzsálemi utrenye
17 órakor Nagy Szent Bazil liturgiája, alkonyati Istentisztelettel
23.30-kor éjféli zsolozsma
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 0 órakor, Jézus Krisztus feltámadásának ünnepén feltámadási szertartás az érsek-metropolita vezetésével, utána püspöki Szent Liturgia
húsvéthétfő
április 22-én, hétfőn 10 órakor Szent Liturgia és körmenet
* * *
Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye
Bábel Balázs érsek szertartásrendje:
április 12–14-ig (péntektől vasárnapig) érseki lelkigyakorlat Kecskeméten, a társszékesegyházban: szentmisék és főpásztori szentbeszédek 18 órától
virágvasárnap
április 14-én, vasárnap 10 órakor barkaszentelés, körmenet, passió és szentmise Kalocsán, a Nagyboldogasszony-főszékesegyházban
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor krizmaszentelési szentmise a kalocsai főszékesegyházban
18 órakor az utolsó vacsora emlékmiséje, lábmosás, oltárfosztás, majd ima a szenvedő Jézussal
nagypéntek
április 19-én 15 órakor keresztút a kalocsai főszékesegyházban, az érsek vezetésével
18 órakor nagypénteki szertartás, igeliturgia, passió, hódolat a kereszt előtt, áldoztatás
nagyszombat
április 20-án, szombaton 19 órakor feltámadási szertartás, szentmise a kalocsai főszékesegyházban
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10 órakor húsvéti ünnepi szentmise a Nagyboldogasszony-főszékesegyházban
húsvéthétfő
április 22-én, hétfőn 10 órakor érseki ünnepi szentmise Fóton
* * *
Kaposvári Egyházmegye
Varga László megyéspüspök ünnepi szertartásrendje a kaposvári Nagyboldogasszony-székesegyházban:
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor krizmaszentelési szentmise
18 órakor az utolsó vacsora szentmiséje
nagypéntek
április 19-én 18 órakor nagypénteki szertartás, passió, hódolat a kereszt előtt
nagyszombat
április 20-án, szombaton 19 órakor feltámadási szertartás, szentmise
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10.30-kor húsvéti ünnepi szentmise
fehérvasárnap
április 28-án, vasárnap 9 órakor szentmise
* * *
Miskolci Egyházmegye
Orosz Atanáz megyéspüspök liturgikus szertartásrendje Miskolcon, a Nagyboldogasszonyról nevezett püspöki székesegyházban:
nagyszerda
április 17-én, szerdán 16.15-kor a betegek kenete szentségének nyilvános kiszolgáltatása
17 órakor előszenteltek liturgiája evangéliummal
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor Nagy Szent Bazil liturgiája vecsernyével, antimenzionszentelés
17 órakor kínszenvedési evangéliumok szertartása
nagypéntek
április 19-én, pénteken 15 órakor sírbatételi nagyvecsernye körmenettel
19 órakor Krisztus Urunk temetése, jeruzsálemi utrenye a szentsírnál
nagyszombat
április 20-án, szombaton 17 órakor Nagy Szent Bazil liturgiája vecsernyével
23.30-kor éjféli zsolozsma
24 órakor feltámadási szertartás körmenettel
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10 órakor ünnepi Szent Liturgia, pászkaszentelés
* * *
Nyíregyházi Egyházmegye
Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök ünnepi szertartásrendje Nyíregyházán, a Szent Miklós-székesegyházban
nagyhétfő–nagyszerda
április 15. és 17. között 7 órakor utrenye
mindennap 17 órakor előszenteltek liturgiája
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 7 órakor utrenye
10 órakor Szent Bazil liturgiája vecsernyével – lábmosás
17 órakor utrenye a 12 kínszenvedési evangéliummal
nagypéntek
április 19-én, pénteken 7 órakor királyi imaórák
17 órakor sírbatételi vecsernye
20 órakor kis esti zsolozsma, majd virrasztás a feltámadási szertartásig
nagyszombat
április 20-án, szombaton 7 órakor jeruzsálemi utrenye a szentsírnál
17 órakor nagy alkonyati istentisztelet Szent Bazil liturgiájával
23.30-kor éjféli zsolozsma, feltámadási utrenye körmenettel, pászkaszenteléssel
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10 órakor Szent Liturgia és pászkaszentelés a főpásztorral
(egyéb időpontokban Szent Liturgiák: 6.30, 8.30, 12.00, 17.30)
18.30-kor nagyvecsernye
húsvéthétfő és -kedd
április 22-én és 23-án, hétfőn és kedden liturgia a vasárnapi rend szerint – a 10 órakor kezdődő Szent Liturgiát a főpásztor vezeti
* * *
Pannonhalma Egyházmegye
A szentmiséket Hortobágyi T. Cirill főapát és Várszegi Asztrik püspök, emeritus főapát mutatja be a pannonhalmi bazilikában
nagyszerda
18 órakor krizmaszentelési mise a Pannonhalmi Területi Főapátság papjaival, híveivel – főcelebráns és homíliát mond Várszegi Asztrik püspök, emeritus főapát
nagycsütörtök
6.45-kor vigília és laudes
13 órakor napközi imaóra
18 órakor szentmise az utolsó vacsora emlékére – főcelebráns Hortobágyi T. Cirill főapát
nagypéntek
6.45-kor vigília és laudes
13 órakor napközi imaóra
15 órakor szertartás Urunk szenvedésének emlékére – vezeti Hortobágyi T. Cirill főapát
21 órakor kompletórium
nagyszombat
6.45-kor vigília és laudes
13 órakor napközi imaóra
18 órakor vesperás igehirdetéssel
21.30-kor húsvéti vigília – főcelebráns és homíliát mond Hortobágyi T. Cirill főapát
húsvétvasárnap
8 órakor laudes
10 órakor ünnepi konventmise – főcelebráns Hortobágyi T. Cirill főapát, homíliát mond Matusz Hugó perjel
13 órakor napközi imaóra
18.30-kor vesperás
húsvéthétfő
6.45-kor vigília és laudes
10 órakor konventmise
13 órakor napközi imaóra
19 órakor vesperás
* * *
Pécsi Egyházmegye
Udvardy György megyéspüspök ünnepi szertartásrendje:
virágvasárnap
április 14-én 9.30-kor virágvasárnapi ünnepi szertartás a pécsi székesegyházban
15 órakor Máriagyűdön és Pécsett, a Tettyén passiójátékon vesz részt (indulás a Tettye utcai kollégium elől, Pécs, Tettye u. 14.)
nagyszerda
április 17-én, szerdán 20 órakor sötét zsolozsma a pécsi székesegyházban
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor olajszentelési szentmise a pécsi székesegyházban
18 órakor szentmise az utolsó vacsora emlékére
nagypéntek
április 19-én 8.30-kor sötét zsolozsma a pécsi székesegyházban
15 órakor városi keresztút a Kálvária-dombon, a főpásztor vezetésével
18 órakor nagypénteki szertartás Urunk szenvedésének emlékére a pécsi székesegyházban
nagyszombat
április 20-án, szombaton 8.30-kor sötét zsolozsma
20 órakor húsvéti vigília a pécsi székesegyházban
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 9.30-kor ünnepi szentmise a pécsi székesegyházban
* * *
Szeged-Csanádi Egyházmegye
Kiss-Rigó László megyéspüspök ünnepi szertartásrendje a szegedi dómban
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor olajszentelési szentmise
18 órakor szentmise az utolsó vacsora emlékére
nagypéntek
április 19-én, pénteken 17 órakor nagypénteki szertartás, passió
nagyszombat
április 20-án, szombaton 19 órakor vigília-szertartás, majd körmenet a Dóm téren
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10 órakor húsvéti ünnepi szentmise
* * *
Székesfehérvári Egyházmegye
Spányi Antal megyéspüspök ünnepi szertartásrendje a székesfehérvári Szent Imre-templomban:
virágvasárnap
április 14-én, vasárnap 10.30-kor püspöki szentmise és barkaszentelés Jézus Krisztus jeruzsálemi bevonulásának emlékére a Szent Imre-templomban
14.30-tól családok keresztútja a maroshegyi plébánia mellett, a főpásztor részvételével; gyerekek közreműködésével, a szülők elmélkedéseivel
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor olajszentelési szentmise, az egyházmegye teljes papsága részvételével
18 órakor szentmise az utolsó vacsora emlékére, lábmosás szertartása
nagypéntek
április 19-én, pénteken 15 órakor a város papjainak és híveinek közös keresztútja a palotavárosi kálváriánál, a főpásztor vezetésével
18 órakor nagypénteki szertartás
nagyszombat
április 20-án, szombaton 18 órakor feltámadási szertartás és szentmise, majd húsvéti körmenet
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10.30-kor húsvéti szentmise
* * *
Szombathelyi Egyházmegye
Székely János megyéspüspök ünnepi szertartásrendje a szombathelyi székesegyházban
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor olajszentelési mise
18 órakor szentmise az utolsó vacsora emlékére
nagypéntek
április 19-én, pénteken 15 órakor nagypénteki szertartás Urunk halálának emlékére
20 órakor városi keresztút
nagyszombat
április 20-án, szombaton 20 órakor húsvéti vigília-szertartás
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap 10 órakor szentmise Krisztus feltámadásának ünnepén
* * *
Váci Egyházmegye
Beer Miklós megyéspüspök ünnepi szertartásrendje a váci székesegyházban
virágvasárnap
április 14-én, vasárnap 9.30-kor barkaszentelés a Barátok temploma előtt (Vác, Géza király tér), ünnepélyes bevonulás a székesegyházba
10 órakor ünnepi szentmise
nagycsütörtök
április 18-án, csütörtökön 10 órakor olajszentelési mise az egyházmegye papjaival
18 órakor szentmise az utolsó vacsora emlékére
nagypéntek
április 19-én 18 órakor nagypénteki liturgia, Jézus szenvedésére és kereszthalálára emlékezve
nagyszombat
április 20-án, szombaton 20.30-kor húsvéti vigília-szertartás
húsvétvasárnap
április 21-én, vasárnap, Jézus feltámadásának ünnepén 10 órakor ünnepi szentmise
fehérvasárnap
április 28-án, az Isteni Irgalmasság vasárnapján 9.30-kor szentmise Sződön, a Mária Magdolna-templomban, bérmálással és ereklyeelhelyezéssel
* * *
Veszprémi Főegyházmegye
Márfi Gyula érsek ünnepi szertartásrendje a veszprémi Szent Mihály-bazilikában
virágvasárnap
április 14-én, vasárnap 10.30-kor barkaszentelés, passió, szentmise
19 órakor szentmise, az érsek nagyböjti lelkigyakorlatos szentbeszédével
nagyhétfő
április 15-én, hétfőn 18 órától szentgyónási lehetőség
19 órakor szentmise, az érsek nagyböjti lelkigyakorlatos szentbeszédével
nagykedd
április 16-án, kedden 18 órától szentgyónási lehetőség
18.30-kor szentségimádás
19 órakor szentmise, az érsek nagyböjti lelkigyakorlatos szentbeszédével
nagycsütörtök
április 18-án, az Oltáriszentség alapításának ünnepén 10 órakor krizmaszentelő szentmise a főegyházmegye papságával
19 órakor szentmise az utolsó vacsora emlékére, majd 22 óráig virrasztás az Oltáriszentség előtt
nagypéntek
április 19-én, Jézus halálának emléknapján 9 órakor keresztúti ájtatosság
15 órakor nagypénteki szertartás, ünnepi liturgia, passió, kereszthódolat
nagyszombat
április 20-án, szombaton 19 órakor vigília szertartása, szentmise, majd körülbelül 20.30-kor körmenet és ételszentelés
húsvétvasárnap
április 21-én, Krisztus feltámadásának ünnepén 10 órakor szentmise
húsvéthétfő
április 22-én, hétfőn 10.30-kor szentmise Zalaszentgróton, bérmálással
Forrás: MKPK Sajtószolgálat
Fotó: Lambert Attila
Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria