Az iraki elnök által ellehetetlenített Sako káld pátriárka misszióba vonul Kurdisztánba

Kitekintő – 2023. július 19., szerda | 13:15

Abdul Latif Rashid iraki elnök döntése nyomán bejelentették, hogy visszavonják azt a rendeletet, amellyel Raphaël Louis Sako bíborost 2013-ban az iraki káld egyház pátriárkájaként ismerték el. A Káld Patriarkátus hivatalos honlapján július 15-én jelent meg az arab nyelvű közlemény. A visszavonás „példátlan Irak történelmében” – reagált a bíboros, aki elhagyja bagdadi pátriárkai székhelyét.

Abdul Latif Rashid jelenlegi iraki elnök az előző államfő, Dzsalál Talabani 2013-ban hozott rendeletét vonta vissza. A bíboros a döntést követően „a kormány hallgatására” mutatott rá a történtekkel kapcsolatban, és emlékeztetett az iraki keresztény közösség szenvedéseire. Louis Raphaël Sako bejelentése szerint visszavonul a bagdadi pátriárkai székhelyről, és misszióba vonul az iraki Kurdisztán egyik kolostorába.

A Sako bíboros elleni támadások azután kezdődtek, hogy bírálta a Babilon Mozgalom nevű politikai pártot, amely jelenleg az iraki alkotmány által a keresztények számára biztosított öt parlamenti hely közül négyet foglal el, s amely azt állítja, hogy az iraki keresztény kisebbséget képviseli. Sako pátriárka más keresztény közéleti szereplőkkel együtt ezzel szemben azt állította, hogy a Babilon Mozgalom káld egyházzal való kapcsolatára vonatkozó állítása hamis, és nem képviseli az ország keresztényeit. A Babilon Mozgalom tagjai a közelmúltban Sako pátriárka leghangosabb kritizálói lettek.

Erre reagálva a pátriárka védelmében az iraki Kurdisztán miniszterelnöke május 8-án támogatásáról biztosította a káld egyházi vezetőt, hangsúlyozva, hogy „javítani kell a keresztények helyzetét” az országban, valamint európai kormányok is kiálltak a bíboros mellett.

Sako bíboros a káld egyház múlt évi, 2022. augusztus 21. és 27. között megtartott bagdadi szinódusi ülésének megnyitóján arra figyelmeztetett, hogy a keresztények Irakban és az egész régióban fogyatkoznak, s hacsak nem történik változás a kormányzati, társadalmi és gazdaságpolitikai gondolkodásmódban, a helyzet tovább romlik. „Az iraki keresztények, és talán más nemzetekhez tartozó keresztények is hamarosan eltűnnek, ha nem történik változás a gondolkodásban és az államrendszerben” – figyelmeztetett, és megjegyezte, hogy az iszlám örökség Irakban továbbra is „másodrendű állampolgárokká teszi a keresztényeket, és lehetővé teszi vagyonuk elkobzását”. Ezért hangsúlyozta, hogy sürgősen meg kell változtatni a jelenlegi alkotmányt és törvényt annak érdekében, hogy állampolgárságon, ne pedig vallási és etnikai hovatartozáson alapuló demokratikus rendszert építsenek.

„Ezekben a nehéz időkben küldetésünk, hogy polgártársainkkal együttműködve olyan környezetet teremtsünk, amely elősegíti a sokféleség tiszteletét és a teljes állampolgársághoz való jogot, ahogyan Ferenc pápa rámutatott 2021. május 5–8. közötti látogatása során. Elő kell segíteni, hogy népünk megnyíljon a remény felé, felvértezve hittel és szolidaritással, hogy Krisztushoz hasonló bátorsággal tudjanak szembenézni a jelenlegi kihívásokkal” – fogalmazott akkor Raphaël Louis Sako bíboros, bagdadi káld pátriárka.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria