Lisa Zengarini a Vatican News angol nyelvű portáljának felületén arról számol be, hogy a jelentés szerint a deportálás szempontjából sebezhetőnek számít több mint tízmillió keresztény bevándorló, köztük az ideiglenes védelem alatt állók is. A jelentést az Egyesült Államok Katolikus Püspöki Konferenciája (USCCB), az Evangéliumi Keresztény Nemzeti Szövetség (National Association of Evangelicals), a World Relief keresztény humanitárius szervezet és a kereszténységet tanulmányozó Center for the Study of Global Christianity elnevezésű központ készítette. Eszerint közel 7 millió keresztény amerikai állampolgár él egy háztartásban olyan személyekkel, akiket jelenleg a kitoloncolás veszélye fenyeget. 18 százalékuk katolikus, 6 százalékuk evangéliumi keresztény, a többiek egyéb keresztény felekezetek hívei.
Egy Test tagjai
A jelentés, melynek már a címe is arra utal, hogy egy Testnek vagyunk a tagjai (One Part of the Body), az elsősorban a Trump-adminisztrációhoz köthető deportálás hatásaira szeretné felhívni az amerikai keresztények figyelmét: a kitoloncolások a saját vallási közösségük tagjait is érintik, akik mint ugyanannak a Testnek a részei még inkább együttérzésre jogosultak.
Mint ahogy a kéz nem tudja ugyanúgy végezni feladatát, ha a lábat elgyengíti a fájdalom, úgy ha az egyháznak valamely tagja szenved, az egésznek vele együtt kell szenvednie”
– magyarázzák a jelentést bevezető levélben, melyet többek között Mark J. Seitz El Pasó-i püspök, a püspöki testület migrációs bizottságának elnöke írt alá.
Mintegy 20 millió embert fenyeget a kitoloncolás veszélye
Az együttérzés erkölcsi kötelessége – jegyzik meg a levél aláírói – kiterjed minden emberre, vallásától függetlenül, hiszen mindannyian Isten képmására lettünk teremtve, és eredendő méltósággal rendelkezünk (vö. Ter 1,27; 9,6; Jak 3,9). A jelentés hangsúlyozza, hogy számos – papírokkal rendelkező vagy nem rendelkező – bevándorló a keresztény közösség szerves része. Jóllehet többségük legálisan tartózkodik az országban, jelentős azok száma, akik bizonytalan vagy illegális státuszuk miatt ki vannak szolgáltatva a deportálás veszélyének. Ez a kiszolgáltatottság nagy aggodalomra ad okot a Donald Trump elnök által beígért tömeges kitoloncolás fényében, amely akár 20 millió embert is érinthet.
Lelkipásztori felhívás
Az aláírók ugyanakkor leszögezik, hogy a jelentés nem politikai felhívás, és nem állítja, hogy minden kitoloncolás igazságtalan. Ehelyett egy keresztényekhez intézett lelkipásztori felhívásról van szó: ismerjék fel, milyen mély lelki és kapcsolati következményei lehetnek az egyházakra, családokra és közösségekre nézve a bevándorlók elleni jelenlegi válogatás nélküli fellépésnek.
A jelentés egyik központi gondolata az, hogy az Egyesült Államokban tartózkodó, papírokkal nem rendelkező és a kitoloncolás által fenyegetett migránsok – becslés szerint ötből négy esetben – valójában keresztény emberek.
Ezzel a meghökkentő statisztikai adattal kívánják a püspökök és más aláírók
felébreszteni egyes keresztények lelkiismeretét, akik még nem döbbentek rá arra, hogy a deportálás potenciális áldozatai nem távoli idegenek, hanem hittestvéreik, sőt, plébániájuk hívei.
A jelentésben statisztikai elemzést nyújtanak, melyet egyéni esetekkel támasztanak alá, katolikus és protestáns közegből egyaránt. Rámutatnak, hogy minden 12. keresztény az országban, illetve a velük együtt élő családtagjaik is ki vannak téve a deportálás veszélyének. Emiatt a bevándorlási szabályok betartatása nem csupán közérdek kérdése, hanem közvetlen lelkipásztori vonzata van.
Igazságosság és irgalom
Elismerve a bibliai parancsot, mely szerint tiszteletben kell tartani a kormányzó tekintélyt (Róm 13), a jelentés mindazonáltal szót emel a bevándorlási törvényhez való kiegyensúlyozottabb, az igazság és együttérzés lelkületében való hozzáállás érdekében.
A kitoloncolás – érvelnek az egyházak képviselői –, szintén a törvény betartatásának egyik módja, azonban nem az egyetlen, és nem is feltétlen a legetikusabb.
Vannak lehetséges alternatívák, amelyek sok bevándorló számára biztosíthatnák a legális státuszhoz vezető utat, és ezeket komolyan figyelembe kell venni a politikai vitákban.
A jelentést kísérő levél arra kéri az amerikai keresztényeket, hogy vizsgálják meg szerepüket ebben a bizonytalansággal és félelemmel teli időszakban. János evangéliumára (13,35) utalva emlékeztetnek arra, hogy az egymás iránti szeretet az elsődleges jele a tanítványságnak, és annak konkrét, kézzelfogható cselekedetekben kell megjelennie: szenvedéssel találkozva, különösen amikor a szenvedés Krisztus Testének tagjait érinti, a keresztényeknek imádkozniuk kell, szót kell emelniük, és cselekedniük kell.
Forrás: Vatican News angol nyelvű szerkesztőség; USCCB.org
Fotó: Vatican Media
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria