A Máltai Szeretetszolgálat szemészeti szűrőbusza a legszegényebb településekre indul

Hazai – 2019. december 6., péntek | 14:11

A felzárkózó települések hosszú távú programja keretében szemészeti vizsgálóbusz indul a háromszáz legnehezebb helyzetű magyarországi településre, hogy a gyermekek szembetegségeit időben felfedezzék és kezelni tudják. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kezdeményezésére indított programról december 5-én, csütörtökön tartottak sajtótájékoztatót Budapesten.

A gyermekkorban végzett szemészeti szűrővizsgálatok segítségével könnyen felismerhetők a szembetegségek, mint például a kancsalság és a tompalátás. Gyakran a tanulási nehézségek, beilleszkedési zavarok hátterében is szembetegség áll. Az időben megkezdett kezelés kulcsfontosságú a gyermekek egészséges fejlődésében. A program a Belügyminisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat együttműködésében valósul meg. A vizsgálatok eredményeként felírt szemüvegeket ingyenesen kapják meg a rászoruló családok gyermekei.

A háromszáz legszegényebb település közül 2019-ben harmincegy helyszínen indultak segítő programok. Ennek keretében indul útnak az a vizsgálóbusz, melyet a legmodernebb szemészeti eszközökkel szereltek fel. A járművel gyermekszemészeti szűrésekre specializálódott optometrista szakemberek érkeznek a települések iskoláiba és óvodáiba. A szűrés ideje alatt videokonferencia-rendszeren keresztül szemész szakorvos is rendelkezésre áll, aki online megtekintheti a műszeres vizsgálati eredményeket. Azokat a gyermekeket, akiknél indokolt, személyesen viszik szakorvoshoz.

Vecsei Miklós miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke a budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a felzárkózó települések hosszú távú programja keretében Európa egyik legmodernebb szűrőbusza indul el a legszegényebb településekre. A szeretetszolgálat több mint tíz évvel ezelőtt kezdett el azzal foglalkozni, hogyan lehet a legszegényebb településekre szemüvegeket juttatni. A programot az a felismerés alapozta meg, hogy a leszakadó településeken élő gyerekek látásromlását sokszor éveken át senki nem vette észre, és ez tíz gyermekből kettőnél maradandó károsodást okozott. Ezt követően indultak a kistelepülésekre, a zsákfalvakba, a szegénysorokra szervezett szűrések. Gondot okozott az is, hogy az érintett családok többsége nem tudta kiváltani a gyerekeknek felírt szemüveget, ezért azokat a karitatív szervezet ingyenesen el is készíttette. A program azzal vált teljessé, hogy a gyerekek a helyszínre vitt készletből maguk választhattak keretet a szemüvegükhöz. A „Látás ajándékba!” program során száznál több helyszínen több tízezer rászorulót vizsgáltak meg, és mintegy ötezer ajándék szemüveg készült el. Ezt követően keresték meg a tapasztalataikkal az Emmi-t.

„A legfontosabb a program kidolgozásakor és megvalósításában az volt, hogy össze tud-e érni az egészségügyi és szociális szakmai tudás. Ugyanis ott még nincs vége a folyamatnak, hogy a szűrés végén a gyermekek által kiválasztott keretben ingyenesen elkészül a szemüveg. Ha nincsenek szakemberek, akik tudják, hogy melyik gyereknek lehet hazavinni a szemüveget, mert vannak olyan körülmények, ahol már másnap nincs meg, akkor nem sokat ér a szűrés sem. És kell még valaki, aki ráveszi arra őket, hogy viseljék is ezt a szemüveget” – mondta az alelnök. Vecsei Miklós hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy a legmodernebb eszközöket viszik el a programok keretében a nagyon lemaradt területekre. „Két hete jelentettük be, hogy naperőművet építünk Tiszabőn, hogy ahol van előrefizetős villanyóra a háztartásban és gyermeket nevelnek, ott legalább egy fűtött szoba legyen. Ez is egy nagyon modern megoldás, ahogy nem túlzás azt mondani, hogy Európa egyik legmodernebb szűrőbusza indul el most. Ez azért fontos, mert nem elég, hogy ezeken a területeken valamennyivel jobb legyen az élet. A felzárkózás azt jelenti, hogy akik ott élnek, nekik gyorsabban kell haladniuk, mint a társadalom más részeinek. Tehát nem maradékból építkezünk, hanem a legmodernebb technológiát és lehetőségeket kell eljuttatnunk, hogy a felzárkózás szónak jelentése lehessen” – hangsúlyozta a miniszterelnöki biztos.

A szemészeti program a háromszáz legszegényebb település helyszíneit felkereső szűrőbusszal Domsa Patrícia szemészorvos szakmai felügyelete mellett zajlik.

Csiki Zoltán, az Emmi egészségügyi fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az egészségállapotban megmutatkozó egyenlőtlenségek csökkentése hatékony ágazatközi együttműködést igényel. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója kiemelte, hogy feladatuk nemcsak az ellátás, hanem a programban részt vevő optometristák képzése is.

Forrás és fotó: Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria