Hitoktatók tanévkezdő rekollekciója Balatonalmádiban

Hazai – 2019. szeptember 13., péntek | 9:02

Szeptember 7-én tartották Balatonalmádiban, Udvardy György érsek vezetésével a Veszprémi Főegyházmegye hitoktatói számára a 2019/2020-as tanévet megnyitó rekollekciót. Az eseményről Csomay Tünde főkoordinátor írt összefoglalót, melyet szerkesztve közlünk.

A találkozó koncelebrált szentmisével kezdődött a vörösberényi Szent Ignác-templomban, Udvardy György érsek vezetésével.

Szentbeszédében a főpásztor, aki az Országos Hitoktatási Bizottság elnöke is, arra hívta fel a lelkipásztorok és hitoktatók figyelmét, hogy Isten erejében mindenre képesek lehetnek. A lelkipásztorokhoz fordulva hangsúlyozta: az ő feladatuk a zarándoknép összefogása; hiszen számunkra az összetartozás nem luxus, hanem eszköz.

A program a balatonalmádi Magtárban folytatódott: Felker Zsolt hitoktatási referens köszöntötte a főpásztort, a jelen lévő papokat és hitoktatókat, majd megnyitotta a 2019/2020-as tanévet.

A tanévvel kapcsolatos hitoktatási és munkaügyi elvárásokat Csomay Tünde főkoordinátor ismertette, és arra hívta a hitoktatókat, hogy legyenek az új tanévben is türelmesek, szeretetteljesek egymással és a rájuk bízott fiatal lelkekkel.

Leitner Veronika, a NEK főegyházmegyei asszisztense tájékoztatást adott a 2020-ban Budapesten tartandó Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusról és az arra való készületről.

A találkozón Udvardy György érsek tartott előadásokat a katekétáknak. Első tanításában leszögezte: nagy kincs, ajándék mindannyiunk számára az eucharisztikus kongresszus. Az Eucharisztia az Egyház középpontja, hiszen az Eucharisztiából élünk. Egyházunknak evangéliumot hirdető közösségnek kell lennie – ehhez nagyon fontos a bátor, örömteli kiállás, hogy: „igen, én ismerem Krisztust”. A hitoktatónak mindig elő kell segíteniük a meghívást. Fel kell tenni a kérdést, hogy mit jelent a kereszténynek az Egyház, s mit jelent a társadalomnak. A keresztény ember, a hitoktató gesztusainak is azt kell kifejezniük, hogy Jézus Krisztust képviseli. Mindig Krisztus személyéhez kell visszatérni.

Délutáni tanításában az eucharisztikus nevelésről beszélt az érsek. „A Krisztus-ismeret elvezeti az embert a döntésekhez, a beavató szentségek pedig Krisztushoz vezetnek bennünket – hangzott el az előadásban. – A beavatás teljessége az, amikor az ember magához veheti az Eucharisztiát. Szentségi kapcsolattal kapcsolódik Krisztushoz, aki az Eucharisztiában részesedik. Arra kell készíteni tanítványainkat, hogy az Eucharisztiából vagy az Eucharisztiával tudjanak élni.”

Isten önmagával akar átnemesíteni, átformálni bennünket. Jézus életének eseményei az Eucharisztiát magát jelenítik meg. Figyeljük meg az emberi arcot: egy ember arcában benne van az egész élete. Az Eucharisztiára is így tekintünk: benne van az egész Krisztus. Isten beletestesül a mi életünkbe, mert szeret. Minden, ami tanításából nem érthető, az Eucharisztiából érthetővé lesz. Az Eucharisztia tanít bennünket osztozni, ez vezet a karitatív tevékenységekhez. Az Eucharisztia Jézus teljes életét jelenti számunkra. Mi, emberek látjuk a jót és tesszük a rosszat, mert sebzettek vagyunk az áteredő bűn által. Teljes emberek igazán akkor tudunk lenni, ha az Eucharisztiával táplálkozunk. A krisztusi élet meghívást jelent az ember számára – mutatott rá tanításában a veszprémi érsek.

Majd arra bátorította a lelkipásztorokat, hitoktatókat, hogy engedjék a Szentlelket szabadon szállni önmagunkban. Buzdított, hogy teljes emberségre és újjáteremtésre akarjuk elvezetni a mieinket a mindennapi életben; az ünnepeket tartsuk meg, ne engedjük, hogy eltűnjön az életünkből, mert akkor sivárrá lesz minden. „A mi ünnepünk, hogy Krisztust ünnepeljük az összetartozásban” – fogalmazott a főpásztor. Arról is szólt, hogy kiemelt feladat a katekézisben, hogy segítsük a felnőtteket is életük értelmének megtalálására: segíteni kell az élet liturgiájának megélését.

A nap zárásaként Balatonalmádiba érkezett Márfi Gyula nyugalmazott veszprémi érsek, akitől Felker Zsolt hitoktatási referens köszönt el, megköszönve a főegyházmegyében huszonkét éven keresztül – a hitoktatásért és a hitoktatókért is – végzett szolgálatát.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria