A jezsuita papot 2024. szeptember 12-én nevezte ki Ferenc pápa segédpüspökké, Joseph Werth megyéspüspök mellé. Joseph Werth 1991 óta áll a novoszibirszki egyházmegye élén; akkor kezdődött meg a helyi katolikus struktúra újraalakítása: két apostoli adminisztratúra jött létre, az egyik az ország európai, a másik az ázsiai részét fedte le.
Stephan Lipke SJ tizenhét éve szolgál misszionáriusként Oroszországban. Amikor 2008 októberében megtudták, hogy két jezsuita papot, Otto Messmer és Victor Betancourt atyát meggyilkolta Moszkvában egy pszichiátriai beteg, Stephan Lipke megkérdezte elöljáróit, mehetne-e Oroszországba misszióba.
Igent mondtak kérésére, azonban arra kérték, hogy várjon három évet, és azalatt tanulja meg a nyelvet.
Így végül 2011 szeptemberében érkezett Szibériába, ahol először Novoszibirszkben, majd Tomszkban szolgált. Doktorátust is már a Tomszki Állami Egyetemen szerzett.
Tomszkban 1993 óta működik a Jézus Társasága fenntartásában gimnázium, melyet a régió egyik legjobb iskolájának tartanak, ennek volt igazgatója évekig, mielőtt Szibériából Moszkvába helyezték volna.
Moszkvában 2018-tól kezdve a Szent Tamásról nevezett jezsuita intézet rektora volt; emellett 2020 óta az Orosz Föderáció Katolikus Püspöki Konferenciájának főtitkára. Az orosz fővárosban Lipke atya sokak számára fontos személlyé vált, egyszerre referenciapont számos katolikus, és jóbarát sok ortodox és protestáns hívő számára.
A katolicizmus és az orosz ortodoxia jelenlegi kapcsolatáról a püspökké szentelése alkalmából a Fides missziós hírügynökségnek adott interjúban azt nyilatkozta: rendkívül fontos a szüntelen dialógus, így láthatóvá válik, hogy
egyesít minket a vágy, hogy az evangélium szerint éljünk.
A Szent Tamás Intézetben végzett kulturális tevékenysége és az egyetemi oktatás mellett Stephan Lipke feladata volt az angol nyelvű katolikusok pasztorációja is, ami főképp a filippínó vendégmunkások, illetve afrikai származású diákok pasztorációját jelentette.
2025. január 20-án tért vissza Novoszibirszkbe, ahol segédpüspökként szolgál a jövőben.
Püspöki mottóját Pál apostol leveléből választotta: „Obsecramus pro Christi”. „Sürgető felhívás a kiengesztelődésre” – magyarázza a jezsuita, utalva a Korintusiaknak írt levélre, melyből az idézet származik: „Mi Krisztus követségében járunk, és maga Isten buzdít általunk. Krisztusért kérünk tehát benneteket, béküljetek meg Istennel!” (2Kor 5,20)
A nyugat-szibériai Novoszibirszki Színeváltozás Egyházmegyében mintegy félmillió katolikus él, az össznépesség 2 százaléka. Az egyházmegye területe 2 millió négyzetkilométer. A szaratovi Szent Kelemen Egyházmegyével és az irkutszki Szent József Egyházmegyével együtt a moszkvai Isten Anyja Főegyházmegye szuffragáneus egyházmegyéjét alkotják.
A négy egység együtt alkotja az oroszországi katolikus egyháztartományt, amely javarészt szétszórva található, kisméretű közösségekből áll.
„Nagy szükség van rá, hogy a katolikus hívek összetartsanak, még a nagy távolságok ellenére is, és hogy törődjenek másokkal, például a szegényekkel, bármilyen környezetből származzanak” – mondta az új püspök.
A jezsuita segédpüspök hangsúlyozta, hogy a novoszibirszki egyházmegye oktatási és karitatív kezdeményezései sokat jelentenek a teljes orosz társadalom számára: „Gondoljunk csak például a Caritas fáradhatatlan munkájára, amellyel a közép-ázsiai gyerekeket segítik, vagy mindarra, amit Teréz anya nővérei tesznek az alkoholbetegek érdekében. Vagy akár a novoszibirszki és tomszki iskolára.
Nem csak a katolikusok számítanak mindarra a jóra, amelyet ezek a kezdeményezések és intézmények adni tudnak.”
A Moszkvában töltött évekből Stephan Lipke magával viszi Novoszibirszkbe a menekültek és külföldiek különleges szeretetét, különösen is az afrikai diákokét, „akik valamennyi egyetemvárosban jelen vannak”.
Amikor arról kérdezték, hogy a Szent Ignác-i karizmából és saját formációjából mely vonás lesz fontos számára Szibériában püspökként, azt válaszolta:
Az a tanítás, hogy ne fordítsunk annyi figyelmet a körülményekre, hanem tegyük a jót, ami itt és most lehetséges.”
Forrás: Fides.org
Fotó: Sib-Catholic.ru; NSKCathedral.ru
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Kapcsolódó fotógaléria